2024. április 26. péntek, Ervin napja
Hableánytól a Született feleségig
Révay András
2017.06.10 13:45
A budavári Hilton Budapestben tartották a HoReCa Marketplace idei rendezvényét és ez a kijelentés nyomban némi magyarázatot is igényel. Feltételezhető ugyanis, hogy csak a beavatottak tudják: a HoReCa betűszó egy rövidítés, jelentése Hotel, Restaurant, Café. A rendezvény pedig alkalom volt arra, hogy a három terület szakemberei, éttermek, 3-4-5 csillagos budapesti és vidéki szállodák felelős munkatársai, az érintett szektorok hazai beszállítói, Magyarország iránt érdeklődő beszállítók Ausztriából és Szlovákiából, séfek, menedzserek, étteremvezetők és tulajdonosok találkozzanak egymással.

 Az esemény összekapcsolja a hazai, az osztrák és a szlovák szállodaipari, éttermi piac szereplőit, kiváló lehetőséget kínált új együttműködések kialakítására és a meglévők ápolására. A rendezvényen, a szakterületen dolgozó - ötvennél is több cég – képviselői voltak jelen és mutatták be újdonságaikat. A vendéglátóiparban az egyik legfontosabb tényező a tisztaság. E témakörben a SanOdor Kft. mindjárt két érdekességet is hozott. Magyarországon egyedül csak ők kínálnak víz nélküli, száraz takarítási eljárást. Itt a feltörlő mop olajjal impregnált. Minden olyan felületen használható, ami a vizet nem bírja vagy ahol elektronikai eszközök vannak. A mop-fejet a cég havonta kétszer cseréli, tisztítja, és frissen impregnálva adja vissza az ügyfélnek. Másik különlegességük a „vegyszermentes takarítószer”. Lényege: a saját márkájú, probiotikus tisztítószerben „jó baktériumok” vannak, melyek „rossz baktériumokkal” táplálkoznak. Ha egy fertőtlenítő vegyszerrel takarítunk, annak hatása egy idő után elmúlik, visszatérnek a rossz baktériumok. Ebben az esetben viszont a jók biofilmet képezve, hosszú ideig a felületen vannak és felfalják a rosszakat. A tisztaság tehát sokkal tovább megmarad.

 Sajátosan működő borhűtőket, boradagolókat mutatott be a Dunavox Kft. A boradagolók nagy előnye, hogy nemcsak pontosan tölteni lehet belőlük a bort a pohárba, hanem a felbontott palackban lévő drágább bort egy ideig tartósítja is. A készülékben ugyanis nitrogén, illetve argon gáz található, így – levegőtől elzárva – a nyitott palackban a bor négy hétig megőrzi a minőségét! Felbontás után, amikor az üveget a készülékbe helyezik, egy hosszú szívószál merül a borba, azon keresztül, a túlnyomás segítségével, kívülről pontosan lehet adagolni a kívánt mennyiséget. A zárt tároló homlokzatán kiválasztható, hogy mennyi bor kerüljön a pohárba. A tároló szekrénynek több típusa is van, 2-4-8 vagy még annál is több palack helyezhető el bennük. A nagyobb modellek különlegessége, hogy kártyával is működtethetők. Borbárokban, éttermekben, szállodákban lehetőséget nyújt egy ilyen arra, hogy a vendég kapjon egy bizonyos pénzértékkel feltöltött kártyát, és maga válogathat, kóstolgathat a rendelkezésére álló borokból. A rendszer előnye, hogy vele a tulajdonos képet kap a fogyasztói igényekről, látja, melyik borok fogynak jobban, melyek kevésbé.

 Ha pedig van már hűtő-adagoló, bor is kell bele. A Badacsonyban és Tóti-hegyen két és fél hektáron, Rizlinget, Szürkebarátot, Irsai Olivért és Merlot termelő Nyitnikék Borműhely palackjai láttán önkéntelenül is az juthat a szemlélő eszébe, hogy ha a Hableánynak felfigyelnek a Dekoltázsára, akkor később kiderülhet, hogy Született feleség lett belőle! Hiszik vagy sem, ezek a nevek borospalackok címkéin olvashatók. A névválasztás titkait Szigeti Andrea főborász, a cég egyetlen borásza kész volt elárulni. Boraik már második éve kaphatók. A Hableány Szürkebarátból készült, némi széndioxid hozzáadásával enyhén habzó, inkább gyöngyözőborrá vált. A Dekoltázs alapja is száraz Szürkebarát. Mivel a dekoltázs felerősíti a nőiességet, ennél a bornál az íz, illat kiemelését szintén egy pici széndioxiddal érik el. A Született feleség nevét már hosszabb keresgélés után találták meg. Az Olaszrizlingből készült száraz bor kellemes, simulékony, bár az elején kissé rakoncátlan volt. Ez adta a névadás ötletét. A sorból kissé kilóg a Frizzling, mely ugyancsak Olaszrizling, de széndioxid tartalma sokkal több, szinte már habzóbornak tekinthető. Kellemes, laza, majdnem pezsgő-érzetet kelt.

 Egy másik asztalon erdélyi italkülönlegességek sorakoztak. A Csíksomlyói Áfonya sokak számára, mint Erdély nemzeti itala ismert. Főleg Székelyföldön népszerű a fekete áfonyából, gyümölcságyon készült likőr, de Magyarországon is roppant közkedvelt. A vadáfonyát hozzá a Csíki Havasokban gyűjtik, a végtermék likőr, tehát nem pálinkafőzési eljárással készül. Az alapja gabonaszesz, amit áfonyasűrítménnyel ízesítenek, így szép, lilás-opálos színű ital keletkezik. Ezt követően még hat hónapig gyümölcságyon érlelik és a palackba is kerül pár szem áfonya. Csíkszerdában palackozzák és onnan hozzák Magyarországra. Legalább ilyen híres viszont a két Salvator is. A Keserűlikőr 40 százalékos alkoholtartalmú, különböző gyógynövényekből és fűszernövényekből áll. Ezeket szintén az erdélyi havasokban, vadon élő növényekből gyűjtik. A párja a Gyógynövénylikőr, kicsit lágyabb, nőiesebb, 38 százalékos, a Havasokban gyűjtött növényekből, Csíkszeredában készül, összetételét természetesen titokban tartják.

Kapcsolódó témák

Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!

Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.

2023.12.04 13:24

A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.

A Magyar Cukrász Ipartestület tizenhetedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt, az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt hatalmas érdeklődés kíséri, részben – ami érthető – a cukrász szakma képviselői részéről, de bebizonyosodott, hogy a közönség, a fogyasztók is évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát.

Az édességek kedvelő jól ismerik, és évek óta figyelik is – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyeket, keresik, vásárolják a díjnyertes tortákat, fagylaltokat. Más a helyzet a bejglivel! Korábban eddig még csak kétszer volt versenye, a harmadikra idén került sor, ötven cukrász nevezett be rá. Az eredményhirdetésnek az eddigiekben már jól bevált, pestszentlőrinci, híres Zila kávéház és cukrászda adott otthont.