2024. április 25. csütörtök, Márk, Márkó és Márkus napja
A rosé szépen köszönjön!
Révay András
2019.06.04 16:16
Akárcsak tavaly az idén sem vette el a látogatók kedvét a fenyegető zivatar, melyből azért jutott a 8. Rosalia idejére is Budapesten, a Városligetben. Szerencsére csak rövid ideig tartó esőről volt szó, így a 63 borászatot felvonultató rendezvény igazi fesztivál hangulatban fogadhatta mindhárom napon a kóstolni, szórakozni vágyó vendégeket. Érdemes is volt eljönni, hiszen az idei VinAgora Nemzetközi Borverseny magasan díjazott boraiból 16 is jelen volt a kóstolólistákon.

 Nem akármilyen évet mondhat magáénak a Borbély Pincészet, Borbély Tamás rendkívül magas elismerést kapott. A 2018-as Év Agrárembere versenyben a „Fiatal Gazda” kategória első helyezettje lett, a díjat idén, február elején vehette át. De egy ennél is nagyobb örömmel indult náluk az év, mert január 10-én kisfia született! Ez az öröm a Rosalia Fesztiválon bemutatott borokban is tükröződik. Hozták a kerti partik stílusához illő könnyedebb, gyümölcsösebb boraikat, de hozták a hordós érlelésűeket is. A Rózsakőből itt van a 2018-as évjáratú, a Szürkebarátból a 2017-es, a Kéknyelűből a 2016-os, a Bácshegyi Olaszrizlingből pedig a 2015-ös évjárat. A Pinot Noir rosé játékos nevet kapott: „Kinn a gangon”, mert amikor a rosé divat megerősödött, a fiatalok, a kerti partik, terasz-partik során kedvelték meg a rosét. Ez a bor az idei VinAgora Nemzetközi Borversenyen ezüstérmet nyert. A gyöngyözőbor neve: Bóbita, Irsai Olivér – Olaszrizling házasítás. Könnyű, kissé fűszeres ízét a hozzáadott CO2 nagyon szépen kiemeli, fogyasztása felpezsdíti a hangulatot. A 2016-os Kéknyelű válogatás az idén került először a fogyasztók elé, jó lendületes bor, tavaly már ezüstérmet nyert az országos versenyen.

 Ez a fesztivál a roséról szól, a rosét hűvösen szeretjük inni, de nem baj, ha van hozzá egy kis napsütés és egy szép környezet – állapított meg dr. Dula Bence, aki korábban egri hegybíró is volt. A rosé nem olyan, mint a vörösbor, ami mellé leülünk, és komoly arccal kortyolgatjuk. Kell mellé a sok jó beszélgetés, lehet nevetni, jól érezzük magunkat vele. Mi egy Nyáridő nevezetű rosét hoztunk, részben mert szeretjük Gershwin zenéjét, Egerben szép a nyár, és az emberiség boldog napjai is inkább a nyárhoz kötődnek. Olyankor mindenki elengedheti magát egy kicsit. Fontos, hogy a rosé, szépen köszönjön! Legyen stílusa, tartása! Legyenek illatai és utána legyen bája, jöjjön elő a fajtajelleg! Lehet Loire-mintájúra készíteni, vaskosabbra, színesebbre, nehezebb ételekhez, de legyen inkább Provence-i. Vidám, azt lehet szeretni és a kóstolásától mi is vidámabbak leszünk. Hát ezért kell egy Rosalia-t tartani! A Nyáridő rosé a pohárba töltve, illatával előre köszön. Megkóstolva viszont mi mondjuk neki: de jó hogy itt vagy, hol lehet még tölteni ebből egy keveset? A jó rosé tehát beszélget velünk, ötleteket ad, elveszi a bút, mindig mosolyra fakaszt. A Pinot Noir fajtának köszönhető fűszeressége, játékossága érvényesül. A fajtából készítünk vörösbort, sőt még fehérbort is, a Blanc de Pinot Noir-t, így tehát egy triádunk van belőle: fehér, vörös, és a rosé ott mosolyog középen.

 Tíz éve létezik, Neszmélyen, negyven hektáron dolgozik a Kősziklás borászat, 120 ezer palack bort készítenek évente. A Rosalia fesztiválra három roséval érkeztek. Az ő rosé stílusuk szintén a Pinot Noir, mintegy húszezer palackkal készítenek belőle. Nagyon népszerű, könnyed, gyümölcsös, halványszínű bor. Két évvel ezelőtt kezdtek Kékfrankosból is rosét készíteni, ez nem olyan légies, mint a Pinot Noir, egy kicsit „lustább” mélyebb, teltebb. Vannak, akik kifejezetten ezt kedvelik, de a borászatnál szeretnének ebből is majd könnyedebbet előállítani. A harmadik, inkább csak érdekességnek számít. Fél hektáron termelnek Syrah szőlőt, ami szintén igen alkalmas rosé készítésre. Előbb érik, mint a Cabernet, könnyebb vele dolgozni, szeptember közepén már szüretelhető. Nagyon jó íze, zamata, illata van, de kifejezetten évjárat függő. Minden évben más. Most inkább még csak egy örömet adó játékszer.

A Béla borászat az Imre hegyen van, Kecel és Kiskunhalas között. A szőlőművelést még a nagypapa kezdte a rendszerváltás előtt, az ő fia, Béla Zoltán már kertészmérnök végzettséget szerzett, most ő a borász. Neki a minőségi borok készítése a szívügye! Emeljük feljebb a magyar borászatot, amennyire csak lehet – vallja –és így is dolgozik. Ma már saját, új építésű feldolgozó üzemük, kóstoltató helyük van. Száraz fehérborokat készítenek, a Kövi dinka kifejezetten könnyed, nagyon friss, nyárra, melegben nincs is nála jobb. Az Irsai Olivér jól mutatja a fajtajelleget, illatos, szinte muskotályos, kellemes bor, idén készítettek belőle gyöngyözőt is. A Pinot Noir rosé szintén gyöngyöző, mindketten a borászat újdonságai. Most először készítették és eddig nagy sikere van. Hoztak a fesztiválra egy Kékfrankos rosét is. Az borászatot ismerők rendszeresen keresik a késői szüretelésű boraikat, a 2015-ös Nektárral már számos díjat is nyertek – ez lett a zászlós boruk is.

Sétál a látogató a Rosalia parkjában, és a színpadhoz közel az egyik pavilonban két polcon, nagyon érdekes címkéjű pálinkák sorakoznak. A fesztiválon való megjelenésük létjogosultságát az adja, hogy szőlő alapanyagból készültek. Cserszegi Fűszeres, Irsai Olivér, Kékfrankos szőlőből és nem törkölyből, egykörös, tornyos rendszerben főzött pálinkák. Általában 40 fokosak, elvétve készül 50 %-os is. Van köztük különlegesség, a Cserszegiből, chili ágyon érlelt csípős pálinka. Ebből is van háromféle. A paprika latin neve Capsicum, mindegyik címkén ez olvasható. Az ötlet már néhány éves, és bár sokan készítettek már chili ágyas pálinkát, azok soha nem kerültek piacra. A Tiszaföldváron dolgozó Zsoldos Pálinka Manufaktúra kísérletezői viszont megpróbálták összepárosítani a különböző gyümölcsöket a különböző karakterű, csípős paprikákkal. Az elkészült háromnál mindegyikben más a gyümölcs és a chili fajta is. Ebből következően különböző csípősségű italok keletkeztek. A „legbarátságosabb” az almás habaneros, azután következik a Cserszegi Fűszeres és a Trinidad Moruga Scorpion chili, a csúcson pedig ott van a cseresznyepálinkából készült Carolina Reapes tartalmú, amelyik már „nagyon kemény”. Eddig chili fesztiválokon mutatták be az italokat a nem chili tematikájú rendezvényen most próbálták ki először, a fogadtatás meglepően kedvező volt.

 

Kapcsolódó témák