2024. április 18. csütörtök, Andrea és Ilma napja
Kiváló lesz az idei év
Révay András
2015.10.17 21:46
Hat barát érkezett, huszonnégy bort hozott, sokan voltak kíváncsiak rájuk. Így is lehetne kezdeni a hagyományos őszi Zwack Openről szóló beszámolót, de persze ennél mindig többről van szó. Ezek a délutánok, esték alkalmat kínálnak arra, hogy újra és újra felfedezzük, milyen csodákra is vagyunk képesek, Villánytól Tokajig.

 Jól sikerült év volt a tavalyi a Nyakas Pincészetnél. Alig van már 2014-es évjáratú boruk és az eddigiek alapján az idei is kiválónak ígérkezik. A bemutatóra hozottak közül Talán a Don Olivér az, amit a vendégek itt a legkevésbé ismernek. Ez egy Chardonnay – Irsai Olivér házasítás, az utóbbi adja a cuvée hetven százalékát. A Zwack Borházzal közösen állítják össze, minden évjáratot együtt kóstolnak, amíg a legjobb párosításokat meg nem találják. Szépséget talán az is adja, hogy soha nem volt – és nem is lesz belőle két egyforma. Az összeállítók csak annyit tehetnek, hogy évenként hasonló karakterű, ízvilágú borral álljanak elő. Ebben a mostaniban a karaktert a Chardonnay adja – hiába van kisebbségben. A 30% ellenére a bor „gerince” tőle származik. Az Irsai inkább intenzív illatát kölcsönzi, muskotályossága jól megmutatkozik, bár nem annyira átütő, mint amikor ezt a bort tisztán kóstoljuk. A házasítás miatt attól sem kell félni, hogy egy-két éven belül meg kell inni, mert a Chardonnaytól olyan tartást kap, hogy akár 4 évig is megőrzi értékeit. Határozott, de nem tolakodó citrusosság érezhető benne.

 A szekszárdi Szeleshát Pincészet egy Cabernet Sauvignon – Kékfrankos, házasított rosét és néhány vörösbort hozott. Közülük a „Nyék” néven bemutatott 2008-as Cabernet Sauvignon válogatás keltette fel leginkább a kóstolók figyelmét. Csak a legjobb években készítik és akkor is csak a tíz legszebb hordóból, összesen háromezer palackkal. A szőlőt hozzá a legöregebb, 2001-es telepítésű ültetvény adja, alapos fürtválogatás után. A bor huszonnégy hónapot tölt új hordókban. Palackozás után pedig még további – legalább egyéves – érlelés következik. Megfelelő körülmények között tárolva akár tíz évig is eláll anélkül, hogy harmonizáló gyümölcsös illatát elveszítené. Alkoholtartalma is ideális, 13,5 – ízében enyhe tanninosság érezhető. Legszebb arcát vörös húsokhoz fogyasztva mutatja meg.

 A Balaton-felvidék képviseletében Szentbékálláról a Trombitás Borház érkezett a bemutatóra. Önmagukat „természethű” borászatnak nevezik, nem a vegyszerekkel és a különböző adalékokkal operálnak. A tavalyi év ugyan mostoha volt hozzájuk, az idei viszont annál kedvezőbbnek ígérkezik. Az ő területük – mely az egész Káli-medence legásványosabb része - leginkább az Olaszrizlingnek kedvez, dűlőszelektált, igencsak karakteres tételeket készítenek belőle. A 2013-as például valóban nagy siker volt. Van Cabernet Sauvignon ültetvényük is. Ebből elsősorban rosé lesz, de mindig marad belőle egy kevés vörösbornak is. A rosét nem kifejezetten erre szüretelik, érett szőlőből készül. Egy éjszakát tölt héjon, bogyózás után a saját súlya préseli. A rosétól általában azt várják, hogy könnyed legyen, „daloljon” – ám ez teltebb, gyümölcsös, tele van ízzel. Egy szakember azt mondta róla: ez nem rosé, hanem bor!

A móri Csetvei Pince palackjai különleges, romantikus nevükkel hívják fel magukra a figyelmet – és ez nem is véletlen, árulta el Csetvei Krisztina. Két testvérről van szó. Az idősebbik, a Napholdcsillag, a pince büszkesége, egy fahordós érlelésű Szürkebarát. Párja, a 2014-es Esthajnalcsillag három szőlőfajta házasításából született, Sauvignon Blanc, Királyleányka és Szürkebarát adja. Könnyed, üde, gyümölcsös ital elkészítése volt a cél és ez maradéktalanul sikerült is. Mivel a névadó valójában nem csillag, hanem a Vénusz bolygó, ez utal arra is, hogy női borász dolgozik a pincében! A hármas szóösszetételű név jelzi, hogy a háttérben három bor húzódik meg. Az illatot a Sauvignon Blanc és a Királyleányka, a testesebb, koncentráltabb fűszerességet az októberi szüretelésű Szürkebarát hozza a házasságba. Az egészen könnyű salátás, szárnyas ételektől kezdve, sajtok, sültek mellé is ajánlható.

A Gere Pincészet asztalán sorakozó borok között is volt egy érdekes elnevezésű. A Solus-ból nem készül túl sok és ezért nem is mindig mutatják be kóstolókon – tudtuk meg Gere Andreától. A latin szó jelentése: egyedi és ezzel a bor sajátosságait kívánták kifejezni. Kizárólag a Kopár dűlőben termett Merlot-ból készül, az pedig nem csak Villányban, de egész Magyarországon a legnaposabb, legmelegebb dűlő. A névben a Nap jelentésű „sol” is benne van, utalva a termőhelyre. Kétségtelen, a Gere névvel a Kopár már összeforrt. Ez a pince zászlós bora, de az évek alatt egy kicsit módosult. Változott az összetétele, inkább a Cabernet Franc hangsúlya érvényesül benne. Ezzel szemben a Solus megmaradt tisztán, csak Merlot van benne. Hogy Villányról ne mindig csak a nagy, testes borok jussanak az emberek eszébe, készítenek egy vidám, Frici nevű rosé gyöngyözőbort is. Benne a Medoc Noir (Menoir) kicsit a rózsás illat- és ízvilágba viszi el a fogyasztót. A gyümölcsösséget a Merlot kölcsönzi számára. Bár a beszélgetős nyári délutánok ideje már leáldozott, ez a bor étkezések előtti aperetifnek is kiváló.

A szekszárdi Pastor Pincénél sem mennek a szomszédba ötletért. A címke felirata meglehetősen furcsa, de – némi figyelmes szemlélődés után - mégis olvasható. Az ok nagyon egyszerű: ha nem figyelnek fel a palackra, a vásárlók elmennek mellette, nem veszik le a polcról. Ha pedig már levették, nagyobb esély van rá, hogy meg is szeretnék kóstolni. Akik pedig már kóstolták, távolról is felismerik, hogy a fekete címke alatt testesebb, a fehér alapú alatt könnyedebb, gyümölcsösebb bor rejtőzik. A háromhektárnyi terület dacára a kínálatuk meglehetősen változatos. A reduktív vörösborokból van rosé, siller, a másfél évig ötszáz literes hordóban érleltek között Kadarka, Kékfrankos, a barikoltak között pedig Cabernet Sauvignon és Franc, valamint Merlot található, kiegészítve ez utóbbiak házasításaival. Kényesek a hordóikra is. Négy – öt különböző fajtát hozatnak Franciaországból azért, hogy ne csak egyfajta íz jelenjen meg belőlük a borokban. Van, amelyik kicsit vaníliás, másik kókuszos egy további égetett kávéaromát kölcsönöz a bornak. Most kísérletezik ki, hogy az összetett magyar ízléshez melyik áll a legközelebb.

A Zwack Open látogatói előbb vagy utóbb megérkeznek a Dobogó Pincészet asztalához. Voltak ott borok is, de a legtöbben egy doboznyi követ kezdtek el nézegetni. A mádi Betsek és a Szent Tamás dűlőből származó vulkáni tufákkal mutatják be, miért ennyire sós és ásványos a 2013-as Birtok Furmint, de ugyanígy az édes borokon is átüt ez a nagyfokú ásványosság. A két dűlőből szeptember végén szüretelték a Furmintot, gyors feldolgozás, hordós erjesztés és érlelés után 2004 őszén palackozták. „Szemtelenül fiatal” bor, de máris komoly gasztronómiai élményt jelent. Lazac vagy bármilyen halétel mellé kiváló. Ugyancsak nagyszerű évjáratból származik a 2006-os, hatputtonyos Aszú. Bár már 9 éves, még fiatal bornak számít, öt éve van palackban, de egy aszú 100, 150 évre készül! Ez a bor még akkor is kiváló marad!

www.zwackborok.hu

Kapcsolódó témák