2024. április 19. péntek, Emma napja
Vannak olvasók!
Révay András
2017.04.27 20:50
Talán még sincs igaza azoknak, akik az olvasni szeretők számának drámai fogyásáról beszélnek. Az állítás cáfolatához elég volt némi időt eltölteni a 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Elnézni a dedikálók asztalai előtt kígyózó – véget nem érőnek látszó – sorokat és örvendezni azon, hogy a türelmesen várakozó vásárlók túlnyomó többsége fiatal.

 Idén is nagy közönségsikert hozott a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. Díszvendégei a Visegrádi négyek és a török Orhan Pamuk voltak. A budai Millenárison megrendezett négynapos könyvünnepen több mint hatvanezer, a tavalyinál mintegy 4-5 százalékkal több látogató, mintegy 300 programon vehetett részt. A fesztivál idejére a kiadók legalább száz kötet megjelenését időzítették. Ezekhez kapcsolódtak a dedikálások is. Hosszú sorok kígyóztak nem csupán a díszvendég Orhan Pamuk, a kétkötetes önéletírással jelentkező Nádas Péter, de a népszerű ifjúsági szerző, Böszörményi Gyula, valamint Andrzej Sapkowski, Ignacy Karpowicz és Erlend Loe asztala előtt is. Ez utóbbi szerzők a fiatal olvasók százait mozgatták meg. A cseh, lengyel és szlovák könyvkiadást közös standon tekinthették meg a látogatók.

 Lehetetlen volt nem észrevenni, hogy az olvasók igényeire milyen jól éreztek rá a cseh kiadók. Két könyvet mutattak be. Az első – nálunk a Móra Kiadónál jelent meg - kifejezetten alkalmas arra, hogy a 9-10 évesekkel megszerettesse az olvasást! Az „Add a mancsod!”, egy kerekesszékes kisfiú és a kutyája, kalandos története. Okosan szerkesztették: más betűk jelzik, amikor Julek, a gyerek vagy valamelyik felnőtt, és más, amikor a kutya, Cézár „beszél”. A bemutatón jelen volt egy ugyancsak kerekesszékes kutyakiképző és a kutyája, Tesla is – számos kisgyerek nagy örömére. A könyvben Julek és Cézár, ketten alkotnak egy egészet. Összedolgoznak, együtt tanulnak, persze ki-ki a maga feladatait. A magáéból Tesla néhányat a helyszínen be is mutatott. Sokan nem tudják, hogy egy segítő kutya nemcsak azért hasznos, mert tárgyakat oda tud vinni vagy ajtót nyit ki, hanem az emberi kapcsolatok építését is megkönnyíti. A könyvben pontosan kiderül, hogy ez a társadalomban is így működik.

 A tipikus gyerekkönyv általában manókról, királylányokról, sárkányokról, varázslókról szól. Itt a két főszereplő egészen más. Persze megjelenik Julek családja, a barátai, de más a fontos. Ennek a könyvtípusnak a neve: érzékenyítő könyvek. Segítenek megérteni olyan helyzeteket, embereket, amelyek általában egy kicsit távolabb vannak a gyerekek mindennapjaitól. Olyan témákról is mesél, melyek talán számukra idegenek. A fordító, Balázs Andrea szerint a cseh irodalomban ennek nagyobb hagyománya van. Ott már régóta olvasnak a gyerekek bizonyos helyzetek jobb elfogadását megkönnyítő könyveket. Ivona Březinová munkásságában sem ez az első ilyen könyv. Sok hasonló történetet írt már – nagyon viccesen. Ebben a könyvben is van például kerekesszékes verseny és szó esik egy érdekes kutyasportról, a flyball-ról, valamint a táncoló kutya-ember páros dogdance versenyéről is. A könyvet Radnóti Blanka rajzai teszik még élvezetesebbé.

 A cseh kiadók által a fesztiválon bemutatott második könyv, a Múmiamalom már a felnőtteknek szólt. Részben igencsak vonzó témája: Gasztronómiai kalandozások a régi Prágában, részben pedig az írója, Petr Stančik által megfogalmazott műfaji meghatározás: misztikus gasztro-pornográf thriller okán. Kezdetben sci-fi témákat írt, de az akkori cseh politikai viszonyok miatt saját nevén nem jelentethette meg azokat. Ez az első könyve, amin az ő neve áll, a magyar és a cseh mellett kiadták már spanyol és bolgár nyelven. Most nálunk a Metropolis Media Kiadónál jelent meg és ennek külön érdekessége, hogy a történetnek fontos magyar szereplője is van. Bár fantáziaregény, az olvasó mégis úgy érzi, hogy ott kóborol a XIX. századi Prága utcáin. A történelem spirálisan ismétlődik és a ma emberei ugyanazt élik át, amit az emberek 1866-ban átéltek. Prága ekkor még egy mágikus, középkori város volt. Akkoriban zajlott a világban az első globalizáció, a távíró tekinthető akár az internet előfutárának is. A Múmiamalom ezért egy jelenkori regény, történelmi kulisszák előtt. A szerző nagy gondot fordított arra, hogy a történelmi háttér helyes legyen. Aki mostanában Prágában sétál, megtalálhat néhányat a regény helyszínei közül. A leírás szórakoztató, tele van szójátékokkal és ezek szellemes visszaadása a fordító, Hanzelik Gábor érdeme.

 Főhőse, egy rendőrfelügyelő, élete nagy ügyén dolgozik, el kell fogja a cseh történelem legelső pszichopata sorozatgyilkosát. Munkája során – ő is csak férfi – elvetődik Prága legrégibb bordélyába, ennek története igen csak rendhagyó! Ám a kalandoknak ez még csak a kezdete, mert innen a nyomozás útja hová is vezethetne tovább, mint egy hasonló műintézménybe, ámde Párizsban! A meglehetősen részletgazdag leírás nem áll meg a város építészeti nevezetességeinél. Az író jó érzékkel szövi a történet szálait, nem enged elfeledkezni arról sem, hogy krimit olvasunk. Beavat a sorozatgyilkosok gondolkodásának elemzésébe, de – mintegy ellenpontozásként – megosztja velünk a kifinomult francia gasztronómia néhány különlegességének, az olasz és a francia szarvasgomba különbségének titkát is. Ráadásul mindezt egy grandiózus vacsora ételsorába ágyazva. Ez persze nem véletlen, mert az író maga is nagyon szeret enni-inni. Ugyancsak érdeklik a régi korokból származó ételreceptek, nem meglepő tehát, ha némelyik a könyvben is felbukkan. Olyan specialitás is akad, mint például a marhacsontból készült édes sütemény vagy olyan sült marhafej, ami belülről, a koponyából sütve készül. Téved viszont, aki azt gondolná: ez a könyv kizárólag a „kaja-pia-szex” hármassága körül forog. A testi örömök velük teljesen egyenrangú, szellemi kalandozásokkal állíthatók párba. A könyv bemutatóján jelen volt közönség az írótól megtudhatta azt is; az olvasói kívánságoknak eleget téve, folytatni fogja hőse történetét.

Ivona Březinová                                            Petr Stančik
ADD A MANCSOD                                          MÚMIAMALOM
Móra Könyvkiadó                                         Metropolis Media Group Kiadó
ISBN 978 963 415 030 5                              ISBN 978 615 5628 04 7
Reálszisztéma Dabasi Nyomda                     Print City Europe Zrt. Nyomda
Kapcsolódó témák
2023.01.30 18:45

Roppant különös könyv bemutatójára került sor nemrég a budapesti Próféta Galériában. Bár szerzők ezt elhárítani igyekeznek, mégis elmondhatjuk róla, hogy hiánypótló műről van szó és hogy ez az állítás indokolt, arra nézve pont a szerzők személyes tapasztalata szolgáltat igazolást. Ilyen témájú könyv ugyanis nemcsak Magyarországon volt mindezidáig ismeretlen, de külföldön sem lelhető fel hasonló.

Szomorú, de kétségtelen tény: az emberiség semmit nem tanul. A II. Világháború befejezése óta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy valahol, valami helyi, kiesebb-nagyobb háború ne lett volna. Elmúlt már az a világ, amikor azok, akiknek személyes döntése nyomán kitört egy háború, maguk is ott voltak, és ha úgy fordult a kocka, ott is vesztek a csatatéren. Van erre számtalan példa a történelemben, a magyarban is. Az utolsó 150 évre nézve ez már nem igaz. Ferencz József, II. Miklós cár, Vilmos császár, vagy Hitler, Churchill, Sztálin háborújában nem ők, mások haltak, sérültek meg, és ha véletlenül bekerülhettek egy kórházba, ott már csak szerencsétlen, sebesült emberek voltak, akiknek talán még meg lehetett menteni az életét.

Van egy szakma, amelynél a munkavégzés eredményével lépten-nyomon találkozunk, de szinte egyáltalán nem figyelünk rá. Pedig a helyszíneit minden nap látjuk, ha akarjuk, ha nem. Elmegyünk mellettük, olykor egy percre talán meg is állunk előttük, de már lépünk is tovább. A városképhez tartozónak tartjuk, természetesnek vesszük, csak az tűnik fel, ha egyik vagy másik éppen hiányzik. Az üres, törött vagy eltakart kirakat már bántja a szemet, felhívja magára a figyelmet. A szakma pedig, amiről szó van, valójában nem is egy, hanem három területet ölel fel, a dekoratőrt, a kirakat- és a kiállításrendezőt.

Annak ellenére, hogy időben mindinkább távolodunk a II. Világháborútól, az ott történt események iránti érdeklődés nem lanyhul. Részben talán betudható ez annak is, hogy a különböző titkosszolgálatok aktáinak titkosítása mostanában kezd lejárni. Adatok válnak hozzáférhetővé, és bizony az írók ezt ki is használják. Van egy téma, ami különösen vonzónak mutatkozik: ez pedig a francia ellenállásnak nyújtott brit támogatás története. Már többen is feldolgozták, filmek is készültek belőle!

2021.12.27 11:09

Témájában, tartalmában meglepő, szokatlan, új eszközökkel szerkesztett, és egészen váratlan, megdöbbentő következtetésekkel záruló könyv látott napvilágot a Pallas Athéné Kiadó gondozásában. Dr. David Sulzer, amerikai idegtudós és zenész, eredetileg a Columbia University Press-nél megjelent munkája, a „Zene, matematika és elme” sok újdonsággal szolgálhat nemcsak a témát kedvelő olvasó, de a címben megjelölt három tudományterület szakemberei számára is.