2024. április 19. péntek, Emma napja
Minden szépség együtt
Révay András
2017.08.01 20:42
A cím valójában egy idézet, a mondat Ranolder János veszprémi püspöktől származik – de erre még visszatérünk. Az ok pedig, hogy Csopak egykor volt nevezetes lakóját idézzük, nem más, mint egy buszjárat, mely számos különlegességével hívja fel magára a figyelmet és különbözteti meg magát egyéb vidékek négykerekűitől.

 A Badacsonyi Céh Turisztikai Egyesület 2009 óta működteti azt a turista buszjáratot, amely naponta négy alkalommal közlekedik a Badacsony Régióban és igénybevételével fáradtság nélkül, kényelmesen járhatják végig a vendégek a régió nevezetességeit, borospincéit. A buszjárat Badacsonyból a Tourinform iroda elől indul Szigligeten át a Szent György-hegyre, majd visszatér Badacsonyba, s onnét Badacsonytomajon, Káptalantótin át Salföldre, Kékkútra, majd Ábrahámhegyre érkezik. Innét indul vissza Badacsonyba. Július 14. és augusztus 19. között keddtől szombatig, naponta 4 alkalommal, kb. 2 óra alatt járja be a busz az említett útvonalat. Az első járat 10:45 órakor indul Szigliget irányába, 11:44 órakor pedig Salföld felé indulhatnak az utasok.

 Az első sajátosság, amit más járműveken nem nagyon tapasztalhatunk, hogy a buszon idegenvezető fogadja és kalauzolja a vendégeket. Bemutatja a települések nevezetességeit, az aktuális rendezvényeket és a megállókhoz kapcsolódó szolgáltatók kínálatát. Ezekből pedig igencsak bőséggel találkozhat az utazó, végig az egész útvonal hosszában – ám kezdjük először a jegyváltással! A buszon és a badacsonyi Tourinform irodában megváltható szakaszjegy (350 Ft), vonaljegy (750 Ft), napijegy (1500 Ft) és napi családi jegy (2600 Ft) mellett vásárolható úgy nevezett MIX túrajegy is (1600 Ft), pl. a Szigliget Várba vagy a badacsonyörsi Folly Arborétumba, az Ökoturisztikai Látogatóközpontba vagy a badacsonyi múzeumokba. Ezek a jegyek a belépőjegy árát is tartalmazzák. Az ajánlott útvonal bejárható egyszerre, de meg is szakítható. A menetrendet úgy tervezték, hogy a kiválasztott állomásnál nagyjából két órát mindenki el tudjon tölteni, majd ismét buszra szállhat a következő kívánt célállomásig.

A Badacsony Régiós Buszjárat segítségével bárki felkeresheti a régió kiváló borászatait, pincéit, vendéglátóhelyeit, nevezetességeit és ez az a pont, ahol említést kell tennünk a vidék egyik kiemelkedő egyéniségéről. Ranolder János (1806 – 1875) ugyan pécsi születésű volt, de veszprémi püspöki kinevezése után (1850), nagyon hamar a balatoni táj szerelmesévé vált. Ő mondta egy alkalommal: „... s ez a hely, ahol állunk a világ leggyönyörűbb vidéke. ... egykor az idegen nemzetek utazói ezren és százezren jönnek ide majd, hogy amikor már minden szépet láttak, minden szépséget itt együtt lássanak.” Sokat tett is azért, hogy mindez igaz legyen. Felismerte, hogy Magyarországon és a Dunántúl egyes részein nagy jövője van a bortermelésnek, ezért Csopakon, Badacsonyban a Somló hegyen és a Hegyalján szőlőket telepíttetett, modern alapokra helyezve ezzel a fajtanemesítést. A szőlőtermesztés népszerűsítése érdekében szőlőoltványokat ajándékozott a földműveseknek, a csopaki bor nemzetközi hírnevének megalapítása az ő nevéhez fűződik.

A Badacsony Régió a sok látnivalóval, helyi múzeumokkal és a családi borászatok megnyitásával izgalmas programokat kínál. A villányi régió mintájára mintegy hat éve hozták létre a Badacsony vidéki Borút Egyesületet, amelynek nem titkolt célja, hogy a vendégek ne csak nyáron, de az elő- és utószezonban is, vagyis az év minden napján találjanak nyitott pincéket, ahol barátságos borászok minőségi borokkal és kísérő falatkákkal, a kínált borok ismertetésével, jó szóval és jó szívvel fogadják az érkezőket. A bort szerető vendégek – saját kocsijukat hátrahagyva - a Régiójáró busszal juthatnak el a pincészetekbe, így gond nélkül kedvükre kóstolhatják végig a kínálatot. Badacsony persze nemcsak borokkal, de látnivalókkal is bőségesen el van látva. Ha netán esik az eső, felmehetünk a Szegedy Róza Házhoz, melynek udvarán forgatták valaha a Liliomfi c. film egyes jeleneteit. Az épület ma irodalmi és bormúzeum. Az Egry József Emlékmúzeumban a „Balaton és a fény festőjének” több mint 50 alkotása látható. A művész kis műteremlakását kiegészítő modern galériát 2002-ben adták át.

 Szép időben a szabadtéri látnivalók kínálnak bő választékot. A régióhoz tartozó Szigligetre a Régiójáró busszal és hajóval is el lehet eljutni. A Balaton-part egyetlen látogatható, 750 éve épült várába meredek út vezet fel, de aki megmássza, annak szép élményben lesz része. Elsősorban a kilátás és a Várjátékok vonzzák a látogatókat. Különösen a fiatalabb korosztály élvezi a 16. századi végvári vitézek bemutatóját a vár udvarán létrehozott színpadon. A Folly Arborétum a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területéhez tartozik. A Kisörsi hegy déli oldalán az 1900-as évek elején alapított arborétumban fenyőritkaságok, egzóták, cédrus és ciprus fajok is található. A Badacsonytomaj meredek hegyoldalában lévő „fenyőmúzeumba” kissé fárasztó a feljutás, de az élmény garantált. Főleg, mivel tulajdonosai egy jó borászatot is működtetnek. Salföld Majorba is elviszi a Régiójáró busz az érdeklődőket. A 20 hektáron elterülő majorságban őshonos állatok, kiállítások, lovas bemutatók és lovaglási lehetőség egyaránt várják a látogatókat. Megéri azonban lovas kocsira szállni és ellátogatni az erdő mélyén megbújó 14-15. században épített és a törökök által lerombolt Pálos kolostor romjaihoz is, hogy egyetlen nap folyamán találkozhassunk a korszerű jelen és a romantikus múlt emlékeivel.

www.badacsony.com

Kapcsolódó témák