2024. április 24. szerda, György és Debóra napja
Patagóniától az Északi-sarkig – II. rész
Révay András
2020.02.24 21:03
Eljött az ideje, hogy bebizonyítsuk: a cikksorozat címe nem pusztán hatásvadászat okán született. Bár az első részt valóban csak étvágygerjesztőnek szántuk, a java igazán még hátra van! Egzotikus utazásokból összesen 88, sarkvidéki utazásokból 11 szerepel a katalógusban és ekkor a külön csoportba sorolt hajóutak egy részét még bele sem számoltuk!

Egzotikus útjaihoz az Iroda számos kedvező lehetőséget kínál, nagyon rugalmasak. A csoportok 18-20 személyesnél nem nagyobbak. Van lehetőség az egyéni hosszabbításra, ha valaki a körút végén még pihenni, nyaralni szeretne. Vagy esetleg Amerikába él, ő ott olcsóbban veheti meg magának a repülőjegyet és később csatlakozik a csoporthoz. Az előző cikk bevezetőjében említett újdonságok egyike Szaud-Arábia, a rejtélyes sivatagi ország. A megállapítás illik rá, hiszen csak tavaly nyitotta meg a kapuit a turisták előtt. Nagy zsúfoltságra ezért sehol sem kell számítani. A tizenkét napos úton Rijádba érkezik a csoport, öt várost keresnek fel és közben három repülőutat tesznek. A félpanziós ellátás során lehetőségük van arra, hogy megismerkedjenek a jellegzetes helyi ételekkel, egy alkalommal még egy sólyombemutatóval és tradicionális táncokkal látványossá tett igazi, sivatagi beduin vacsora is vár a vendégekre. A műemlékek, múzeumok sorából kiemelkedik Hail. A város, a környékének régészeti lelőhelyein feltárt közel tízezer éves sziklarajzoknak köszönhetően felkerült a Világörökség listájára. Egy másik városban, Al Ulában pedig a Petrához hasonló sziklasírokat és templomokat látogathatják meg.

Ugyancsak újdonság a kínálatban Új-Zéland, ahová – valljuk be – nem túl sűrűn jut el magyar utazó. Az iroda egy hosszabb, 19 napos kirándulást ajánl, ha már ott vagyunk, legalább a legérdekesebb látnivalókkal ismerkedjünk meg! Az út középpontjában a nemzeti parkok meglátogatása áll, hiszen errefelé még érintetlen esőerdőkben sétálhatunk ragyogó tiszta tengerszemek partján, gleccserek mentén. A Mount Cook Nemzeti Park területének majdnem felét jég borítja. Páratlan élményt kínál a séta a Kawarau-hasadék fölött magasodó függőhídon vagy Aucklandben a legendás, 2500 éves kauri fenyők megtekintése. Rotorua két szempontból is fontos. Ez az őslakos maori kultúra központja és geotermikus jelenségei miatt turistaparadicsomnak is számít. Itt különleges, forróvizes tavak, iszapvulkánok és gejzírek között nézelődhet, fényképezhet a látogató. A végén azért egy kis kocsmázás sem hiányozhat a programból!

 Még mindig az újdonságoknál tartunk, ha ejtünk pár szót egy hajóútról japán vizeken. A repülőgép Tokióban száll le, de onnan számítva 15 napot hajón tölt az utas, teljes ellátással. Shimizu, Japán legfestőibb kikötője, köszönhetően a Fuji-hegy látványának. Szerepel a programban az egykori császári Japán fővárosa, Kiotó, majd Osaka, egy cseppkőbarlang Okinava szigetén, valamint a Dél-Koreához tartozó, jellegzetes élővilágáról híres vulkáni sziget, Jeju, ahol csodálatos vízesések, barlangok, türkizkék tenger és finomhomokos tengerpart várja a turistát. A két tragikus színhely, Hirosima és Nagaszaki területén elgondolkodásra késztet az atomtámadás emlékműve, Az első robbanás alatt állt templom meghagyott romja, az Atombomba-dóm ma Világörökség helyszín. Az utolsó előtti napon, Tokióban még lehetőség van körülnézni a világ jelenlegi második legmagasabb épületéből, a Tokyo Sky Tree tornyának kilátójából és megvenni az ajándékokat a Nakimise bevásárló utcában.

 Valódi különlegességnek számít a 2021. február 8-án induló út Nyugat-Afrikába. A cél Ghána, São Tomé és Príncipe szigete. A csoport Ghána fővárosába, Accrába érkezik, itt a rabszolga-kereskedelem korából származó erődítmények ma a Világörökség védelme alatt állnak. Lesz hajókirándulás a földünk legnagyobb mesterséges tavát alkotó Volta folyón, másnap pedig a 80 méter magas Agumatsa vízesésben is megfürödhetnek a bátrabbak. Az út további részében a Guineai-öbölben, az Egyenlítő mentén található São Tomé, illetve Príncipe szigetét magában foglaló független köztársaságot látogatja meg a csoport. San Antonio do Príncipe talán a világ legkisebb autonóm központja, az őserdőben majmok és trópusi madarak fotózására nyílik lehetőség. São Tomé-t az egyenlítő szeli keresztül, itt állhat valaki fél lábbal az Déli-, fél lábbal az Északi-féltekén egyszerre! A teljes út során, az érkezéstől a hazautazásig számos múzeum, helyi érdekesség és természeti szépség felkeresésére is sor kerül.

Tovább, lefelé Délnek, Afrika nyugati partja mentén, Dél-Afrika várja a szívdobogtató kalandok kedvelőit. Fokvárosba érkezik a csoport, ahol drótkötélpálya kabinjában mennek fel a város fölé magasodó és a Világörökség részét képező Tábla-hegyre. Másnap, még napfelkelte előtt felszedik a horgonyt és kihajóznak, hogy víz alatti ketrecből lessék meg a nagy fehér cápákat! Semmiféle búvár ismeret, gyakorlat nem kell hozzá! A következőkben választhat az utazó: légzőkészülékes merülésen vesz részt fókák között vagy inkább elmegy a börtön szigetre, ahol Nelson Mandela raboskodott, és ahol a cellájában ajánlották fel neki köztársasági elnökséget! Szerepel a programban pingvin kolónia megtekintése, egy egész napos szafari a nagyvadak vidékén és egy kirándulás a Stellenbosch borvidékre, természetesen kóstolással egybekötve.

Ám az utazásnak, a lefelé Délnek, még ezzel sincs vége! Van még Délebbre is, igaz az már egy másik kontinensen. Dél-Afrika helyett Dél-Amerika, a kiindulásai pont Santiago de Chile. Az utasok mindjárt az első napon meglátogatják az Elnöki Palotát, ahol a lázadók a hivatali szobájában ölték meg Salvador Allende elnököt. Az út tovább a Húsvét-szigetre vezet, az egyetlen kőtömbből kifaragott, titokzatos szobrokhoz, ahol a csoport két éjszakát is eltölt, hogy legyen ideje megismerkedni az összes páratlan látnivalóval, beleértve Orongo városát, a madárember kultusz központi helyét is. Visszatérve a kontinensre, a fővárosba, onnan másnap Punta Arenasba repülnek tovább és ez bizony már Patagónia! Területén Argentína és Chile osztozik. Itt van a világ egyik legszebb nemzeti parkja, a Torres del Paine, főbb látnivalóit autóbusszal járja be a csoport. Az utazás Argentínában, Buenos Airesben ér véget, de közben azért még egy 300 kilométer hosszú és 5 kilométer széles gleccser megtekintésér is marad idő.

Akinek pedig jégből ennyi kevés, Budapestről Helsinkibe, majd onnan Murmanszkba érkezve beszállhat a valaha épített legnagyobb, legerősebb, legmodernebb atomjégtörő hajóra – és irány az Északi-sark! Ebben az évben, júniustól augusztusig kilenc alkalommal indul el a hajó kéthetes útjára, melynek végcélján az utasok kiszállhatnak a jégre, a földrajzi Északi-sarkon. Közben persze megismerkednek a szükséges biztonsági előírásokkal, még az atommeghajtású motorokkal is. Javasolják, hogy mindenki írja fel a kívánságait egy lapra, azt beleteszik egy olyan különleges fémkapszulába, amiből a hajó is készült. A sarkpontra érve ezt a tengerbe dobják, a legbátrabbak pedig akár csobbanhatnak is a Jeges-tengerben! A visszaút az 1873-ban osztrák-magyar expedíció által felfedezett Ferenc József-föld mellett vezet, ahol az egyik sziget Zichy Jenő nevét viseli. Fókák, rozmárok, jegymedvék is kerülhetnek a fényképezőgépek lencséi elé.

A programokról az iroda honlapján részletesebb tájékoztatás olvasható.

Kapcsolódó témák