Természeti és épített emlékekben, képzőművészeti alkotásokban gazdag, sok érdekes látnivalót kínál. Éghajlata kellemes. A három tenger, a Ion-, a Tirrén- és a Földközi-tenger, melynek ezt a szakaszát Szicíliai-tengernek is nevezik. Neve részben az őslakóktól – sicul, sicanus - eredeztethető, de származtatják az olajbogyó nevéből és szóba jöhet még a mondabeli cyclops is. A ma is használt szicíliai nyelv az olasz, a spanyol és a katalán keverékének tekinthető. Az érkező turistát ez ne zavarja, mert az olasz mellett igen sokan beszélnek angolul - és nem csak a fiatalok. A sziget Magyarországról könnyen, gyorsan elérhető. Akinek nincs bizalma a gyakran változó menetrendű, olcsóbb légi társaságok járataiban, Budapestről - müncheni átszállással – a Lufthansa gépein már délelőtt megérkezhet Cataniába.
A repülőtérről a busszal a szállodába elmenni este is ráérünk, inkább kezdődjön a körutazás. Nem is akárhol, mindjárt Archimédesz városában, Siracusában! Élete nagy részét itt töltötte, itt is halt meg. Az ókori Nagy-Görögország egyik legjelentősebb, nagyon jól védett városa volt, Cicero szerint a leggyönyörűbb. Ma is több műemléke emlékeztet erre az időszakra. A város egy különálló szigetre, Ortigiára épült, híd köti össze a szárazfölddel A fontosabb látnivalók minden útikönyvben megtalálhatók, ám aki először érkezik ide, azt azonnal megragadja a szűk kis utcák sajátos hangulata. Ugyancsak Siracusához és II. Dionysios türannosz – Platon tanítványa - nevéhez kötődik a híres történet a Damoklész feje fölé függesztett kardról is.
Siracusa a görög időszakban jelentős város volt, 400 ezer ember élt itt, számos templomot építettek. A látogató gyorsan eljut egy térre, ahol 1930-ig ugyanúgy házak álltak, mint most körülötte. Amikor az Apolló templom maradványainak egy részét megtalálták, le kellett bontani az összes itt álló épületet, hogy a többi részhez hozzáférjenek. Ez volt az egyik legrégebbi görög templom a szigeten. Más források Artemis néven említik. A bizonytalanság egyik oka, hogy a monda szerint ők ikrek és Szicílián születtek. Az épület romjai is árulkodóak. A rómaiak után, a bizánci korban keresztény templom volt, később pedig, amikor megérkeztek az arabok, mecset állt ezen a helyen. A romterületen van még egy másik érdekesség is, papirusznád él itt. Siracusát kivéve, sehol máshol Európában.
Siracusa védőszentje Santa Lucia. A III. században élt, neve a latin lux szóból, a fényből származik, ezért a vakok, szembetegségben szenvedőknek is védőszentje. Története regényes, mártírhalált szenvedett 21 évesen. A sírja helyén áll most a temploma, mely valójában az i.e. ötödik században épült a karthagóiak fölötti győzelem emlékére. Ezt alakították át előbb bizánci, majd normann templommá. Végül 1780-ban barokk elemekkel gazdagodott. Az egyes korszakok építészeti jegyei belül jól megmutatkoznak. A külső homlokzat önmagában is feltűnő, a második szintjét fém erkéllyel választották el. A híres festő, Caravaggio hosszabb időt töltött Siracusában. A templom legfőbb ékessége az egyik oldalhajóban látható, 1608-ban készült festménye.
Sokan gondolják, hogy a bikini fürdőruha a múlt század közepe tájáról származó francia találmány. Tény, hogy 1951-ben még tiltották a Miss World szépségversenyen. Nos, az igazság egészen más! Elég hozzá látogatást tenni a IV. század körül épült római Villa Romana del Casale-ban, a sziget közepe táján fekvő Piazza Armerinában. Itt található a világ egyik leggazdagabb és legszélesebb körű római mozaikgyűjteménye, amelyek helyszínét az UNESCO a kulturális világörökség részévé nyilvánította. A feltáró szakemberek véleménye szerint a négyezer négyzetmétert kitevő padlóterületen mintegy százhúsz millió mozaikdarabot raktak le. A legnagyobb mozaikkal borított helyiség hatvan méter hosszú és 8 méter széles. A teljes 50 szobát végigjárni lehetetlen, de egy jelentős hányadukat látogathatóvá tették.
Ami pedig a bikinit illeti, álljon itt a megdönthetetlen bizonyíték, a lányok valóban bikiniben labdáznak - úgy 1600 évvel ezelőtt! Bár megmondta ezt már a Prédikátor Könyve (1.9.) „semmi nincs új dolog a nap alatt.” A XII. – XII. században, miután a villát utolsó lakói is elhagyták, több földcsuszamlás volt. Egy közeli patak hordaléka apránként, néhány méter magasan mindent beborított. Ami a felszínen kilátszott, azt lassan elbontották, amit ma látunk, azt az üledékréteg megmentette. A feltárások a XX. század elején kezdődtek és az 50-es, 60-as évekig tartottak. A mozaikfelületek fölé pallókat építettek, azokon biztonságosan sétálva gyönyörködhetünk a páratlan szépségekben, fényképezésre is bőven nyílik lehetőség. Mai anyagok felhasználásával a villa eredeti kinézetének visszaadására is törekedtek.
Ezen a napon a délutánunkat Agrigentoban, a híres Templomok völgyében tett látogatásunk tölti ki. A várost a monda szerint Daidalos alapította i.e. 580 körül, az igazi nevezetesség viszont a városmagtól kissé délre fekszik. Az UNESCO 1997-ben a világörökség részévé nyilvánította. Az itt emelt – zömében ma már romos - templomokat pontosan Kelet-Nyugat irányban építették, hogy a lehető leghosszabb ideig világítsa meg a Nap. Ugyancsak általános jellegzetességük az oszlopok száma. A keleti és nyugati oldalukon 6, a többin 13 oszlopot látunk. A templomok közül leginkább a város lakói között fennálló jó viszonyra utaló nevű Concordia, a valaha létező harmadik legnagyobb ógörög templom maradt épen. A területen fekvő összes templom megszemlélésére érdemes hosszabb időt szánni.
(folytatjuk)
(A szerző a Fehérvár Travel szervezésében járt a helyszíneken)