A korábbról már ismert borászok mellett idén több új szereplő is csatlakozik a Rosalia kiállítóihoz friss borokkal vagy éppen pezsgőkkel is. Érkezik Etyekről, Magyarország egyik legjelentősebb pezsgőtermő vidékéről az Optimus Winery, egy kis családi vállalkozás, akik saját örömükre kezdtek tradicionális pezsgőt készíteni. Ezt a Rosalián is bemutatják. Jelen lesz a Prosecco Shop, ahol szintén a pezsgésé a főszerep, rajongói itt kedvükre válogathatnak az exkluzív hazai és külföldi kínálatból egyaránt. A Champagne for You elhozza az igazi francia eleganciát, a könnyed és kifinomult stílust az általuk forgalmazott híres pezsgőházak termékeivel.
Magyarország legdélibb lankáiról, a Pécsi és a Villányi borvidék mediterránba hajó tájairól érkezik a KOVACSHARMAT Pincészet (nem tévedés, így írják a nevüket!) és a Mikeházi Pincészet friss rosé- és üde fehérboraikkal. A hazai borvidékek térképén észak felé haladva Szekszárdról jön egy újabb fiatal, első generációs borászat, a Nyikos Pincészet. A Rosalián való első részvételük célja, hogy a borkedvelő közönség szélesebb köre is megismerje, megtalálja és megkedvelje boraikat. A Tibor Családi Szőlőbirtok egyenesen Tokaj-Hegyalja szívéből hozza el a borvidék legjobb borait. Tokaj klasszikus szőlőfajtáival, a Sárgamuskotállyal, Hárslevelűvel és Furminttal igyekeznek bemutatni a fajtákban rejlő lehetőségeket. A klasszikus értelemben vett borsorból kissé kilóg, de éppen ettől lesz a Rosalia üdítő színfoltja a Lajos-Király Manufaktúra. Kézműves, gyümölcsaromákban gazdag termékeiket kizárólag a legzamatosabb ribizliből frissen, készítik.
A VinAgora borverseny idén új programelemmel bővült, melynek köszönhetően két nagyszerű szőlőfajta boraival ismerkedhetnek meg a Rosalia vendégei. A Fajta Fókusz névre keresztelt, egész éves program keretében, a Rosalián is feltűnnek a kiemelt fajtákból készült borok. A fesztivál borkulturális programját színesítve különleges pop up kóstolók formájában ismerkedhetnek meg a látogatók a Duna-menti országok sokoldalú Kékfrankosával és a hihetetlen népszerűségnek örvendő Sauvignon blanc szőlőfajtából készített borokkal. A két fajta titkairól a Rosalián kiállító borászok rántják le a leplet rövid, ám annál izgalmasabb történeteiken keresztül. Szó lesz a Kékfrankos fajtakarakteréről, feldolgozásáról, a Sauvignon blanc szüreti időpontjának megválasztásáról, érdekességeiről, mindez az előadó borászok saját tételeinek kóstoltatásával.
A jó borok mellé jó ételekre is szükség van. Természetesen ezek sem hiányoznak majd. A sort a Raclette by Lili nyitja lágyan olvadozó, francia alpesi sajtkülönlegességével. Őt követi a balatonfenyvesi ANGUS marhahúspogácsával megpakolt, szaftos Zing Burger. A halas finomságokért a Nemo Fish & Chips & Seafood Truck standját kell felkeresni. Az Országkonyha frissensülteket és lángosokat hoz. Az autentikus olasz konyha élményről a Pizza ME gondoskodik friss, ropogós pizzaszeleteivel. A hamisítatlan barbecue ízeket a Smokey Monkies BBQ hozza az egyenesen Texasból érkezett technológiai tudást és hagyományokat felhasználva. Az adagok is az amerikai életérzést tükrözik, táljaik legalább negyed kiló sült húst tartalmaznak változatos szószokkal és köretekkel kísérve.
Érdemes lesz bepakolni a legnagyobb plédet és kivinni a ligetbe a család apraja-nagyját, mert amíg a felnőttek boroznak, addig a gyerekeket játékos programok várják a Kreatív Kuckóban szombaton és vasárnap, nyitástól egészen szürkületig. A dolgos kezecskék idén is parányi kincseket, ékszereket készíthetnek, csecsebecséket gyárthatnak fából, papírból, és egyéb érdekes anyagokból. Az ügyesebbek egy egész állatkertet benépesíthetnek vagy új állatfajokat teremthetnek zsenília drótból készült figuráikkal. Az apró szélcsengők gyártása igazi műhelymunka lesz, amely otthon is hangulatossá varázsolja a gyerekszobát vagy akár a verandát és felidézi a nyár emlékeit. A művész hajlamú apróságok gitárt fabrikálhatnak, szőlővesszőből készült képkeretet fonhatnak legújabb festményük számára, vagy igazi tarisznyát készíthetnek, a kicsik pedig megannyi festhető gipszminta közül választhatnak. És mi az, ami minden gyereket igazi fesztiválozóvá varázsol? Természetesen a gyönyörű pillangós, tündéres, állatos és szuperhősös arcfestés és az izgalmas csillámtetoválások, melyek idén sem hiányozhatnak a Rosaliáról.
Aki teheti, idén is hozza magával házikedvencét, hiszen szombaton és vasárnap a Jókutya Kutyaiskola szuper foglalkozásokkal, tréningekkel, látványos bemutatókkal és Dog Dancing produkcióval készül. A négylábúval érkező vendégek tréner segítségével belekóstolhatnak a Hoopers rejtelmeibe és részt vehetnek a helyben maradási versenyben. A kitartó kutyusok elsajátíthatnak néhány új vezényszót és elleshetnek pár szemrevaló trükköt is a bemutatóról. A legkisebb kutyatappancs rajongók kipróbálhatják magukat kutyasétáltatás közben, simogathatják, szeretgethetik a kutyaiskola barátságos nebulóit, sőt egy áhított vágyuk is teljesülhet egy aranyos házikedvenc örökbefogadásával.
Aki nem szeretne szép grafikával ellátott poharat vásárolni a Rosalián, mert már így is tele van a konyhaszekrénye szebbnél szebb emlékeket idéző fesztiválpoharakkal, az idén is igénybe veheti a Rosalia pohárbérlés szolgáltatását a helyszínen. Ám lesz most egy kis csavar: Előfordulhat egy bérelt pohárral, hogy nem viszik vissza, mert gazdája mégis beleszeretett, esetleg szándékosan vitte magával, mert kedve támadt jótékonykodni. A vissza nem váltott poharakból maradt pénzt ugyanis két segítő szervezet, az Agenor Civil Állatvédő Egyesület és az Aktív Siómenti Egyesület számára ajánlják fel, akik azon fáradoznak, hogy minél több kóbor vagy menhelyen élő állat gazdira leljen, orvosi ellátásban részesüljön, megkapja a szükséges védőoltását, ételhez és puha fekhelyhez jusson, vagy épp egy kutyakozmetikus vegye kezelésbe.
Naplemente után a színpadon a nyári éjszakák semmivel sem összetéveszthető PULP rendezvénysorozat pörgős ritmusaira perdül táncra a partyra éhező bulizók serege. Az open-air partyk elektronikus stílusú zenéiről hazai és külföldi lemezlovasok gondoskodnak. Az esték során fellép többek között Falcao (LavaLava), Dániel Móritz, Szilvia Szimon és Florentin Mochet (Pulp). A zenebarát csemeték örömére szombaton a Kispárna Mesezenekar hozza el a Mandula világgá megy történetét megzenésítve, vasárnap Paár Julcsi, Kerekerdő családi mesekoncertjével fogja a Rosalia színpadáról táncra csábítani a vidám gyereksereget.
(Fotók: Szigetváry Zsolt)