2024. április 25. csütörtök, Márk, Márkó és Márkus napja
Mozartot a szőlőnek!
Révay András
2019.01.23 15:24
Nem első eset már a budapesti Veritas Borkereskedés történetében, hogy Magyarországtól távol eső vidékek borait mutatják be törzsközönségüknek. Volt már a poharakban Dél-Afrikából és Kaliforniából származó bor, most a meghívás még nagyobb távolságra szólt – egészen Új-Zélandig!

 Új-Zélandról nagyjából annyit mindenki tud, hogy nagyon hosszú ország - és sziget. Pontosabban két nagyobb, valamint sok apróbb sziget alkotja. A két fősziget közül az északi a kisebb, ott található Auckland, a legnagyobb város, és Wellington, a főváros is. Az országban öt és félmillió ember és 28 millió bárány él! Kezdetben csak maorik lakták, brit gyarmattá 1840-ben vált. Az együttélés konfliktusait politikai reformok oldották fel, melynek eredményeként például itt kaptak a világon elsőként szavazati jogot a nők! Az 1930-as évektől kezdődően már jóléti társadalomról beszélhetünk és az 1950-es években Új-Zélandon volt a világon a legjobb az életminőség! Elszigeteltségének köszönhetően állat- és növényvilága roppant különleges, erdeiben sok olyan faj él, ami kizárólag itt található!

Szűkebb témánknál maradva, bortermelése azért is érdekes, mert van olyan pincészete, ahol a szakavatott tevékenység mindössze egy évtized alatt a világ élvonalába repítette a távoli sziget borait, ezeken belül is a Sauvignon Blanc-t és a Pinot Noir-t. A bemutatóra Budapestre érkezett a nagyobb, tehát a déli sziget északi részében működő, 2008-ban alapított Yealands Wine Group pincészet európai kereskedelmi igazgatója, Lars Venborg. A bemutató időtartamára ő lett a vendégek úti kalauza a glóbusz másik oldalán fekvő Új-Zélandra. A szigetnek ezen a táján dombos, kissé Toszkánára emlékeztető vidék van, az ültetvény itt helyezkedik el. Az 1200 hektáros terület 130 – egymástól utakkal elkülönített – blokkból áll, mindegyiket külön kezelik. A pincészetben ennek megfelelően 130 tartály is van, boraikból a házasítások csak később születnek meg.

 A birtok sajátosságához és a borok különlegességéhez hozzájárul a dűlők különböző elhelyezkedése. A terület nagyon közel van az óceánhoz és a vízfelület erős évjárat-kiegyenlítő hatást gyakorol. Nyáron a hűtő, télen a fűtő hatás érvényesül, az állandó szél pedig segít a szőlő betegségektől való megtisztításában. A kórokozókat kifújja a tőkék közül. A birtok vezetőinek filozófiája, célja, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyják. Ezért az ő épületük tetején van a legnagyobb Új-Zéland-i napelem park, amivel energia-szükségletüknek 1/3-át kitermelik. A sorok közeit sem csak traktorral művelik, nem kaszálnak. Léteznek arrafelé pici bárányok, a Miniature Babydoll Sheep ötven centinél magasabbra nem nő meg. A füvet lelegeli, de a szőlőfürtöt már nem éri el!

A gazdálkodás természetbarátságát az is jelzi, hogy a felhasznált víz fűtésére a hőt a metszéskor keletkezett venyige elégetésével nyerik. Ami pedig még érdekesebb: óriási hangszórókon zenét játszanak a szőlőnek! Brit kutatók korábbi kísérletei bizonyították, hogy a tehenek több tejet adnak, ha zenét hallgathatnak, itt pedig Mozart muzsikája tesz – szemmel láthatóan – jót a szőlőültetvénynek! Igazolta ezt az állítást a bemutatón felsorakoztatott borok közül az első, egy 2018-as Sauvignon Blanc is. Ez a „belépő” bora a pincészetnek, klasszikus stílusú, nagyon gyümölcsös, ami érthető is, mert száz százalékban reduktív eljárással készült, tehát fahordóban történő érlelés nyomait nem viseli magán. Nagyon jó kezdés egy borozgatáshoz, beszélgetéshez. Ízeiben a citrusosság, a trópusi – nálunk kevéssé ismert – gyümölcsök vonásai fedezhetők fel, nagy bőségben.

 A Yealands pincészet meglepetése, hogy elképesztő különbségek lehetnek egyazon évjáratú, ugyanazon fajta, szinte egyforma eljárással készült borai között, pusztán csak a terület „kitettségéből” adódóan. Annál a Sauvignon Blancnál, amelyik szőlőjét az óceánhoz jóval közelebbi dűlőről szüretelték határozottan érezhető a közeli vízfelület áldásos hatása. Az „Újvilág” klimatikus adottságait tekintve, akkora évjárat-diverzitással nem kecsegtet, mint az „Óvilág”, tehát Európa. Ez azt jelenti, hogy ott sokkal kisebbek lesznek a különbségek az évjáratok között. Ugyanakkor Új-Zéland ebből a szempontból az európaihoz áll közelebb. A 2018-as évjárat határozottan eltért a 2017-estől. Abból adódóan, hogy minél beljebb megyünk a szárazföld felé, annál jobban érvényesülnek a trópusi, gyümölcsös jegyek és minél közelebb vagyunk az óceánhoz, annál inkább érezhető a klasszikus, sós, ásványos karaktere a bornak.

Magyarországon szilárdan tartja magát a nézet, hogy számmal jelzett címkével lehetetlen jó nevet adni a bornak. Odaát ezt megoldották. A jól részekre tagolt birtok dűlőit megszámozták és az onnan leszedett szőlőből készült bor is ezt a jelzést viseli. Az L5 az óceánparthoz közelebbi területről származik, tehát erősen jelentkezik benne a mineralitás, míg az S1 kóstolásakor a kirobbanó, harsány, gyümölcsös karakter nyomban árulkodik a parttól lényegesen távolabbi születési helyről. A magyarországi viszonyokat ismerőnek meglepő, hogy mindezeket nem a talajadottság eltérősége, hanem az egyes dűlők „kitettsége” eredményezi! A dolog még érdekesebbé válik, ha hozzátesszük, hogy bár egy mindössze tízéves pincészetről van szó, ezen idő alatt a boraik már több mint 1600 érmet nyertek a különböző versenyeken.

Ezen a ponton meg kell említeni, hogy a sikerek mögött a világ borkészítésének kiemelkedő alakja, a 38 éves - tehát fiatal - Natalie Christensen áll, aki tavaly elnyerte „Az év borász személyisége” díjat! Az ő keze nyomát viseli a Winemaker’s Reserve elnevezésű bor is, ami mindjárt kérdéseket is felvet. Az európai bortörvényből kiindulva, a reserve kifejezés bizonyos – hordóban vagy palackban eltöltött – érlelési időre utalhatna, ezzel szemben Új-Zélandon ilyen törvény nincs. Itt a szó válogatást jelent, a borász szabad kezet kapott. Jelen esetben nem is tisztán reduktív eljárással készült italról van szó, a bor 70 százalékát acéltartályban, 30 %-át hordóban, ezen belül is 8 százalékát új hordóban érlelték és utána házasították a borokat. A korábbiakhoz képest illata is egészen más, jellegzetesebb, az alacsony cukortartalom ellenére íze hosszan lecsengő.

 A Yealands pincészetben vörösborokat is készítenek. Pinot Noir-t, ami talán a világ legkényesebb szőlőfajtája. Ezért el kell fogadni, hogy a jó Pinot Noir sohasem olcsó! Míg a fehérboroknál a borásznak bizonyos mértékig van lehetősége belenyúlni az ital szerkezetébe, struktúrájába, a vörösboroknál erre nincs esély. Itt minden a gyümölcsön múlik, minden a szőlőben dől el! Az Új-Zéland-i Pinot Noir-ok jellegzetessége a feketecseresznyés aroma. Ebből a borból is találunk képviselőt a Winemaker’s Reserve sorozatban. Készítésében szerepet játszik az egészfürtös préselési eljárás és francia hordóban történt érlelés. Új-Zéland mindössze 130 éves ország, ők nincsenek annyira a hagyományokhoz kötve, bátran szakítottak a palack parafa dugóval való lezárásával. Minden bemutatott bor csavarzáras palackban volt. Elkerülik ezzel a „dugóhibát” és a palackban a bor fölött lezárt oxigén ugyanazt a mikrooxidációs fejlődést adja az évek során, mintha a dugón keresztül jutna be. Nincs különbség a szállíthatóságban sem, ami azért is fontos, mert a Yealands pincészetnél Magyarországra, mint dinamikusan fejlődő piacra tekintenek, ahol a fogyasztók értékelni is tudják a jó minőségű borokat.

Kapcsolódó témák