2024. április 19. péntek, Emma napja
Kevesebb mesterséges, több természetes
Révay András
2018.01.11 20:17
A cukrászok 2007-ben indult kezdeményezése, a Magyarország tortája, most a szakácsok körében is követőkre talált. A Budapesti Gazdasági Egyetem impozáns Lotz-termében meghirdették a „Magyarország étele 2018” melegkonyhás szakácsversenyt és vele egy időben – már hetedik alkalommal – az OKÉS Közétkeztetési Szakácsversenyt is.

 A célt, mely szerint a jövőben ételeinkbe kevesebb mesterséges adalék és több természetes összetevő kerüljön, a két verseny fővédnöke, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára fogalmazta meg. Kiemelte: az elmúlt évek alatt 29-ről 79 milliárd forintra emelték a szociális gyermekétkeztetésre szánt forrásokat, ez pedig fedezetet teremt arra, hogy a korábbiaknál jobb minőségű alapanyagokból tudjanak a – közben lényegesen korszerűbbé tett és jobban felszerelt - konyhákban dolgozni. A széles körben meghirdetett szakácsversenyek és a hasonló kezdeményezések jelentősége abban is áll, hogy hatásukra új receptek alapján még egészségesebb ételeket tudnak készíteni az éttermek vendégeinek és az iskolákban étkező tanulóknak.

 A Budapesti Gazdasági Egyetem, hazánk legnagyobb alkalmazott tudományok egyeteme, nagy figyelmet fordít a gyakorlatorientált képzésre és a szakmai kapcsolatok ápolására. Folyamatosan együttműködik a vendéglátás különböző szereplőivel. Büszkék arra, hogy hallgatóik rendszeresen vesznek részt segítőként neves gasztronómiai eseményeken és jelentős eredményeket érnek el a hazai és nemzetközi versenyeken egyaránt. Idén márciusban az Egyetem rendezi meg a neves francia Olivier Roellinger melegkonyhás szakácsverseny kelet-európai szekciójának döntőjét, ahol a versenyzőknek fenntartható gazdálkodásból származó tengeri halakat kell majd alapanyagként felhasználniuk – mondta el dr. Jancsik András, az egyetem oktatási rektorhelyettese. Dr. Dietz Ferenc, a BGE kancellárja ezt még azzal egészítette ki, hogy az elmúlt években felújították az egyetem Alkotmány utcai tankonyháját, így a naprakész, azonnal alkalmazható tudás mellett, nemzetközi szinten is versenyképes technológiai környezetben tudnak gyakorlati képzést nyújtani hallgatóiknak. Dr. Lugasi Andrea, az egyetem Kereskedelmi Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karának dékánja azt hangsúlyozta, hogy törekvéseikkel összhangban kiemelt figyelmet fordítanak a fenntartható vendéglátás, valamint az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás népszerűsítésére, e területek oktatására és kutatására Céljuk, hogy a vendéglátás minél több területét bemutassák hallgatóiknak.

 A versenyek kiírói és lebonyolítói szeretnének egyszerre több célt is elérni. Kizökkenteni a szürkeségből a közétkeztetést, javítani az ott dolgozó, túlterhelt munkatársak hangulatát, növelni a magyar vendéglátás nemzetközi presztízsét és minél több szakácsot motiválni, hogy keressék az újat, a korszerűt, az egészségeset kínálatuk összeállításában. Hasznos lesz mindez az üzleteknek is, mert kész, új recepteket kapnak és ezzel remélhetőleg több vendéget csábíthatnak magukhoz. Lesz az ételeknek allergénmentes változata is, az ugyanis már ma is tapasztalható, hogy ez mind több ember számára fontos. A „Magyarország étele 2018” országos melegkonyhai szakácsversenyt az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete (ÉTREND)  hirdeti meg. Győztese a „Magyarország étele 2018” cím jogos használója lesz. A szakértői zsűri elsősorban magyar alapanyagokból építkező, könnyen elkészíthető, ám a klasszikus ízvilágot modern formába öntő, innovatív ételt vár a versenyzőktől. A szervezők a nevezést 2018. március 16-ig várják, a feltételek elérhetők a www.magyarorszagetele.hu weboldalon.

 Az „OKÉS” Országos Közétkeztetési Szakácsversenyt az ÉTREND és az Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (ÉLOSZ) közös szervezésében hirdetik meg. Célja az ételek modernizálása mellett az ellátási lánc rövidítése, a fenntartható gasztronómia társadalmi jelentőségének fókuszba állítása. Az idei év mottója is erre a tematikára épül: „Innovatív közétkeztetés a fenntarthatóság jegyében”. A szervezők és a zsűri a magyarországi realitásoknak megfelelő, nagy adagszámban elkészíthető, étvágygerjesztő, kiváló ízharmóniájú 3 fogásos menü elkészítését várják a nevezőktől. Alacsony nyersanyagnormából (nettó 350 Ft/fő) kell a 3 fogásos menüt készíteni, de 20 százalékkal magasabb norma áll rendelkezésére annak, aki a tudatosságra és a bio alapanyagok felhasználásra is gondol. A verseny során készülő ételek kötelező alapanyaga a köles és a csirkecomb. A szervezők a nevezést 2018. március 16-ig várják, a részletek elérhetők a www.etrendegyesulet.hu/okes weboldalon. Mindkét verseny résztvevői számára jó tanáccsal szolgálhat Marcus Aurelius egy mondása: „Szeresd a magad mesterségét, amibe beletanultál, és találd meg benne a kedvedet!” 

Kapcsolódó témák

Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!

Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.

2023.12.04 13:24

A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.

A Magyar Cukrász Ipartestület tizenhetedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt, az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt hatalmas érdeklődés kíséri, részben – ami érthető – a cukrász szakma képviselői részéről, de bebizonyosodott, hogy a közönség, a fogyasztók is évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát.

Az édességek kedvelő jól ismerik, és évek óta figyelik is – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyeket, keresik, vásárolják a díjnyertes tortákat, fagylaltokat. Más a helyzet a bejglivel! Korábban eddig még csak kétszer volt versenye, a harmadikra idén került sor, ötven cukrász nevezett be rá. Az eredményhirdetésnek az eddigiekben már jól bevált, pestszentlőrinci, híres Zila kávéház és cukrászda adott otthont.