Három éve működik már a TRIFFLA Első Pesti Gombabolt – mondta el róla a bolt képviselője, Péter Anna. erdei és termesztett gombákkal, elsősorban mégis inkább szarvasgombával és szarvasgombás termékekkel foglalkoznak. Ez utóbbiakat maguk gyártják. Bevezetőben - azoknak, akik maguk szeretnek gombát gyűjteni – szolgált egy két jó tanáccsal. Fontos előzetesen felkészülni, hogy hol, mit akarunk gyűjteni. Magyarország gombatermő területei rendkívül gazdagok, nagyon sok helyen lehet gyűjteni. A legfőbb gombaszezon az ősz, ilyenkor rengeteg gombafajta terem, szeptember – októberben 19 fajtát is mutat a gombagyűjtők naptára. Gombát bárki gyűjthet, de el ne fogyassza anélkül, hogy szakembernek megmutatná! Arról, hogy mely piacokon, mikor van ingyenes gombaszakellenőri vizsgálat, a NÉBIH internetes oldalán lehet tájékozódni!
Fontos szabály, hogy gyűjtéskor ne viselkedjünk úgy, mint a dúvadak! Ne túrjuk szét, ne pusztítsuk el a területet, ne tépjük ki a gombát, késsel vágjuk le! Ha felismerünk mérgező gombát, azt se rúgjuk fel, az is a természet része, nem öljük meg azért, mert számunkra ehetetlen. Ha ismeretlen fajt találunk, inkább fényképezzük le. Gombát gyűjteni is csak a természet tiszteletével szabad! A bevizsgált, biztosan ehető gomba is csak rövid ideig tárolható. Száraz, illatmentes papírtörlőbe vagy tiszta ruhába tekerve, a hűtőszekrényben 4 fokon néhány napig eltartható az erdei és a vásárolt, termesztett gomba is. Ha túl sok gombát szedtünk, akkor vékony, félcentis szeletekre vágva, a gombafajok nagy része szárítható és száraz tiszta üvegben sokáig eláll. A gombák megtisztítva vagy akár megpárolva, fagyaszthatók is.
A gomba sokoldalú elkészítéséhez jó példát is mutattak. Kóstolható volt a TRIFFLA pultjánál egy egészen különleges erdei gombaragu, melynek a receptjét sem tartották titokban Péter Anna mindjárt az elején elárulta, hogy – bármennyire is hihetetlen - a gomba elsőszámú fűszere a kávé, minden gombás étel ízét kiemeli! Az erdei gombaragu készítésekor először is karamellizál nagyon sok vöröshagymát kevés konyakkal, olyan zsiradékon, ami jó ízt ad. Rádobja a gombát – lehet többféle, kevert is – kicsit átforgatja, majd felönti barna sörrel, „meglöttyinti” előre lefőzött kávéval, szór bele egy kevés 99 százalékos étcsokoládét, fűszerként használva. Valódi fűszerekből – ízlés szerint - só, koriandermag, petrezselyem, gyömbér, citromlé és szegfűbors követi. Az összefőzéskor vigyázott, hogy ne puhuljon meg túlságosan a gomba, roppanós maradjon. A legjobb hozzá talán a laskagomba és a csiperke. A ragu mellé az asztalon sört is kínáltak. A kifejlesztés állapotában tart egy nyolcfokos, szarvasgombás sör, ez volt a legelső próbafőzet. Annyi máris kiderült, hogy több gombát kell beletenni. Ebben is van kávé, kakaó, ami segít, de a szarvasgomba ízét igazán a zsiradékok hozzák ki. Sörbe pedig nem lehet zsiradékot rakni, a feladat tehát nem egyszerű.
A pulton látható, kapható volt még a cég saját gombatermékeinek kínálata, például szarvasgombás vargányakrém, és kétféle friss szarvasgomba is. A krém rizottókhoz, tésztákhoz, mártásokhoz a legvégén hozzákeverve kitűnő. az ízét különösen a tejes, tejszínes mártásokban adja ki igazán Sokan hiszik a szarvasgombáról, hogy drága, de ez tévedés, ugyanis mindössze pár grammot használunk belőle. Olyan, mintha vaníliát vennénk vagy fekete borsot. A szarvasgomba fűszergomba, belőle nem készítünk pörköltet. Már az ősi Egyiptomban is használták az ételekhez. Magyarországon szinte mindenhol megtalálható, a bükkösöket, tölgyeseket szereti. A föld alatt, a fák gyökerén él, betanított, vizsgázott kutyákkal lehet megkeresni, ám ez engedélyhez kötött tevékenység. A cég pultjánál két szarvasgomba volt kapható, a ritkább fehér vagy isztriai szarvasgomba és a gyakoribb, a sötét színű nyári szarvasgomba. Sok különbség nincs köztük kávés hasonlattal élve a fekete az eszpresszó, a fehér a kapucsínó, íze krémesebb, könnyebb. Érdemes kipróbálni.
A bibliai történetet a víz borrá változtatásáról bizonyára sokan ismerik. Ám azt, hogy valami hasonló napjainkban is megesik, valószínűleg jóval kevesebben. Igaz ennek véghezvitele nem egyetlen ember cselekedete, többen vesznek részt benne. Ráadásul nem is éppen csak egyszer, már másodszor vitték véghez! Mert a tavalyi, nagy sikerű Notorious F.I.G. után, idén is elkészült a Magyarország Tortája ihlette kraftsör, amely a Magyar Cukrász Ipartestület és a FIRST Craft Beer közös munkájának gyümölcse. A kiindulási alap ezúttal a váci Édes Vonal cukrászda Mákvirág tortája volt.
A világ leginkább mértékadó étteremkalauza, a Michelin Guide, december 10-én nyilvánosságra hozta, kik kapják az idén Magyarországon ezt a rangos elismerést. Nincs okunk a szégyenkezésre, országszerte összesen 78 vendéglátóhely nyerte el valamelyik szintjét vagy ajánlását. A megfizethető, de magas minőségű ételeket kínáló Bib Gourmand vendéglátóhelyek száma 5-tel gyarapodott, így idén immár 11-en szerepelnek e díjazottak között. Az is kiderült, nemcsak megőrizték Michelin-csillagaikat a magyar éttermek, hanem egy újabb, az Őriszentpéteren működő Pajta étterem is csatlakozott hozzájuk.
Ez a nagy nyilvánosság előtt elhangzott mondat lehetne akár egy jó bűnügyi történet címe is, szerencsére nem erről van szó. Bár rövidesen ki fog derülni; titok van – és mivel most megosztjuk, már nem sokáig lesz titok. A Magyar Cukrász Ipartestület az idén ötödik alkalommal hirdette meg az Év Bejglije versenyt cukrászdák, vendéglátóhelyek és kézműves pékségek számára. Az Ipartestület szakmai versenyei – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyek – mellett ennek a megmérettetésnek az a célja, hogy felhívja a figyelmet a kiváló alapanyagokból készült ünnepi süteményekre. Megismertesse a kézműves bejglit az igazi minőséget kereső fogyasztók körében.
Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!
Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.