2024. április 26. péntek, Ervin napja
Néhány érdekesség
Révay András
2016.06.24 22:04
Megismerkedve Cegléd város értékeivel, érdemes körülnézi a szomszédságában is. Két olyan hely is van a közvetlen közelében ahol egy kicsit elidőzve, meglepő dolgokra bukkanhatunk. Az egyik Nyársapát, a másik Újszilvás.

 Cegléd – Nyársapát – Csemő határán, a 441-es útról Csemő felé letérve, az egész évben nyitva tartó Bognár Gokart Parkot találjuk. Kitalálója, Bognár István 1977-ben maga is gokart versenyző volt, tervezett is járművet. Amikor nyugdíjas lett, megvásárolt egy területet, ahol 1883-tól 1973-ig egy tanyasi iskola volt. Az eredeti pedagógus szolgálati lakás ma is áll. A több, mint négyhektáros területnek csak egy része a pálya, máshol sétálni, kikapcsolódni lehet. Maga a pálya 823 méter hosszú, nyolc különböző vonalvezetést tesz lehetővé. A tájépítészek nem engedték a talaj egyenetlenségeit eltüntetni, így az 1,67 méter szintkülönbség is megmaradt. A versenyezni kívánókat 14 működőképes kocsi várja, ám általában egyszerre csak 5-6 futhat, biztonsági okból. A pályát is és a járműveket is kétévente ellenőrzik külső szervezetek, mindenben megfelel az Unió előírásainak. Ez a park olyannyira családi vállalkozás, hogy a család ott is lakik. Így minden nap 10 órától este nyolcig tarthatnak nyitva.

 Alaprajzát tekintve ez a barcelonai Forma-1 pálya kicsinyített mása. A látványtervek a Szent-István Egyetem Építészmérnöki karával együttműködve készültek el. Az építkezés 2004-ben kezdődött és fokozatosan, több lépcsőben bővülve érte el mai alakját, mely ebben a formájában az egyetlen Magyarországon. A pálya átadása 2012. június 23-án ünnepélyes keretek között történt. Minden évben hazai gyerek és felnőtt gokart versenyeket szerveznek amatőr szinten. Rimo GX 200, BIZ GX 200 és GX 120 típusú gokartokat használnak, a BIZ kocsikat Angliából rendelik. A tervek között további fejlesztések is szerepelnek, melyek megvalósítása 2024-re várható.

 Az Újszilváson működő Bolyhos Pálinkafőzőről korábban már esett szó (http://www.utazonet.hu/muzeum-a-palinkafozoben-c527.html). Ám itt a műszaki újdonságok iránt fogékonyak is találnak érdekességet. Helyi ünnepségen adták át, állították szolgálatba 2011. november 23-án azt a telepet, ami akkor Magyarország legnagyobb naperőművének számított. Napkövető rendszerben ma is a legnagyobb, 400 kWh csúcsteljesítménye van. Egy évben ez 630 ezer kWh teljesítményt jelent, ami elegendő az újszilvási Önkormányzat teljes intézményrendszere és az egész közvilágítás elektromos energiával való ellátására. A beruházás a közép-magyarországi Operatív program keretében 70 százalékban EU támogatással jött létre. A 30 %-ot, 185 millió forintot önkormányzati saját erő és vállalkozói hitel adta, mely a számítások szerint tíz év alatt megtérül. A napelemek élettartamára a gyár 25 éves garanciát vállal, ebből 15 éven keresztül 90 százalékos a hatékonyság, utána 80 %-on működik tovább. A rendszer automatikus, a forgató részét évente kétszer kell karbantartani, az őrzésen kívül más munkát nem igényel. A panelek alatti terület tisztán tartására természetes fűnyírókat, rackajuhokat használnak.

A Gödöllői Dombság déli lankáin, meszes löszös talajokon, Cegléd és Ceglédbercel legkiválóbb dűlőiben, tizenhárom hektáron termeli szőlőit a Kökény és Fia Családi Borászat. Célkitűzésük, hogy az igényes borfogyasztók közvetlen, házi szállítója legyenek. A közbeiktatott kereskedelmet megpróbálják kizárni. Kínálatukban Cserszegi Fűszeres, Chardonnay és Kékfrankos szerepel, némi Zöld Veltelini, Bianka, Zalagyöngye, Zweigelt, Pinot Noir és Cabernet Sauvignon mellett. A paletta tehát elég színes. Minőségüket jól jelzi a franciaországi rosé világversenyen elnyert több arany- és ezüstérem, valamint a Vinagorán kapott, ugyancsak arany- és ezüstérmek. Számos más nagy versenyen is sok díjat nyertek. Ennek ellenére boraikat nemcsak palackban, hanem kimérve is árusítják – még Szlovákiában is!

A Borászat központját meggy ültetvények veszik körül,. A kézzel szüretelt termést elsősorban exportálják, de a szüret idején helyben is lehet vásárolni a friss gyümölcsből. A gyümölcs más részét feldolgozzák, részben meggyszörpöt készítenek belőle, részben fagyasztják és a magozott meggyet a konyhán használják fel. Mindezek mellett készítenek szőlőmag-olajat és bodzaszörpöt is. A fő termék azért mégis csak a bor. A ládába szüretelt szőlőfürtök, az előválogatás és a kíméletes feldolgozás után irányított erjesztés során alakulnak borrá. A borokat részben acéltartályokban részben különböző méretű fahordókban érlelik tovább és a fejlődésük alatt a lehető legkevesebbszer mozgatják, mielőtt a palackba kerülnek. Minden munkaművelet a családtagok személyes felügyelete mellett történik, így tudják garantálni a pincéből kikerülő termékek magas minőségét.

Kapcsolódó témák

Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.

Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!

Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.

A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.

A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.