- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
A hír sokkal több egy légitársaság új járatának bejelentésénél. Bizonyára sokan emlékeznek még rá, hogy első, közvetlen menetrend szerinti járatát 1999. március 30-án indította a MALÉV Torontóba. A siker akkor kemény munka eredményeként jött létre. A két ország között az egyezség több éves, nehéz tárgyalások után született. A járat megnyitásához a MALÉV nemzetközi tekintélye mellett a diplomácia segítségére is szükség volt. A Boeing 767-es akkor hetente egyszer - kedden - később kétszer, kedden és csütörtökön szelte át az óceánt. Az időpontok kialakításánál az volt a cél, hogy a Kanadából érkezők a MALÉV gépeivel, rövid átszállási idővel repüljenek tovább Európa városaiba, a Torontóba igyekvők pedig a legjobb MALÉV csatlakozással jussanak el Észak-Amerikába.
Ez a cél, a lényegét tekintve, azóta sem változott sokat, bár sajnos a MALÉV közben – vitatható körülmények között, éppen tíz évvel ezelőtt – megszűnt. Utána Budapestről 2016-ban, az Air Canada Rouge indított először közvetlen járatot. A koronavírus-járvány első hulláma alatt bevezetett utazási szigorítások következtében azonban – több tengerentúli járathoz hasonlóan – a közvetlen Budapest–Toronto járatot is fel kellett függeszteni. A jelenlegi enyhülő utazási korlátozások, az átoltottság és az utazási kedv növekedése azonban lehetővé tette, hogy Ontario tartomány fővárosa, Kanada gazdasági és pénzügyi központja, újra elérhető legyen a budapesti menetrendben is. A tengerentúli járat idén nem a korábban közlekedő Rouge, hanem az Air Canada terméke.
Az újrainduló járatot Boeing 787-9 Dreamlinerek szolgálják ki, amelyek három osztályon összesen 298 üléssel várják az utazni vágyókat. A kéthajtóműves, széles törzsű gépen az utasok 9 óra 25 perc alatt jutnak el a magyar fővárosból a kanadai célállomásra. Az Air Canada torontói útvonalának járatai a Toronto Pearson International repülőtérre érkeznek majd. A Föld forgásából következő érdekesség, hogy Torontóból Budapestre viszont 8 óra 25 perc alatt érkezik meg a járat. Az Air Canada torontói járatának további előnye, hogy remek összeköttetést kínál az Egyesült Államok, Mexikó, a Karib-térség, Közép- és Dél-Amerika, valamint Ázsia számos városába, így a Budapestről utazók a továbbutazási célállomások széles választékát is élvezhetik.
Elég egy pillantást vetni a térképre, hogy nyilvánvaló legyen, az új, közvetlen járat megindulásával komoly lehetőség nyílik ki a magyar utasok számára. Kanadában összesen 350 ezernél is több magyar, illetve magyar származású ember él. Ha az ők – és a magyarországi rokonaik - utazási kedve talán még nem is volna elég indok a járatindításra, Torontóhoz amerikai szemmel nézve, nagyon közel van Detroit. Az Egyesült Államokban az elmúlt mintegy kétszáz évben ez lett az egyik legtöbb magyarnak otthont adó város, persze New York és Chicago után. Akik az Air Canada új járatának várható utaslétszámát tervezték, szinte bizonyos, hogy ezt a tényt nem hagyták figyelmen kívül. Bátran remélhetjük, hogy a járványveszély csökkentével erre a járatra sokáig biztosan számíthatnak majd az utazók!
Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében a Budapest Brand nZrt. és a Magyar Cukrász Ipartestület idén egy különleges tortapályázatot hirdet Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára. Célja egy olyan ünnepi tortával tisztelegni Budapest születésnapja előtt, ami alapanyagaiban a múltat, megjelenésében a jelent képviseli.
Már 45 éve, hogy a Szent Korona újra és végérvényesen hazatért. A Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete azóta minden ötödik évben megünnepli ezt az eseményt. Idén január 6-án tartottak ünnepi megemlékezést Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Templomban, melyen részt vett David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete is.
Ez a kopott ház Budapesten, a XIII. kerületben, a Hun utca és Lehel utca sarkán áll. Bármelyik irányból is jönnénk, elmegyünk mellette, nincs miért felfigyelni rá. Most néhány napig ez másként lesz! A Hun utcai oldalon, a ház falán emléktábla van – egy ideig még friss koszorúk díszítik. Illyés Gyula születésének százhuszadik évfordulóján helyezték el őket, a XX. századi magyar irodalom egyik legnagyobb alakja ebben a házban élt és dolgozott.
A Főváros centenáriumi ünnepsége keretében, 1973-ban, Debrecen városa parkot ajándékozott Budapest XIII. kerületének. A hajdúsági városban készültek a tervek és onnan hozták akkor a növényeket is, amikkel a parkot betelepítették. Bár azóta, az elmúlt években történtek benne kisebb javítások, a kerület Önkormányzata tavaly a teljes felújítás mellett döntött. A munka július végén befejeződött.
Ismét egy új, passzívház technológiával készült, 35 bérlakást magában foglaló házat adtak át ünnepélyes keretek között Budapesten, a XIII. kerületben. Mondhatni, ez ott már szinte megszokottnak számít, hiszen a kerületi Önkormányzat egyedülálló bérlakás-építési programja idén már 20 éves és ez idő alatt, 12 helyszínen összesen 667 önkormányzati lakást építettek. Ami pedig még inkább figyelemre méltó: 2014 óta minden elkészült épület megfelel a passzívház minősítés feltételeinek.