2024. április 24. szerda, György és Debóra napja
Másodszor is magyar siker
Révay András
2019.03.23 18:51
A Budapesti Gazdasági Egyetemről elmondhatjuk, hazánk legnagyobb alkalmazott tudományok egyeteme. Nagy figyelmet fordít a gyakorlatorientált képzésre és a szakmai kapcsolatok ápolására. Folyamatosan együttműködik a vendéglátás különböző szereplőivel. Ezúttal már másodszor rendezhette meg a neves francia Olivier Roellinger melegkonyhás szakácsverseny kelet-európai szekciójának döntőjét, ahol a versenyzőknek fenntartható gazdálkodásból származó tengeri halakat, illetve más „tenger gyümölcseit” kellett alapanyagként felhasználniuk.

 A világhírű - három Michelin-csillagot szerzett - francia séf, nevével fémjelzett Olivier Roellinger szakácsversenyt az Ethic Ocean/SeaWeb Europe, a FERRANDI Paris, az Yvon Bourges Catering School in Dinard és a Relais & Châteaux szervezetek hívták életre 2010-ben. Céljuk a fenntarthatóság népszerűsítése, a veszélyeztetett tengeri élőlények, főképp a halak élővilágának megőrzése. Bár a versenyen korábban csak francia és spanyol fiatal szakácsok vettek részt, 2016-ban a szervezők ezt 30 ország részvételével európai szintre terjesztették ki. Érdekessége még, hogy csak 25 év alatti versenyzők indulhatnak. Az idei versenyen 4 nemzet összesen 7 képviselője, köztük 2 magyar BGE-s hallgató – Pacsai Martin és Tóth Attila – mérte össze tudását. A versenyzők meghatározott idő alatt, ugyanabból az alapanyagokból, fenntartható termelésből származó hal, vagy más tengeri élőlény felhasználásával kétféle versenyételt – egy „profi” és egy gyorsan, egyszerűen megfőzhető, „háziasszonyi” ételt készítettek el, majd élőszóban is bemutatták receptjeiket a zsűrinek. A tét nem volt kicsi, a kelet-európai döntő első helyezettje meghívást kap az Ethic Ocean párizsi rendezvényére, melyet 2019. június 7-én, az Óceánok Világnapján (World Oceans Day) az UNESCO székházban rendeznek. Tavaly a Budapesten rendezett döntőből még hárman juthattak tovább, közülük ketten voltak magyarok.

 A professzionális étel elkészítésére 2,5 óra állt rendelkezésre minden versenyző számára. A zsűri megkülönböztetett figyelmet fordított az értékelésnél az elkészítésre és a tálalásra, különös tekintettel arra, hogy a versenyétel a jövőben felkerülhet-e felső kategóriás éttermek étlapjára? A háziasszonyi étel elkészítésére 30 perce volt a versenyzőknek, a zsűri itt elsősorban a gyors elkészíthetőséget és az egyszerűséget díjazta az ízharmóniák mellett. A tizenkét tagú zsűriben három francia szakács, Gérard Marquoin, Michel Mouisel, Jean-Baptiste Gailly, valamint kilenc magyar foglalt helyet. Közöttük megtalálható volt például az AccorHotels Hungary, az Arany Kaviár Étterem és a Bocuse d’Or Akadémia képviselője. Ugyancsak tagja volt a magyar zsűrinek Szűcs Dániel, korábbi aranyérmes versenyző a BGE KVIK volt hallgatója.

Döntésük szerint a verseny végén a sorrend a következők szerint alakult:

1.: Pacsai Martin, Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar, Magyarország

2.: Jure Dretnik, College of Hospitality and Tourism, Maribor, Szlovénia

3.: Tim Guadanigno, Higher Vocational College for Hospitality and Tourism, Bled,

 Szlovénia

A győztes, Pacsai Martin, zalai, Keszthelyről költözött Budapestre, amikor felvételt nyert a Budapesti Gazdasági Egyetemre. Gyakorlatait az egyetem közelében a Szent Andrea étteremben töltötte és azóta is ott dolgozik. A vendéglátás korán az élete része lett, balatoni lévén sok vízparti büfét látott és már akkor elhatározta, tenni szeretne azért, hogy a magyar gasztronómiát ne a büfésor alapján ítéljék meg a látogatók. Hogy nagyobb közönséghez juthasson el a „csúcsgasztronómia”, ne csak magasabb társadalmi rétegekhez! Ezen a versenyen a pontyfilét serpenyőben vajon „kihúzatta”, így natúr ízvilágú halfilét kapott, hozzá homárhabot adott. A köret csicsóka variációk volt, mely héjból készített csipszből, csicsóka püréből, és konfitált (lassan, alacsony hőfokon elkészített) csicsókából állt. Mellé kaporzselét, friss kaprot és kaporport tálalt. A háziasszonyi étele pedig posírozott ponty volt rántott sütőtökkel és citrusokkal. A nem szakember számára kevéssé ismert kifejezés, a posírozás jelentése: fűszeres, általában savanykás lében, lassan, gyöngyözve forraló, rövid idejű főzés. Pacsai Martin a díj átvétele után elmondta: tervei között szerepel, hogy egyszer saját éttermet nyit – előbb egy kisebbet – ahol majd kimondottan magyar alapanyagokból, hagyományos magyar ételeket készít.

 

Kapcsolódó témák

Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!

Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.

2023.12.04 13:24

A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.

A Magyar Cukrász Ipartestület tizenhetedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt, az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt hatalmas érdeklődés kíséri, részben – ami érthető – a cukrász szakma képviselői részéről, de bebizonyosodott, hogy a közönség, a fogyasztók is évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát.

Az édességek kedvelő jól ismerik, és évek óta figyelik is – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyeket, keresik, vásárolják a díjnyertes tortákat, fagylaltokat. Más a helyzet a bejglivel! Korábban eddig még csak kétszer volt versenye, a harmadikra idén került sor, ötven cukrász nevezett be rá. Az eredményhirdetésnek az eddigiekben már jól bevált, pestszentlőrinci, híres Zila kávéház és cukrászda adott otthont.