2024. április 20. szombat, Tivadar és Odett napja
Az Olaszrizling hava
Révay András
2014.10.22 20:10
Ahogyan az elődeink az egyes hónapokat bizonyos jellemző tulajdonságok szerint nevezték el, nem tévednénk sokat, ha az októbert mi is átkeresztelnénk. A második alkalommal megtartott „Olaszrizling október” sikere ugyanis felhatalmazást adhatna rá.

A kóstoló napján délután, telt ház volt a Sofitel Budapestben. Hatvanhárom pincészet jelent meg és hozta el válogatott borait – mintegy 160 tételt. A kóstoló kezdetén bemutatkozott az egy évvel ezelőtt alakult Balatoni Kör. elmondták, hogy hogy távlati céljuk egy új régiós borkategória bevezetése egységes címkével és arculattal, jól azonosítható stílussal, megfelelő ár-érték aránnyal. Ennek minőségi garanciáját és piaci sikerét leginkább az biztosíthatja, ha szinte minden jó nevű balatoni pince részt vesz benne, elkészítve saját Balaton Borát, a védjegy minőségbiztosítási rendszerének megfelelően. A Kör nyitott, bárki csatlakozhat, aki a feltételekkel egyetért. Az utóbbi húsz év a családi pincészetekről és a különbözőségekről szólt. A következő időszak feladata a régiós arculat felépítése lesz. Ám mielőtt az Olaszrizlingekről szó esnék, érdemes beszámolni egy meglepő tapasztalatról. Az idei esős év okán sokan panaszkodtak, hogy tönkrement a szőlő, semmi jó nem várható. Ugyanakkor több borász egybehangzó álláspontja szerint az idei év mutatja majd meg igazán, ki az, aki valóban ért ahhoz, amit csinál. Ki az, aki valóban ért a szőlőhöz, a borhoz és ki az, akit csak az előző jobb évjáratok tettek naggyá. Jövőre majd meglátjuk!

 A Zánkán működő Canter Borháznak már a címe is jó: Borosok útja 1. A kóstolóra a Magnus borcsalád tagját, egy Nagysomlói Olaszrizlinget hoztak. Bár ez a hegyet a legtöbben nem az Olaszrizlinggel hozzák kapcsolatba, a tájjelleg ebből a bemutatott borból is kiérződik. Egyáltalán nem könnyed, sokkal inkább „lusta” borként írható le. A borházra pedig az jellemző, hogy boraikat soha nem a hagyományos recept alapján készítik, hanem mindig a szüret adottságainak, az évjáratnak megfelelően igyekeznek különlegességet előállítani. Az Olaszrizlinget nemcsak palackban, hanem ötliteres „bag in box”-ban is forgalomba hozzák és az ültetvényükön ezen kívül még Merlot és Kékfrankos is található. Ez utóbbiból rosét készítenek.

 Zánkához közel, Szentantalfán, már 1721 óta dolgozik a Dobosi család. Kizárólag biotermeléssel foglalkoznak. Náluk a biogazdálkodás nem egy divatos jelszó, amivel csak vendéget kívánnak csalogatni. Bármelyik borukat kóstoljuk is meg, kiderül: itt átlagon felüli teljesítményről van szó! Az ősz idén esős volt, a szüretet ezért csak a megszokottnál két héttel később kezdhették. A bemutatóra ezért – újborként – a korábban érő, a Rizling és a Schaszla keresztezéséből származó Rizlingszilvániból (Müller Thurgau) hoztak. Ez illatosabb, mit az Olaszrizling ám kicsit vékonyabb is. A látogatóknak kínált Olaszrizlingjük a tavalyi termésből származott és osztatlan elismerést aratott.

Aki pedig a következő asztalhoz lépett, jelképesen még az sem hagyta el a Káli-medencét. Istvándy Jenő pincészete Szentbékkállán található. Legbüszkébbek a Kála nevű, 2013-as Olaszrizlingjükre. Korábban ilyen név alatt házasítást hoztak forgalomba, ez az első év, amikor tisztán, egyetlen fajta bora van a palackban. Korán szüretelték, mert az volt a cél, hogy 11 %-nál ne legyen több az alkoholtartalma. Jó „ivóbort” akartak készíteni és ez sikerült is. Február közepén került a palackba és ezt is – mint a rosét – fiatalon kell meginni. Akkor mutatja a legszebb arcát. A pincészet másik alapbora a Parfym, nőiesebb. Összetétele: 50 % Olaszrizling, 25 % Királyleányka és ugyanannyi Rizlingszilváni. Enyhén illatos, félszáraz. Ennél sem a nagy testű, inkább a könnyed, jól iható bor készítése volt a cél.

 Bár Chardonnay, Szürkebarát, Pinot Blanc, Sárgamuskotály, sőt még Kékfrankos és Merlot is megtalálható a Söptei Pincészet kínálatában, a bemutatóra mégis a 2013-as Olaszrizlinggel érkeztek. A család a XIX. század vége óta foglalkozik szőlő- és bortermeléssel, filozófiájuk szerint az igazán finom borok elkészítéséhez nemcsak a szőlőt és a belőle készült nedűt kell szeretni és ismerni, hanem a vidéket, a földet, ahol a tőke és a tradíció gyökerezik. A pincészet Csopak határában a Péter-hegy lábánál épült fel és a reduktív technológia mellett a tölgyfahordós eljárást is alkalmazzák. Így próbálnak friss, gyümölcsös, de a fajtajelleget is megőrző, ráadásul még beltartalmában is gazdag borokat készíteni. A vállalkozás érdekessége, hogy a pincészethez borétterem is tartozik, ráadásul a főszakács is családtag!

A Borbély Családi Pincészet a több generációs családi hagyományú szőlőtermesztésre és borkészítésre épül. A pincészet borainak ismerői számára is újdonság volt a Karós Olaszrizling válogatás, mely hatvanéves, bakművelésű tőkékről származik. Mindössze ötszáz liter készült belőle, új hordóban erjedt, ez jól mutatja aminőséget is. A Bács hegy néven palackozott 2012-es Olaszrizling válogatás húsz hektoliteres hordóban várta ki a maga idejét, tartalmas, ásványos bor lett belőle. A vidám, zöld címkéjű „Fröccsnekisjó” Olaszrizling a „birtokbor”. Ha a Balatoni Kör célját megvalósítva létrehozza a Balaton borát, úgy ezt a bort abba csoportba szánják. Pincészetükben a modern technológia alkalmazása mellett ragaszkodnak a hagyományokhoz, így boraik ászokhordós érlelés után kerülnek palackba. Megtalálható bennük az érett szőlő gyümölcsös illata, zamata és a vulkáni talaj adta minerális, terroir jelleg.

 A déli partról, Balatonlelléről érkezett a bemutatóra a Pócz Pincészet. Ők szállóvendégeket is fogadnak, lehetővé téve ezáltal, hogy az érdeklődők laposabban megismerkedhessenek a vidék boraival. Érdemes is, mert a Kokas-hegyi Olaszrizling-2011, egy nagy évjárat jellegzetességeit hordozza. Ennél frissebb, de nem kevésbé figyelemre méltó a Triola-2013, melyben 60 % Olaszrizlinget, mellette pedig még Zöldveltelinit, Chardonnay-t és Chavignon Blanc-t is találunk. Nem a borokat házasították, a szőlőfajták összeszüretelésével készült. Intenzív, virágos illata a májust, gyümölcsös zamata a balatoni nyári esték hangulatos beszélgetéseit idézi. Főként halételekhez ajánlják.

Déli szomszédaink úgy tartják, hogy az Olaszrizling őshazája Horvátország. A világon először itt került bor üvegpalackba, 1450-ben! Innen érkezett a Dalmacia Konoba kereskedőház és igen csak nem fukarkodott a kóstolásra kínált borokkal. A „Konoba” szó a dalmát „csárda” megfelelője, egy hely, ahová az emberek behúzódtak a hideg elöl és olivába mártogatott halat ettek, borokat kortyoltak hozzá. Most nyolcféle bort hoztak és bár a nevük azonos, mégis mindegyik más. Az Olaszrizlinget ők Graševina néven ismerik, a 2012-es évjárat Mitrovác néven kerül majd forgalomba. Náluk minden bornak kötelező néhány hónapot hordóban tölteni, mert szerintük ez adja a bor lelkét. Van benne tapasztalatuk, a löszös – homokos talaj alatt meghúzódó bazalton már a rómaiak is termelték az Aureus Mons-t. Az üzletháznak rövidesen Budapesten is nyílik egy boltja.

 Arról pedig, hogy ha valaki itt is mártogatni szeretne egy falat kenyeret két bor kóstolása között, a Donum Terrae gondoskodott. A kifejezés jelentése: a föld ajándéka – és ez akár igaz is lehetne, hiszen olajakat, vendégváró mártogatósakat hoztak az Olaszrizling Bemutatóra. A saját termesztésű tökmagtól, a vadon termő gránátalmáig, mind kiváló alapanyagokból készült, egészséges, finom ízeket visznek a háztartásokba. A tökmagot nem csak pirítva kínálják, krém is készül belőle, csakúgy, mint a süteményekbe szánt dióból, mogyoróból. A salátaöntetekhez és húsokhoz ezerízű olajokat, a frissítő koktélokhoz selymes gyümölcseceteket ajánlanak. Az asztaluk körül pillanatra sem szűnt az érdeklődés.

 Végül pedig távozóban – leöblíteni a borokat – sokan ízlelgették a Nobilis pálinkáit. Az ő jelszavuk: „Évről évre a legjobbat!” Minden év más. Máskor kezdődik a tavasz és máshogy telik a nyár. Változik a gyümölcstermés is attól függően, hogy mennyit sütött a nap és mennyi eső esett. Ettől lesz a pálinkafőzés egy nagy játék és teszi próbára a pálinkafőző mester tudását, mint ahogy az elején ezt a borászokról mondtuk el. Annak érdekében, hogy bárki megjegyezhesse magának, melyik év pálinkáját kedveli, minden palack Nobilis pálinka magán viseli az év jelzését is. A 2010-esek a 10n  majd így sorban, a 2011-esek 11n jelzést kapták – és így tovább évről-évre. Ha a pálinkáról azt mondjuk: a gyümölcsbe zárt idő, úgy ez a Nobilis italai még fokozottabban érvényes.

Kapcsolódó témák
2022.01.16 11:03

Ismét egy új, passzívház technológiával készült, 35 bérlakást magában foglaló házat adtak át ünnepélyes keretek között Budapesten, a XIII. kerületben. Mondhatni, ez ott már szinte megszokottnak számít, hiszen a kerületi Önkormányzat egyedülálló bérlakás-építési programja idén már 20 éves és ez idő alatt, 12 helyszínen összesen 667 önkormányzati lakást építettek. Ami pedig még inkább figyelemre méltó: 2014 óta minden elkészült épület megfelel a passzívház minősítés feltételeinek.

2021.09.29 11:33

B&B hotellé alakították át a hajdani Angyal Irodaház Dunára néző, kiváló panorámájú épületét. A 214 szobás ultramodern szállodát számtalan okosfunkcióval szerelték fel: annak teljes területén szupergyors WiFi áll rendelkezésre, minden szobában chromecast Smart TV-k találhatók és a vállalat filozófiájával összhangban négy elektromosautó-töltőállomást is kialakítottak a garázsban. Az 1989-ben alapított B&B Hotels Európa harmadik legnagyobb economy hotellánca, amely több mint 580 szállodát üzemeltet 14 különböző országban.

Új parkot kap a budapesti XIII. kerület. A jelenleg még meglehetősen elhanyagoltnak látszó, összesen 9300 négyzetméternyi terület hasznosításáról tavaly döntött az Önkormányzat, de előbb kikérték a környéken élők véleményét is. Az Árpád-híd közvetlen közelében várhatóan már ez év végére elkészül a sokféle igényt kielégíteni képes Vizafogó park.

Megnyílt a német Deutsche Hospitality cégcsoport első budapesti szállodája. A Hotel Intercity 2021. május 3-tól várja a vendégeit a Keleti Pályaudvar szomszédságában, 312 szobával, étteremmel, BistroLounge & Barral, valamint öt, összesen 200 fő befogadására alkalmas konferenciateremmel.

A nagy hideg miatt elrendelték az úgynevezett „VÖRÖS KÓD"-ot, amely azt jelenti, hogy hajléktalan ellátó intézményeink nagy része megerősített szolgálattal, hosszabb nyitva tartással fogadja a fedél nélküli embereket.