2024. szeptember 10. kedd, Nikolett és Hunor napja
Életforma és szent dolog
Révay András
2018.11.26 20:16
A borkedvelők már a nyár kezdetén rendszeresen kérdezgetik, milyen lesz az évjárat? Pontos választ persze a legutolsó pillanatig sem képes senki adni, és ez a legutolsó pillanat ilyenkor érkezik el. Pohárban vannak az újborok. A XV. Újbor és Sajt Fesztiválon borász és fogyasztó egyaránt meggyőződhetett arról: a 2018-as évjárat jónak nevezhető!

Gál Péter, az Agrárminisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára a fesztivál megnyitásakor elmondta: 5,5 millió mázsa szőlő termett, négymillió hektoliter bor készült. Az elmúlt tíz évben az ültetvényeink fele megújult, jóval korszerűbb, nagyobb hozamú ültetvényeink vannak, ezek magasabb minőséget is adnak! A szőlészettel - borászattal foglalkozók úgy tekintünk erre az ágazatra, mint ami egyrészt életforma, másrészt pedig szent dolog! Ez így is van, de azt is jelenti, hogy a munka a termeléssel nem ér véget. Ezt az állítást az idei évjárat igazolta. A szervezettséget növelni kell, fejleszteni a piacról való gondolkodást. El kell sajátítani a hosszú távú, piacalapú gondolkodást. Kötelező ez a legkisebb, pár ezer négyzetméteren dolgozó vagy sok tízezer hektót előállító borászatban is!

 A fesztivál címében a sajt is szerepel, hiszen sokak értenek egyet azzal, hogy ez a két termék kitűnő kiegészítője egymásnak, miközben mindkettő önállóan is megállja a helyét. Párhuzamosan a borok versenyével, sajtverseny is zajlott, ráadásul – ahogy a borokhoz – a sajtokhoz is mindenki ért, aki megkóstolja. Így a zsűri különös gonddal hozta meg döntéseit. Vezetője, Dudás János, az Agro-Legato kft. ügyvezető igazgatója „Az év sajttermelője” díj átadásakor hangsúlyozta, igen sok kitűnő sajttal találkoztak a bírálat során, mely kétféle módon zajlik. Az „objektív” vizsgálati módszerrel, műszerekkel mérik a sajt kémiai összetevőit, zsír-, fehérje-, sótartalmát. Ezek eltérőek a lágy, félkemény és kemény sajtok esetében. Ennél nagyobb szerep van a „szubjektív” vizsgálatnak, ami - hasonlóan a borokéhoz – a kóstoló egyéni véleményét tükrözi. Van ugyan kidolgozott, húszpontos módszer, de mégis csak az egyén véleménye kerül a pontozólapra. Értékelik, milyen a sajt színe, illata, állaga, keménysége, vágási felülete – na és persze az íze!

 „Az év sajttermelője” díjat 2018-ban a beszédes nevű TEBIKE Kft. kapta. A szó elárulja, hogy tehén-, birka- és kecsketej feldolgozásával készülnek sajtjaik, Ménfőcsanakon, Győr mellett. Múltjuk a negyvenes évekig tekint vissza, mert már a nagypapa is sajtkészítéssel foglalkozott, csakúgy, mint ma a gyerekei unokái. Pár éves kihagyás után, most negyedszer vesznek részt a Fesztiválon és a visszatérésük határozottan sikeres volt. A díjat nem egy sajt kapta, többet is neveztek a versenyre, így bizonyos, hogy az általános teljesítményük hozta az eredményt. A Fesztivál közönsége is sokféle sajtot kóstolhatott az asztaluknál, a választékban két különlegesség is helyet kapott. A félkemény Lajta és a Pálpusztai valójában családnak számít. Olyan baktérium bevonattal érlelt sajtok, ami a sajt fehérjéjét bontja és sajátos, a fogyasztók által kedvelt ízt, illatot képez.

 Egy másik verseny díjait is a Fesztiválon adták át. A „Magyarország legszebb szőlőskertje” különleges elismerést a Szent István Egyetem Szőlészeti Tanszékének közreműködésével ítélték oda. A kitüntető oklevelet elsőként Esztergomban, a Duna közelében dolgozó Dunai László vehette át. Már 6-7 éves kora óta a szőlőben volt, felnőttként pedig ötven éve szőlészkedik. Eredetileg kárpótlási jeggyel vásárolta a területet, hasig érő tarack borította a TSZ évek óta elhagyott, negyvenéves kordonjai között a földet. Ma a háromméternyi közbe, a kordon ok közé krumplit, paprikát, paradicsomot telepített, a szőlő pedig a régi Othello helyett négyféle saszla lett. Egy másik terület Szamárhegyen parlag volt, ma viszont ott saját telepítésű Oportó, Zweigelt, Kékfrankos, Merlot, Cabernet és egy német nemesítésű ritkaság a vörösbort adó Dornfelder kapott helyet.

 Közelében, Komárom – Esztergom között félúton található a Szöllősi Pincészet. Szöllősi Zoltán személyesen vehette át a „2018 Legjobb Újbora” díjat, Traminijük bekerült a legjobb 15 közé! Fő fajtáik az Irsai, Cserszegi, Olaszrizling és csak kiegészítésül termelnek Traminit, amiből eddig nem készítettek bort. Most pont ez lett a sikeres! Szépen megmutatkozik benne a Tramini rózsás illata, köszönhetően annak, hogy az időjárás kicsit előbbre hozta a szüreti időpontot. Augusztus 24-én „kapták el” a megfelelő pillanatot. Van mivel büszkélkedniük más is, mert a Sauvignon boruk tavaly három nemzetközi versenyen – Bécsben, Párizsban és Londonban - lett aranyérmes, csakúgy, mint az itthoni Országos Borversenyen. A Pincészet az Irsai Olivérről is híres és az Olaszrizling is aranyérmes lett tavaly.

 Elnyerte a legjobb újbor kitüntető címét egy családi pince, a Szekszárdon dolgozó Prantner. Bár Prantner Ferenc családja sok nemzedékre visszamenőleg szőlőtermesztéssel foglalkozott, a rendszerváltás után öt hektárral kezdte, most tizenötnél tartanak. A dűlők termését külön kezelve, szigorú hozamkorlátozással dolgoznak. A díjat a Kékfrankos rosé nyerte, van benne egy nagyon kevés, úgy 10 százaléknyi Syrah és Merlot is. Acéltartályban, hűtve erjesztve készült, talán ebből is adódik, hogy illata friss, epres, málnás maradt. Palackozáskor kevés széndioxidot is adtak hozzá, ez még frissebbé teszi a bort. Tizenötféle palackozott boruk van. Nagyon büszkék a Rajnai Rizlingre, a csúcskategóriában pedig – szekszárdi lévén - a bordói házasítás, Bikavér, Kékfrankos, Syrah kap helyet.

 Díjnyertes lett a Varga Pincészet Aranymetszés elnevezésű, egri Sauvignon Blanc bora is. Ezt az egri pincészetet 2015-ben kezdték el építeni, egy marhalegelő helyén. A Sauvignon Blancnál mostanában legnépszerűbbek az üde, friss, intenzíven bodzavirág illatú, ízében trópusi gyümölcsökre emlékeztető jegyek. Korábban inkább a túlérett szőlőből készültet kedvelték, de ma már nem azt keresik. A cél elérése érdekében ez a bor most reduktív technológiával, oxigéntől teljesen elzárva készült. A palackozáskor csavarzárat kapott ez garantálja a levegő kizárását. Így egy évig biztosan megőrzi frissességét, minőségét még akkor is, ha otthon, lakásban nem hűtve, fektetve tároljuk. Jól itatja magát, felbontva viszont már érdemes hűtőbe tenni. Nem foglal sok helyet, mert biztos, hogy hamar elfogy!

A kiskőrösi Szentpéteri Családi Borbirtok „atyja” nem várt eredménnyel térhet haza a fesztiválról. A fiával együtt Kiskőrös és Soltvadkert legjobb szőlőtermő területein gazdálkodnak és „hisznek a Kunsági borvidékben”. Ezen a Fesztiválon is négy kunsági bor került a legjobb 15 közé és a Szentpéteri 2018-as Olaszrizling válogatás jutott a csúcsra, az lett a Champion-díjas, az egyedüli nagy-aranyérmes bor! Már a bor elődje, az 1917-es Olaszrizling válogatás is mindent megnyert, Párizsban, Berlinben, idehaza is mindenhol aranyérmes lett. Pohárba töltve már az illata után mindenki kóstolni szeretné. Zöld őszibarackos illata győz meg bennünket arról, hogy „nagyon szép vagyok, friss vagyok, lendületes”. Íze rendkívüli harmonikus, alkoholtartalma 12,5, a legjobban fehér húsokhoz, halhoz illene, de egy jó sajttálhoz is óriási élményt ad!

A XV. Újbor és Sajt Fesztivál iránt megnyilvánuló érdeklődést jelzi, hogy megjelent a rendezvényen Vass Norbert is, a METRO áruházak borszakértője. Első mondata az volt: Szeretjük a feltörekvő pincészeteket! Azt tapasztalják, hogy a magyar fogyasztók 90 százaléka magyar bort választ. Az ilyen fesztivál jó lehetőség az áruházláncnak, hogy a nagy nevek mellett újak felszínre kerülését is segítsék. Polcaikon a leghíresebb hazai és külföldi pincészetek bora is megtalálható, de folyamatosan keresik az új termelőket, akiket bemutathatnak a közönségnek.

Kapcsolódó témák