2018-ban új, még jobban megközelíthető helyszínen, a Hősök tere mellett, a Műcsarnok buszparkolójában rendezik meg a VI. Budapesti Halfesztivált, március 2. és 4. között. A belépés természetesen mindenki számára ingyenes! A fesztivállal mindenekelőtt ösztönözni szeretnék a hazai halfogyasztást és erősíteni a halkultúrát a magyar gasztronómiában. A halfogyasztás évszázadok óta a magyar gasztronómia szerves része, ünnepnapjaink elengedhetetlen része. Mára azonban kezd feledésbe merülni. A magyarok évi halfogyasztása átlagosan 5 kg/év/fő, mely érték Európában a legalacsonyabbak közé tartozik. A hal jótékony hatásai köztudottak, a halhús fogyasztása kihat a szív- és érrendszeri megbetegedések veszélyének csökkentésére. A fesztiválon a látogatókat több, mint 100 hazai és nemzetközi halétellel várják. Az eseményen minden halból készül, még a kolbász és a tepertő is. Lesz óriásbogrács, óriásharcsa-sütés, harcsa szalonna füstölés és még megannyi különlegesség Európa legnagyobb Halfesztiválján!
A személyenkénti halfogyasztás világátlaga húsz kiló fölött van – hívta fel a figyelmet a súlyos lemaradásra Németh József mesterszakács, a Magyar Gasztronómiai Szövetség képviselője. Amikor a legelső Halfesztivált megrendezték, mindenki szkeptikus volt. Azóta bebizonyosodott, hogy ez a rendezvény rendkívül népszerű és sokan látogatják. A halat tehát szeretjük! Persze nagyon sok múlik az elkészítés módján. Azt mondjuk, a hal zsírszegény étel, fogyókúrások is ehetik. De ha bepanírozva, bő zsírban sütjük ki, mindjárt nem ez lesz a helyzet. Főzve viszont sokkal zsírszegényebb, sokkal értékesebb étel lehet belőle. Ez a rendezvény pont azt a célt szolgálja, hogy bemutassa, hányféle változatos módon lehet a halat elkészíteni! Nyaranta sokan főznek halászlét és mindenki meg van győződve arról, hogy az övé a legkiválóbb. A vizeinkben 84 féle hal él és a halászlé elkészítésének a szakirodalom 800 féle módját ismeri!
A halfogyasztás a divat részévé vált és vannak tudatos vásárlói csoportok, akik odafigyelnek az omega-3 -6 és -9 zsírsavak bevitelének alakulására. A busában például négyszer annyi van belőlük, mint a makrélában ráadásul nagyon ízletes, szálkamentes kolbász készíthető ebből a halból. Életmód- és szemléletváltás tanúi vagyunk – állapította meg Szabó Péter, halkereskedő, séf, Magyarország egyik legnagyobb halszakértője. Ám érdekes módon ő legalább ilyen fontosnak tartja az osztriga fogyasztását is! A csigák kagylók, tehát a puhatestűek világa nagyon változatos. Az osztriga megosztja a közönséget, vagy szeretik vagy egyáltalán nem. A minősége roppant fontos, mert a jó osztriga izgalmas, máshol nem tapasztalható ízélményt ad. Előfordulhat, hogy a kagylóhéj felnyitásakor kevés folyadékot ki kell önteni belőle, de a kóstolása előtt az illatolás pont olyan elengedhetetlen, mint a boroknál. Utána pici citrommal megcsöpögtetve fogyasztjuk.
A Halfesztiválok állandó résztvevője a Hello Hal és tulajdonosa, Horváth Szabolcs. Fontos feladatának tartja a halfeldolgozás és az elkészítés sokszínűségének népszerűsítését. Szívesen állít össze kizárólag hazai halakból készült ételeket felvonultató menüsorokat. Némi túlzással azt állítja, hogy mindent el lehet készíteni hazai halból, amit a magyar konyhában csirkéből és sertéből állítanak elő. Ők még gyümölcslevesbe is tesznek halat! Hosszú ideig csak a természetes vizekben élő halakkal foglalkoztak, de az ottani halászat megszűnése és néhány faj védetté nyilvánítása után a termelők által kínált halakat - mint például az afrikai harcsát - is feldolgozzák. Sok embert a szálka tart vissza a halfogyasztástól, de megfelelő elkészítéssel lehetségessé válik, hogy a szálka ne zavarja a gasztronómiai élvezetet. A látogatók erről meg is győződhetnek a VI. Budapesti Halfesztiválon.
Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!
Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.
A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.
A Magyar Cukrász Ipartestület tizenhetedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt, az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A versenyt hatalmas érdeklődés kíséri, részben – ami érthető – a cukrász szakma képviselői részéről, de bebizonyosodott, hogy a közönség, a fogyasztók is évről évre egyre többen és egyre nagyobb kíváncsisággal várják az ünnepi tortát.
Az édességek kedvelő jól ismerik, és évek óta figyelik is – az Év Fagylaltja és a Magyarország Tortája versenyeket, keresik, vásárolják a díjnyertes tortákat, fagylaltokat. Más a helyzet a bejglivel! Korábban eddig még csak kétszer volt versenye, a harmadikra idén került sor, ötven cukrász nevezett be rá. Az eredményhirdetésnek az eddigiekben már jól bevált, pestszentlőrinci, híres Zila kávéház és cukrászda adott otthont.