- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
Magyarországon számos olyan kúriát találhatunk, amely omladozó, romos állapotban vár arra, hogy valaki a megmenekítésére siessen. Ám egy ilyen folyamat hosszú előkészítést, sok tervezést, időt, energiát és pénzt igényel. „Bármilyen jellegű rekonstrukcióról van szó, elengedhetetlen, hogy hozzáértő szakemberek végezzék el a munkát” – hangsúlyozza Patartics Zorán építész. Először szükséges egy építéstörténeti kutatás, amely egy 2-3 hónapot igénybe vevő, megalapozó munkarész, és ezután lehet meghatározni a tervezési folyamatot. „Azt már az elején fontos eldönteni, hogy a beruházás után milyen célra akarják használni a létesítményt. Az az ideális, ha a régi és az új funkció között összhang van. A szakember szerint rendkívül fontos, hogy odafigyeljenek a belső elrendezésre is, amely ugyanúgy a kastély szerves része, mint a külső megjelenés.
„Úgy kell megcsinálni a rekonstrukciót, hogy az üzletileg és építészetileg is magas színvonalú legyen, és mind a tulajdonos, mind a megfelelően pozícionált célközönség számára hosszú távon értékes és használható létesítmény jöjjön létre” – hangzik el az építésztől.
Építési engedélyezési terv, teljes körű kiviteli terv, belsőépítészeti tervezés, engedélybeszerzés – ez mind-mind szükséges egy kastély rekonstrukciójánál. A kivitelezéssel együtt összességében kb. 1,5-2 év alatt valósítható meg mindez. „Fontos kiemelni, hogy történelmi épület esetében a tervezésben és a kivitelezésben is az átlagosnál nagyobb, illetve attól eltérő szakértelem lehet szükséges, hiszen speciális szakismeretek igénye merülhet fel, mint pl. a mállott kőelemek konzerválása vagy díszműbádogos szerkezetek újragyártása stb.”– mondja Patartics Zorán.
Nemrég hasonló, teljes körű felújításon esett át a Tolna megyei Bölcske-Szentandráspusztán található Szent András Kastély is. A 19. század közepén épült, klasszicista stílusú kúria sokáig érintetlenül, romos állapotban állt, mígnem magánkézbe került. Az új tulajdonos a felújítás során arra törekedett, hogy a kastély az eredeti formáját megtartva kelhessen új életre, az eredmény pedig egy letisztult stílusú, az antik és a modern stílusjegyeket igényesen vegyítő épület lett. A szálláshelyként és tréning-, valamint esküvői helyszínként is igénybe vehető, pezsgőpincészettel is rendelkező Szent András Kastély május 20-án nyitotta meg újra a kapuit.
Bővebb információ az alábbi elérhetőségeken kérhető:
Belasics Edit
a Szent András Kastély és Pezsgőpincészet vezetője és tulajdonosa
Email: info@szentandraskastely.hu
Tel.: +36-30/936-3390
www.szentandraskastely.hu
Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!
Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.
A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.
A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.