2024. április 25. csütörtök, Márk, Márkó és Márkus napja
Üzenet a jövőnek
Révay András
2018.10.05 19:48
Budapest Főváros XIII. kerülte 2013 óta ítéli oda a XIII. kerületi Építészeti-díjat. A díj a kerület közigazgatási területén, az elmúlt harminc évben megépült és használatbavételi engedélyt kapott, kiemelkedő építészeti színvonalú épületek tervezőinek elismerésére szolgál. Odaítélésről a Tulajdonosi, Kerületfejlesztési és Lakásbizottság dönt.

 Ennek a kerületnek a vezetősége kiemelt figyelmet fordít a mi szakmánkra, az építészetre. Nem minden kerületben van ez így – állapította meg a díj átadásakor Arató György a XIII. kerület főépítésze. Ki is használjuk a lehetőséget, mert itt az elmúlt húsz év alatt tizenötezer lakás és 920 ezer négyzetméter területű irodaház létesült! Ezek az épületek üzennek. Üzennek a jövőnek és úgy ötven év múlva majd arról beszélnek, hogy a kétezres évek elején milyen nagy figyelem kísérte errefelé az építő tevékenységet. Milyen gondossággal sikerült kiválasztani a legjobb tervezőket. Ma a városokat elsősorban nem az állam fejleszti, hanem az ingatlanfejlesztők. Az ő lendületük határozta meg a kerület új arculatát. Elég csak végignézni a Váci úton, ahol pár évtizede még gyárkények sorakoztak, ma pedig modern irodaházak állnak. Némelyiküket éppen a mai díjazottunk tervezte. Ez az üzenet nem csak az építészetről szól. Beszél a kultúráról, egy társadalmi magatartásról, mennyire fontos, hogy az építészet – ami határterület a gazdaság és a művészet között – miként kapcsolódik a valósághoz. Hogy azok a házak mennyire tudnak a társadalmi örökségbe betagozódni. Aki nyitott szemmel jár ebben a kerületben, láthatja, hogy ez itt elég jól sikerült! Látható, hogy egy-egy épület nemcsak a telkét foglalja el, hanem „átengedi” magát a nagyközönségnek. Az irodaházak is megnyitják az udvarukat, beépülnek a kerület életébe, annak színterévé lesznek. Szólni kell arról, hogy az a tervező, aki ma a díjat kapja, már „letette a névjegyét”, nemcsak ebben a kerületben – másutt is. Az egész országban vannak már bizonyítékai az ő művészetének.

A díjat 2018-ban elnyert Tima Zoltán Ybl Miklós-díjas építész munkásságáról Marosi Miklós Széchenyi- és Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke mindjárt az elején elárulta: Diplomavédése óta egy közegben dolgozunk, szakmai előre menetelét, sikereit, egyre kiemelkedőbb építésszé érését végig követhettem. Orvos szülők gyermeke, így a generációs építészcsaládok hátszele nélkül érte el azt, amit joggal tekinthet magáénak. A KÖZTI volt első és máig utolsó munkahelye, ahol elég sűrű konkurencia közepette emelkedett ki. Mi kell ehhez egy ilyen márkás, nagy tervező irodában: pályázati eredményeket, díjakat kell produkálni, szükségesek a vezetői képességek, a kapcsolatteremtési és annak megtartási képessége és még sok-sok más tulajdonság is, de a legfontosabb a tehetség.

 Tima Zoltán az eltelt 29 évben elvégezte a Mesteriskolát, meghívott oktatóként tanított az alma materében, ugyanott államvizsga-bizottsági elnökké választották, tagja volt a Magyar Építész Kamara és a MÉSZ elnökségének, a Magyar Művészeti Akadémia egyik legfiatalabb tagjává választották. Számtalan díjjal ismerték el munkásságát, mint például az Ybl Miklós díj, a Budapest Építészeti Nívódíj, a Pro Architectura díjak, vagy a Csonka Pál díj. Már eddig is számtalan jelentős középület vezető tervezője volt. A Dorottya udvari irodaház, a Sasad Resort, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Sky Courtja, a 2A és a 2B terminálok rekonstrukciója, vagy a közelmúltban átadott új utasmóló épülete is nevéhez kötődik. De a vezetésével készült el a Kossuth tér rekonstrukciója, a Látogató Központ és a Múzeum, valamint a Parlament előtti mélygarázs is. Az egészségügyi feladatok közül sikerrel teljesítette a soproni Erzsébet kórház diagnosztikai épületének megtervezését és nem véletlenül, külön kiemelve sorolhatjuk fel az angyalföldi munkáit!

A Riverside apartmanház, a Római kert lakóépület, a Riverloft lakó és irodaépület, a Budapest Bank székháza szinten e kerületet gazdagította. A Váci úti GTC White Hause-ról, a „fehér házról” érdemes külön is szólni. Ennél az épületnél szintetizálódik mindaz, amit Tima Zoltán az eltelt közel 30 esztendő alatt az építészetről tanult és tanított. A hajdani Felvonógyár elegáns befoglalása, a mindennemű feltűnni vágyás hiánya a Váci út legizgalmasabb, legszebb épülete. A homogenitás, a szigorú, de konzekvens szerkesztés, a mementóként megtartott egykori homlokzat műemléki rangra emelése professzionális megoldás, az építészek, a tervezők alaptörvényének, a „genius loci”-nak tudatos alkalmazása. Tima Zoltán tökéletesen megérezte, mit kíván itt a „hely szelleme”.

A díjat a kerület polgármestere, dr. Tóth József adta át Tima Zoltánnak, aki köszönetében megerősítette: „Jól látszik a kerület arculatán, hogy itt komoly figyelemmel foglalkoznak az építészekkel és az építészettel. Lassan húsz éve próbálok élni a lehetőséggel, igyekszem azon, hogy magam is korszerűvé alakítsam a kerület arculatát azokon a helyeken, ahol erre lehetőséget kaptam.” Ilyen például a Közép-Kelet-Európa vezető ingatlanfejlesztőjének részét képező, GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársaság is, amelyiknek szinte az összes épülete ebben a kerületben van. Itt áll a Metro Irodaház a Váci út és Gács utca sarkán, a Center Point a Váci út 81-ben és tervezik már Pest első „felhőkarcolóját”, az egészen különleges látványt nyújtó, csavart toronyépületet. Az elképzelés szerint a 90 méter magas Twist - Budapest City Tower a Váci út és a Róbert Károly körút kereszteződésében, közvetlenül az Árpád híd metrómegállónál épül majd fel.

 

Kapcsolódó témák

Amint azt az első részben már szomorúan megállapítottuk, az idei UTAZÁS kiállításon tapasztalható változások nem sok örömre adtak okot. De mindazok, akik valóban azért jöttek ki ide, hogy használható, gyakorlati utazási tanácsokhoz jussanak, mégsem távoztak üres kézzel. Tartozunk az igazságnak azzal, hogy megállapítsuk, a hazai díszvendég, Gyula és Békés Vármegye igazán kitett magáért! A pultjaikon rengeteg, részletes, írásos anyag várta az érdeklődőket, és a szórakoztatásukról is gondoskodtak.

(Ut-2024-1) Igen, tudjuk, fölösleges azon tépelődni, hogy körülöttünk minden megváltozik. Így volt ez, amióta ember él a fölön – sőt már annak előtte is! A szomorú csak az, amikor látjuk, hogy amit szeretünk, nem az előnyére változik, ez pedig sajnos igaz a 46. budapesti UTAZÁS Kiállításra is. Sejtették a szervezők is, ezért a szó mellé egy külön + jelet tettek, hangsúlyozták is erősen a plusz szócskát, elsorolva: mi minden egyéb társult hozzá az idén. Így viszont a „plusz” vált dominánssá! A megszokott „A pavilon” kétharmadát, biciklipálya, lakóautó dömping, és bazárárusok csapata töltötte fel. Az igazán fontos, nagy, ismert, magyar utazási irodák közül egyetlen egy sem volt jelen!

Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében a Budapest Brand nZrt. és a Magyar Cukrász Ipartestület idén egy különleges tortapályázatot hirdet Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára. Célja egy olyan ünnepi tortával tisztelegni Budapest születésnapja előtt, ami alapanyagaiban a múltat, megjelenésében a jelent képviseli.

Már 45 éve, hogy a Szent Korona újra és végérvényesen hazatért. A Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete azóta minden ötödik évben megünnepli ezt az eseményt. Idén január 6-án tartottak ünnepi megemlékezést Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Templomban, melyen részt vett David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete is.

2022.11.06 20:39

Ez a kopott ház Budapesten, a XIII. kerületben, a Hun utca és Lehel utca sarkán áll. Bármelyik irányból is jönnénk, elmegyünk mellette, nincs miért felfigyelni rá. Most néhány napig ez másként lesz! A Hun utcai oldalon, a ház falán emléktábla van – egy ideig még friss koszorúk díszítik. Illyés Gyula születésének százhuszadik évfordulóján helyezték el őket, a XX. századi magyar irodalom egyik legnagyobb alakja ebben a házban élt és dolgozott.