2024. április 25. csütörtök, Márk, Márkó és Márkus napja
Kassa, kétszer – I. rész
Révay András
2017.06.01 19:48
A véletlen úgy hozta, hogy ugyanazon a napon – egymástól függetlenül – két Kassát népszerűsítő rendezvényt is tartottak Budapesten. Az egyiket a Szlovák Turisztikai Képviselet rendezte, itt Kassa és környéke idegenforgalmi nevezetességeit mutatták be, a másikat pedig – egy fotókiállítást - Kassa-Délváros és Budapest XIII. kerülete, mint testvérvárosok, közösen szervezték.

 A turisztikai rendezvényen elhangzott, hogy Kassa 2013-ban Európa Kulturális Fővárosa volt és ez jelentős mértékben a városra irányította az utazók érdeklődését. Az akkori felkészülés hatása tartós maradt, olyannyira, hogy 2016-ra a turistaforgalom – még 2015-höz képest is - harminc százalékkal nőtt meg. Nemcsak maga a város, de a környező gyönyörű természet is nagy vonzerőt képvisel. Ennek tulajdonítható, hogy 2017-18 viszont az UNESCO éve Kassán. A várostól mindössze száz percnyi távolságon belül ugyanis 18 olyan helyszín található, amelyik szerepel a Világörökség listáján! Csak barlangból van kilenc, köztük a híres Dobsinai jégbarlang, de ami még ennél is nevezetesebb: egy aragonit barlang, amiből összesen csak három van az egész világon. Egy Argentínában, a másik Mexikóban, a harmadik pedig az Ochtina-i (Mártonháza), Rozsnyótól 26 kilométerre, a Gömör-Szepesi-érchegységben.

Gyakran teszik fel a kérdést, hogy miért menjen a turista éppen a kassai régióba? Ott van a Szepesi vár, ami a maga négyhektáros kiterjedésével Közép-Európa legnagyobb vára. Ellenállt a tatárok pusztításának is. Az 1961-ben műemlékké nyilvánított vár és környéke szintén az UNESCO Világörökségi listáján szerepel. De a közelben vannak az ugyancsak híres fatemplomok, Késmárk, Garamszeg vagy Rózsadomb – az összesen még másik hattal együtt, szintén nem mindennapi látványosság lehet. Lőcse városának legnagyobb kincsét a gótikus stílusban épült Szent Jakab templomban őrzik. Az itt található, késő-gótikus Szent Jakab-oltár, 18,6 méteres magasságával a maga nemében a legmagasabb a világon! Betlér és az Andrássy család neve is összeforrt, hiszen ott építették meg vadászkastélyukat, benne tizenötezer(!) kötetes hittudományi, történelmi, földrajzi és filozófiai munkákat rejtő könyvtárukkal.

 Kevesen tudják – hívta fel a figyelmet Duffek Marika marketing vezető, hogy Kassa Budapesttől mindössze 260 kilométernyi távolságra fekszik, autóval három, vonattal három és fél óra alatt elérhető. A Rákóczi expressz reggel indul Budapestről és Kassáról este jön vissza. Saját repülőtere is van, külföldről számos légijárat veszi igénybe. Múltja jelentős, egykor Felső Magyarország fővárosa volt, de jövője is ígéretes. A Szent Erzsébet Székesegyház 62 méteres tornyába 160 lépcső vezet fel, onnan az egész város belátható. A templomban van Rákóczi fejedelem sírja. Minden évben itt rendezik meg a Nemzetközi Kortárs Művészeti Fesztiválokat. Az sem véletlen, hogy Kassa 2016-ban Európa sportvárosa lett, 1924 óta tartják itt Európa legrégebbi maratoniját.

Kassa joggal nevezhető a kulináris forradalom városának vagy a kézműves sörök és borok városának is. A júniusi Košice Gurmán Fest, a különleges ízek fesztiválja, a hasonló jellegű bécsi, prágai és pozsonyi fesztiválok hagyományait követi. Szlovákia legjobb mesterszakácsai, csaposai és sommelierei egyedülálló ízelítőt kínálva mutatják be művészetüket. A kulináris finomságok nemcsak az ínyencek számára jelentenek vonzerőt. A minden év szeptemberében megrendezett Kassai Borünnep kapcsolódik a hagyományos mesterségek vásárához. Az utcák átváltoznak az ismert szlovák és külföldi borászatok bemutató helyeivé, a hangulatot a bor mellett népművészek, népzenészek emelik, az óvárosi vásár pedig a századokkal ezelőtti sokadalmat idézi. Kassa az a város, amit az év minden szakában érdemes felkeresni!

Kapcsolódó témák