2024. április 27. szombat, Zita és Mariann napja
Játék, jó ügyért
Révay András
2016.05.08 19:14
A Deutsche Telekom valamennyi európai vállalata, így a Magyar Telekom is bemutatta a „Sea Hero Quest” (A tenger hőse) elnevezésű új mobiljátékot, amely a szórakoztatás mellett nemes célt is szolgál. A több platformon játszható mobiljátékot abból a célból fejlesztették, hogy elmélyítse a térbeli tájékozódásról meglévő tudományos ismereteket, illetve információval szolgáljon arról, hogyan működik agyunknak ez a területe.

 „Európai szintű összefogással olyan programot valósítunk meg, amely a játékszenvedélyt és a hálózati képességeket egy jó ügy szolgálatába állítja, partnerként szólítva ebbe mindenkit, akinek csak mobiltelefon van a kezében, és hajlandó az idejéből pár percet egy jó ügyre szánni” – hangsúlyozta Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója. Ilyenkor persze felmerül a kérdés, miért áll Európa egyik legnagyobb távközlési szolgáltatója egy tudományos kutatás mellé? A kiindulást az a tapasztalat adja, hogy ügyfeleink szeretnek telefonjaikon játszani. Adatok bizonyítják, hogy az okostelefon birtokosai a világon összesen, hetente hárommilliárd (!) órát játékkal töltenek. Meggyőződésünk, hogy az innovatív technológia – helyesen használva – képes életünket jobbá tenni. Felelősséget érzünk a közösségért, keressük az új utakat, melyekkel nagyobb szolgálatot tehetünk a társadalomnak – emelte ki a vezérigazgató.

 Az okostelefonokra ingyen letölthető új applikáció hatalmas lehetőségeket nyit meg egy súlyos betegség, a demencia lényegének kutatásában. A latin eredetű demencia kifejezés szó szerint „ész, értelem nélküli állapotot” jelent. Az orvosi használatban azonban a szellemi képességek hanyatlásával, csökkenésével azonos. Bár a demencia, vagy ahogyan a hétköznapokban gyakran nevezzük, elbutulás viszonylag gyakori jelenség, nem mindig használjuk helyesen a szót. Kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával nő - 65 éves korban minden tizedik, 90 éves korban minden harmadik embert érint - a demencia mégsem keverendő össze az öregedéssel együtt járó szellemi hanyatlással! A demencia ennél többet jelent: ekkor a szellemi hanyatlás mértéke kóros! A gondolkodás lassul, nem jutnak eszünkbe a szavak, romlik a térbeli tájékozódási képesség, ingerültebbek, olykor agresszívabbak leszünk.

Dr. Kálmán János professzor, a Szegedi Egyetem Pszichiátriai Klinikájának tanszékvezetője elmondta: a test és a lélek, mint a férj és feleség, nem egyszerre halnak meg. Előfordul, hogy a test még magabíró, az agy pedig már pusztulni kezd. A betegség mai tudásunk szerint sajnos nem gyógyítható, előrehaladását viszont jelentősen késleltetni vagyunk képesek. A korai felismerés és szűrés a jelenleg „csak” tüneti, elsősorban a gondolkodási és viselkedési problémákra irányuló terápiás lehetőségek ellenére is nagy jelentőségű, hiszen nagyobb lehetőséget biztosít a korai pszichés, biológiai és szociális beavatkozásokra, életmód-változtatásra, mely bizonyítottan hatékony lehet a betegség kialakulásának, illetve a romlás lassításának szempontjából. A betegség korán, akár 30-40 éves életkorban is elkezdődhet. Magyarországon – óvatos becslés szerint - legalább 250 ezer ember érintett. A családok, a környezet, a hozzátartozók számára ez ugyancsak probléma, akkor pedig a kör úgy egymillió emberre bővülhet. A világon jelenleg ötvenmillió beteget tartanak nyilván és a népesség öregedésével húsz év múlva ez a szám százötven millió is lehet. A probléma tehát súlyos. Rengetegen kutatják, a pontos okát mégsem ismerjük. Van örökletes formája is, ahol egy családon belül több embernél fordul elő. Az életmód viszont, a testmozgás, a szellemi aktivitás fenntartása, bizonyos diéták, jelentős mértékben tudják a kialakulást és a lefolyást befolyásolni. A gyógyszeripari kutatások napjainkban eredménytelenek, a gyógyszeres terápia sikertelen, legfeljebb kis mértékben lassítja az állapot romlását. De már ez is éveket jelenthet a betegeknek és segítséget a hozzátartozóknak. Az egyetlen megoldás, ha minél hamarább felismerjük. Az utóbbi két évben bebizonyosodott: az életmód váltás, a diéta, a vérnyomás, a vércukor-szint kézben tartása, a szellemi és fizikai aktivitás legalább olyan hatékony, mint a gyógyszerek.

Nem mindig a feledékenység a fő probléma. A beteg nehezen igazodik el a térben és ez sokszor vezet közlekedési balesetekhez is. A demencia első jele lehet sorozatos, kisebb balesetek előidézése. Ebből a gondolatból indul ki a játék. Létrehozását az a cél vezérelte, hogy bepillantást engedjen mindennapi tájékozódásunk folyamataiba. Segítségével létrejön a világ legnagyobb, közösségi együttműködésre épülő adathalmaza a demencia kutatások előmozdítására. A játékosoknak egy hajót kell vezetni. A szigetek és jéghegyek közötti lavírozásnak minden másodperce a szakértők számára hasznos, tudományos adattá konvertálható. Hagyományos módszerekkel több, mint 5 órába telne ugyanannyi adat begyűjtése, mint két percnyi Sea Hero Quest játékkal. Ha 100 000 ember 2 percig játszik, ezzel több, mint 50 évnyi laboratóriumi kutatásnak megfelelő adat jöhet létre. A játék során összegyűjtött adatokat névtelenül, biztonságosan tárolják a T-Systems németországi adatközpontjában, az adatok sértetlenségének biztosítása és az Európában a legszigorúbbak közé tartozó német adatkezelési szabványoknak való megfelelés érdekében. Az adatok elemzését a University College London, a Deutsche Telekom tudományos partnere végzi.

A játékot életkorra való tekintet nélkül bárki játszhatja. A hajó egyszerűen kormányozható, az utazás közben különböző feladatokat kell megoldani, melyek egyre nehezednek. A Sea Hero Quest világszerte elérhető iOS és Android eszközök számára, ingyenesen letölthető az App Store-ból és a Google Play-ből. A különleges, nemes célt szolgáló játékkal, és az általa nyújtott segítséggel kapcsolatban további információk a www.seaheroquest.com/hu oldalon találhatók. 

Kapcsolódó témák

Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.

Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!

Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.

A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.

A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.