2024. április 18. csütörtök, Andrea és Ilma napja
Általa jobb lett a világ
Révay András
2020.10.23 17:26
Különleges ünnepség színhelye volt a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom. Altemplomában mutatták be azokat a képeket, melyekkel a budapesti Lengyel Intézet, szent II. János Pál pápa születésének centenáriuma alkalmából, rendhagyó módon, a metróban állít emléket a Szentatya személyének és tanításának. A Metró Galériában a lengyel pápa tíz gondolatával találkozhat az utazóközönség. A pápától származó idézetek a róla készült ritka felvételeken olvashatóak.

Valójában hármas ünnepségre került sor október 22-én a templomban. A pápa 1920. május 18-án született, idén tehát százéves. Utóda, XVI. Benedek, 2011-ben boldoggá avatta és ennek emléknapját október 22-ben jelölte meg. Ez tehát a „liturgikus emléknapja”, hozzá igazították a képek megjelenítését a metrókban. De ez a nap kifejezetten magyar szempontból is nevezetes. Ekkor született Doborjánban Liszt Ferenc, 1811. október 22-én és neki pedig ehhez a templomhoz van közvetlen kapcsolata. Lakott a plébánián – hiszen maga is abbé volt - és vezényelte műveit a templomban. Szent II. János Pál pápa különleges egyéniség, a nem hívők, nem katolikusok szemében is köztiszteletben álló személy volt. Karol Józef Wojtyła bíborost 1978. október 16-án választották pápává, 455 év óta ő volt az első nem olasz származású és a legelső szláv nemzetiségű pápa. Tevékenységét végigkísérte a népek és vallások közti egyetértés elősegítése. Ő hívta össze 1986-ban Assisibe az első Vallásközi Imatalálkozót, melyet azóta is megrendeznek minden évben és a legkülönbözőbb – nem keresztény – vallások képviselői is részt vesznek rajta.

A Metró Galéria képeinek bemutatásán az altemplomban megjelenteket elsőként Joanna Urbańska, a budapesti Lengyel Intézet igazgatója köszöntötte. Elmondta: a budapesti 2-es, 3-as és négyes metrókban egy hónapig lesznek kint azok a képek, ahol a pápát Adam Bujak, a Szentatya fotósaként is számon tartott, kiváló lengyel fotóművész lencséjén keresztül láthatjuk. Ezzel is hozzá kívánnak járulni szent II. János Pál pápa emlékének, személyének, tanításának, lelki örökségének népszerűsítéséhez. Bizonyos, hogy a tőle származó, inspiráló, elgondolkodtató idézetek, szebbé, gazdagabbá fogják tenni az utasok metróban töltött idejét. A budapesti esemény egyben a lengyel V4-es elnökségnek is kiemelkedő programja, hiszen II. János Pál, nemcsak a Közép-európai régiónak, de az egész világnak egyik legkiemelkedőbb pápája volt.

Három nagy lengyelt szoktunk megnevezni – emelte ki az ünnepséget megnyitó Jan Dziedziczak államtitkár, a külföldön élő lengyelekért felelős kormánybiztos: Kopernikuszt, Chopint és II. János Pál Pápát. A pápa Lengyelország legnagyobb adománya volt a világ számára – jobbá változtatta a világot! Ez a nap kapcsolatot is jelent közte és a magyar nemzet között. A pápa életrajzírói megemlítik, hogy az ő édesapja az osztrák-magyar hadsereg tisztje volt és királyának, IV. Károlynak tiszteletére adta fiának a Karol – tehát Károly nevet. Amikor a pápa Zita királynéval találkozott, „Üdvözlöm, szüleim királynéja” szavakkal köszöntötte. Talán az is érdekes, hogy a király volt az utolsó személy, akit II. János Pál 2004. október 3-án boldoggá avatott, valamint, hogy mindkét magyarországi látogatására Lengyelországból érkezett és mindig kiemelte, hogy ez mennyire szimbolikus. Túl a hiten, ő egy olyan univerzális humanista tekintély volt, aki manapság nagyon hiányzik – hangsúlyozta az államtitkár.

Dr. Osztie Zoltán, a templom főplébánosa arról beszélt: szent II. János Pál pápa üzenete három szóban foglalható össze. Igazság, Szeretet, Szabadság – egyik sem létezhet a másik nélkül! Ezeknek napjaink Európájában sajátos és fontos üzenete van. A Lengyel intézet molinóján van még egy mondat: Minden, ami lengyel – és ehhez pedig azt fűzhetjük hozzá, hogy mi azt szeretjük! Igaz barátság köt össze bennünket, ami nem nemcsak szólam, hanem élő valóság! A templom előtt van két gyönyörű szobor is, amelyeket a Belvárosi Lengyel Kisebbségi Önkormányzat állított, most pedig közösen emlékezünk az egyik legnagyobb pápára, aki óriási erkölcsi és vallási tekintély volt és az még ma is a világ számára. Gondolatait kötelességünk képviselni!

A nap harmadik ünnepsége este zajlott – Liszt Ferenc emlékére. A máris több díjat nyert orgonaművész, Mészáros Zsolt Máté, az elmúlt években a fiatal magyar orgonaművész generáció meghatározó szereplőjévé vált. Koncertjein elsősorban a romantikus, XX. századi és kortárs zeneszerzők nagyszabású műveit szólaltatja meg, de repertoárja az orgonairodalom teljes vertikumára kiterjed. Rendszeresen készít orgonaátiratokat is, melyekből most, a nagy előd, Liszt Ferenc 209. születésnapján megtartott templomi hangversenyén is hallhatott a közönség. A stílus nem áll távol tőle, hiszen korábban, Liszt születésének 205. évfordulója alkalmából szervezett hangversenyein előadta a mester összes szólóorgonára írott művét, fontosabb egyházzenei kompozícióját. Ezen az estén a Liszt művek közül a B-A-C-H prelúdium és fúga, a Desz-dúr consolation, a Bevezetés a Szent Szaniszló oratóriumból, valamint az „Ad nos ad salutarem undam” fantazia és fúga hangzott el.

Kapcsolódó témák

Amint azt az első részben már szomorúan megállapítottuk, az idei UTAZÁS kiállításon tapasztalható változások nem sok örömre adtak okot. De mindazok, akik valóban azért jöttek ki ide, hogy használható, gyakorlati utazási tanácsokhoz jussanak, mégsem távoztak üres kézzel. Tartozunk az igazságnak azzal, hogy megállapítsuk, a hazai díszvendég, Gyula és Békés Vármegye igazán kitett magáért! A pultjaikon rengeteg, részletes, írásos anyag várta az érdeklődőket, és a szórakoztatásukról is gondoskodtak.

(Ut-2024-1) Igen, tudjuk, fölösleges azon tépelődni, hogy körülöttünk minden megváltozik. Így volt ez, amióta ember él a fölön – sőt már annak előtte is! A szomorú csak az, amikor látjuk, hogy amit szeretünk, nem az előnyére változik, ez pedig sajnos igaz a 46. budapesti UTAZÁS Kiállításra is. Sejtették a szervezők is, ezért a szó mellé egy külön + jelet tettek, hangsúlyozták is erősen a plusz szócskát, elsorolva: mi minden egyéb társult hozzá az idén. Így viszont a „plusz” vált dominánssá! A megszokott „A pavilon” kétharmadát, biciklipálya, lakóautó dömping, és bazárárusok csapata töltötte fel. Az igazán fontos, nagy, ismert, magyar utazási irodák közül egyetlen egy sem volt jelen!

Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében a Budapest Brand nZrt. és a Magyar Cukrász Ipartestület idén egy különleges tortapályázatot hirdet Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára. Célja egy olyan ünnepi tortával tisztelegni Budapest születésnapja előtt, ami alapanyagaiban a múltat, megjelenésében a jelent képviseli.

Már 45 éve, hogy a Szent Korona újra és végérvényesen hazatért. A Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete azóta minden ötödik évben megünnepli ezt az eseményt. Idén január 6-án tartottak ünnepi megemlékezést Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Templomban, melyen részt vett David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete is.

2022.11.06 20:39

Ez a kopott ház Budapesten, a XIII. kerületben, a Hun utca és Lehel utca sarkán áll. Bármelyik irányból is jönnénk, elmegyünk mellette, nincs miért felfigyelni rá. Most néhány napig ez másként lesz! A Hun utcai oldalon, a ház falán emléktábla van – egy ideig még friss koszorúk díszítik. Illyés Gyula születésének százhuszadik évfordulóján helyezték el őket, a XX. századi magyar irodalom egyik legnagyobb alakja ebben a házban élt és dolgozott.