2024. április 20. szombat, Tivadar és Odett napja
Nagy magyar siker
Révay András
2018.03.16 18:07
A világhírű - három Michelin-csillagot szerzett - francia séf, Olivier Roellinger nevével fémjelzett szakácsversenyt 2010-ben hívták életre. A több francia szervezet közreműködésével létrejött verseny célja a fenntarthatóság népszerűsítése, a veszélyeztetett tengeri élőlények, kiváltképp a halak életterének megőrzése. Bár a versenyen korábban csak francia és spanyol fiatal szakácsok vettek részt, 2016-ban a szervezők ezt 30 ország részvételével európai szintre terjesztették ki. Érdekessége még, hogy csak 25 év alatti versenyzők indulhatnak.

A versenyt négy válogatás előzi meg. A kelet-európai szekció döntőjét most először tartották Magyarországon, a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kara (BGE KVIK) rendezésében, összesen 6 ország, Finnország, Lengyelország, Svédország, Szlovénia Szerbia és Magyarország fiatal szakácsaink részvételével. A nyugat-európai szekció versenyzői március 21-én, Franciaországban találkoznak az Yvon Bourges Catering School of Dinard szervezésében, a mediterrán vidékekről érkezők számára pedig Spanyolországban lesz az elődöntő, március 27-én Valenciában. Észak-Európából a versenyzők április 5-én Svédországban mérkőznek meg egymással. A verseny ünnepélyes eredményhirdetésére és díjátadójára 2018. június 8-án, az Óceánok Világnapján (World Oceans Day) kerül sor Párizsban, az UNESCO székházában.

A versenyzők - a biológiai sokszínűség fenntartása és a veszélyeztetett tengeri állatfajok túlhalászásának és kihalásának megakadályozása érdekében - fenntartható termelésből származó hal, vagy más tengeri élőlényből készítik el kétféle versenyételüket. A professzionális étel elkészítésére 2,5 óra állt rendelkezésre minden versenyző számára. A zsűri megkülönböztetett figyelmet fordított az értékelésnél az elkészítésre és a tálalásra, különös tekintettel arra, hogy a versenyétel a jövőben felkerülhet-e felső kategóriás éttermek étlapjára? A háziasszonyi étel elkészítésére 30 perce volt a versenyzőknek, a zsűri itt elsősorban a gyors elkészíthetőséget és az egyszerűséget díjazta az ízharmóniák mellett. A zsűri két csoportból, összesen tizenhárom tagból állt. Közöttük Franciaországból érkezett nemzetközileg elismert séfek és szakemberek mellett a hazai gasztronómia vezető séfjei és a terület szakértői foglaltak helyet. A francia zsűri tagjaként érkezett Budapestre Czompa Fanny, aki a BGE KVIK vendéglátó és szálloda szakirányos hallgatója volt és a kelet-európai és skandináv régió döntőjében bronzérmet szerzett 2016-ban.

Tavaly a kelet-európai szekció válogatóját Lengyelországban tartották és egy magyar versenyző, Szűcs Dániel ott a döntőbe került. Felkészítője, dr. Sándor Dénes, a BGE KVIK egykori docense, elkísérte őt Párizsba, és közreműködése eredményeként - a magyar siker hatására – sikerült az idei versenyt Budapestre hoznia. Véleménye szerint, amit a résztvevők számának felemelésekor a verseny névadója elmondott, rendkívül fontos: „A gasztronómia, mások táplálásának művészete. Benne figyelembe kell venni mindenki egészségét, és azt nem lehet a bolygó egészségének figyelembe vétele nélkül végezni. A legjobb szakácsok már érdeklődnek minden iránt, ami alátámasztja az élelmiszerek és a társadalom fenntarthatóságát. A tenger erőforrásai az egyik alapvető pillérnek számítanak. Ennek az egyedülálló versenynek első hat évét követően már kezdjük látni, hogy a meghirdetett elvek a magatartás milyen változásait váltják ki!” Van egy – több szervezet által összeállított – nemzetközileg elismert tiltólista. Ebben a versenyben csak olyan nyersanyag használható, ami nem szerepel ezen a listán.

A budapesti előválogatóban a nyolc versenyző közül három jutott tovább. Közülük kettő magyar! A felkészítésükben a halpiaci gyakorlattól kezdve a mesterszakácsokig egy sereg szakember vett részt, kitekintésük így roppant széles lett. Ők: Csukás Norbert, (középen) Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar, Magyarország. Ramocsai Barbara, (jobb szélen) Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar, Magyarország. Barbi már rutinos versenyző, elsajátította azt az alázatot, amit bármilyen verseny iránt mutatni kell. Angolul, franciául, spanyolul beszél. Norbi önbizalma kezdetben nem volt túl erős, a versenytapasztalata kevesebb, a külföldi konyhákon szerzett gyakorlata viszont nagyobb. Angolul, németül, oroszul és kínaiul beszél. A harmadik: Rostedt Jonna, (bal szélen) Tampere University of Applied Sciences, Finnország versenyzője.

 Csukás Norbert profi étele a tengeri sügér narancsos répával, pálinkás-pikáns bébi tintahal spenótos tésztával és sáfránymártással, fekete parmezán chips-szel volt, a háziasszonyi étel pedig az algába tekert tengeri süllő/sügér édes tócsnival és korianderes-curry-s zellerpürével. Ramocsai Barbara profi versenyétele a tőkehaltekercs gombával, pirított Szent Jakab kagyló, mandulás póréhagymahab, savanyított uborka és mandula morzsa volt, míg a háziasszonyi ételként a rántott tőkehal, polenta, pirított kelkáposzta, sült paprika gyömbérrel és algával került a zsűri elé. Mindhárman automatikus résztvevői lesznek a párizsi eredményhirdetésnek és díjátadónak. Az a tény, hogy az elmúlt két év sikerei után az idén is az első három versenyző között végeztek hallgatóink azt igazolja, hogy nemzetközi szinten is kiemelkedő gasztronómiai képzés folyik egyetemünkön – hangsúlyozta az eredmények kihirdetése után dr. Lugasi Andrea, a BGE KVIK dékánja.

Kapcsolódó témák

Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!

Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.

2023.12.04 13:24

A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.

A Magyar Cukrász Ipartestület tizenhetedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt, az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt hatalmas érdeklődés kíséri, részben – ami érthető – a cukrász szakma képviselői részéről, de bebizonyosodott, hogy a közönség, a fogyasztók is évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát.

Az édességek kedvelő jól ismerik, és évek óta figyelik is – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyeket, keresik, vásárolják a díjnyertes tortákat, fagylaltokat. Más a helyzet a bejglivel! Korábban eddig még csak kétszer volt versenye, a harmadikra idén került sor, ötven cukrász nevezett be rá. Az eredményhirdetésnek az eddigiekben már jól bevált, pestszentlőrinci, híres Zila kávéház és cukrászda adott otthont.