2024. október 9. szerda, Dénes napja
Jó bor, jó történet
Révay András
2023.10.18 17:56
Rövidesen már hatszáz éve lesz annak, hogy létrejött egy borászat Olaszországban, Toszkánában. Borkedvelők szokták mondani: nem elég a jó bor, kell egy jó történet is hozzá. Ennek a borászatnak igazán jó története van. Az első feljegyzések már az 1300-as évek végén említenek egy Lapo Mazzei nevű embert, aki nagy levelezést folytatott a borról. Az egyikben, 1398-ben ezt írta: „Ne aggódj a bor áráért, bár drága, a minősége mindenért kárpótolni fog!” Lássuk be: ez akár ma is igaz lehet. Ő használta először a „chianti” szót, ami – egy régió neveként - majd csak 250 évvel később lesz igazán ismertté.

Amint azt Kovács Tibor a Veritas Borkereskedés szakmai munkatársa elmondta: a történet úgy kezdődött, hogy a sienai Mazzei család egyik lánya 1435-ben hozzáment egy Fonterutoli nevű fiúhoz. A borászat ekkor alakult. Lapo idejétől számítva napjainkban már a 25. generáció folytatja a cégben a munkát, ők egyszerre hagyományőrzők és újítók. Ez a világon a tizedik vállalkozás, amelyik fél évezrede, máig ugyanabban a kézben van. A Mazzei korábban szinte teljesen ismeretlen volt Magyarországon. A Veritas Borkereskedés kínálatában rövidesen 13 boruk jelenik meg. Közülük egy fehérbort, két vörösbort és egy pezsgőt mutattak be Dohány utcai helyiségükben a meghívott szakmai közönségnek. Az ismertetés egy tréfás kérdéssel kezdődött: Ihatott-e Mátyás király Mazzei bort a krumplifőzelékhez? Krumplit nem ehetett, ezt már az iskolás gyerekek is tudják, de azt is, hogy rengeteg olasz járt az udvarába. Főleg délebbről jöttek, nápolyi bort talán hozhattak, Toscana borairól nincs hírünk ebből az időből. Talán mert Mátyás 1458-ban betiltotta a borimportot!

A Mazzeinek ma már négy különböző borrégióban van birtoka. A Zisola borászat Szicíliában, a Castello de Fonterutoli Toscana chianti régiójában, a Tenuta Belgurado, Toscana Maremma-i részében, a Villa Marcello pedig Venetoban működik, Proseccot készítenek. A bemutató kóstolás ezzel kezdődött. A Marcello, velencei család, a X. században már ismertek, dózse is volt köztük. A birtokot csak a XIX. században alapította gróf Elisabetta Galvani Onigno, Prosecco Treviso területén. A vidék karakterét a bőséges fény, az adriai szelek és a velencei Elő-Alpok határozzák meg. A mocsaras előzmények után kialakult iszapos, agyagos talajon a Glera szőlő tökéletes gyümölcsöt ad a pezsgőkészítéséhez. Az alapító nevét őrző E. G. O. Prosecco DOC Brut Nature 2022 pezsgő 85% Glera és 15% Chardonnay házasításával készült. Kevés benne a maradék cukor. Ez a stílus azoknak vonzó, akik a minél természetesebb pezsgőket szeretik.

A Belguardo az 1990-es években csatlakozott a Mazzeihez, amikor azok megvásárolták az ültetvényeket Maremma szívében. A 80 hektáros birtokon a Tirrén-tenger közelségéből adódó mikroklíma – különösen a tavasszal és nyáron jelentkező erős hőáramlatokkal, alacsony páratartalommal, kevesebb csapadékkal – nagyon különböző szőlőfajták termesztését teszi lehetővé. A homokos, kavicsos talajon ezekből koncentrált, ugyanakkor rendkívül elegáns és aromás borok származnak. A Mazzei Belguardo Vermentino di Toscana IGT 2021 boráról elég két szó: „kompromisszumok nélkül”. A Vermentino egy itt őshonos szőlőfajta, mineralitása és zamata révén intenzív frissességgel bír. Ebben a borban egzotikus gyümölcsök és az őszibarack illata fedezhető fel, melyet száraz, kellemesen ásványos, kissé sós íz kísér. Tenger gyümölcsei, zöldséges előételek, levesek, könnyű halételek, friss sajtok, fehér húsok mellé ajánlják. Rá igazán jellemző egy másik mondás: „Az a jó bor, ami jó élményeket kelt benned”.

Nagyon sokféle chianti van, sokféle stílust képviselnek. A Mazzei Fonterutoli Ser Lapo Chianti Classico Riserva DOCG 2019 palackjában száz év hagyománya, felhalmozott tudása rejlik. A Mazzeinél chiantit 1900-ban készítettek először. Ezzel a klasszikus Riservával a család híres ősét, Ser Lapo Mazzei-t ünneplik. A címkén az ő gyönyörű kézírásával látjuk az idézetet 1398-ban írt leveléből. Ez a bor is cuvée, 90% Sangiovese és 10% Merlot található benne. Kis francia tölgyfahordókban 12 hónapig érlelték. A pohárba töltve illata feketeribizli, ribizli és finom ibolya jegyekkel nyílik meg. A szájban meleg, teljes ízű, édes gyümölcsökkel teli, sima tanninokban gazdag. Lecsengése fűszeres és hosszú, egyértelműen étvágygerjesztő. Sonkához, szalámihoz, pörkölthöz, vadraguhoz kiváló. Akik képesek a megfelelő tárolásra, azoknak elárulhatjuk, hogy ennek a bornak az „érési potenciálja” több, mint 15 év!

A szicíliai borok jellemzőjeként gyakran használják a „buja” kifejezést, de ezt eddig csak ritkán fedezhettük fel a Magyarországon kapható boraikban. Noto városa a sziget dél-keleti csücskénél helyezkedik el, a közelében fekvő lejtőkön termelik a XIX. században nemesített – korábban Calabrese néven ismert – Nero d’Avola szőlőt. A tenger közelsége és a talaj mésztartalma lehetővé teszi ennek a természetes bujaságnak egyensúlyban tartását, melyhez kiemelkedő frissesség és elegancia társul. A Mazzei Zisola Sicilia Noto Rosso DOC 2020 a hagyományos, karós, csak kézzel művelhető módon termelt szőlőtőkékről származik. A bor alkoholtartalma 12,5%, ezt az olasz közönség szereti. Ízvilágában erdei gyümölcs, enyhe vérnarancs – kis kakaó beütéssel - és narancshéj jelenik meg. Színe ragyogó rubinvörös, finoman halványodó szélű. Szerepel a Win Spectator 2022-ben kiadott TOP 100 listáján is. Fűszeres ragulevesek, nehezebb tészta-, rizs- és egytálételek, grillezett vörös húsok és zöldségek mellett érvényesül igazán, de meghitt baráti beszélgetéseknél is jó partner lehet.

Kapcsolódó témák