- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
Európai viszonylatban is feltűnést keltett, amikor 2015 januárjában átadták a kerületben az ország legnagyobb – száz lakásos – passzívházát. Hasonló méretű egész Európában nincs. A passzívház ugyanis olyan komplex tervezői szemlélettel kialakított épület, amely megvalósításánál már a tervezés során különleges megoldásokat alkalmaznak. Az épület hőveszteségét minimalizálják, miközben az épület hőnyereségét maximalizálják oly módon, hogy figyelembe veszik és hasznosítják a belső hőforrások energiáját. Ebben a házban nincs kazán, nincs kémény. Geotermikus energiával működik és még a szennyvizet is felhasználják hőtermelésre. Azóta ebben a kerületben már egy másik, huszonhárom lakásos passzívházat is birtokukba vehettek a lakók, most pedig újabb, ezúttal harmincöt lakásos passzívház alapkövének letételére került sor.
Mindhárom említett ház önkormányzati tulajdonú, tehát bérlakások vannak benne és ez az a momentum, ami a fővárosban tapasztalható súlyos bérlakáshiány csökkentésében is segít! A rövid ünnepség során dr. Tóth József polgármester elmondta: 2002 óta mostanáig, 11 helyszínen 632 lakást épített a XIII. Kerületi Önkormányzat, mely - a lépcsőzetes lakáshoz jutás elvét alkalmazva – több mint ezer családnak tette lehetővé idáig, hogy jobb életkörülmények között lakhassanak az új bérlakásokban és erre eddig tízmilliárd forintnál is többet fordított a kerület. Ebben a most épülő házban különböző: egy, másfél, kettő és háromszobás, összkomfortos lakások készülnek, alapterületük 35 és hetven négyzetméter között változik. A képviselők az ilyen döntésekkor az esélyegyenlőség szempontjait is figyelembe veszik, itt is lesz két olyan lakás, amit már eleve mozgáskorlátozottak számára terveznek!
Minden lakáshoz tartozik majd parkoló, közöttük kettő ugyancsak akadálymentesített lesz. Az épületnek lesz egy pinceszintje, fölötte a lakások öt emeleten helyezkednek majd el. Az alapozáshoz eddig háromezer köbméter földet mozgattak meg és szállítottak el. A cölöpözéshez 225 köbméter betont és összesen másfél kilométer hosszúságot kitevő, 23 tonna vasalatot használtak fel. Az összesen 2,8 milliárd forint költségű kivitelezést – közbeszerzési eljárás lefolytatása után – a miskolci FK-RASZTER Zrt. végezheti. A tervek már készen vannak egy következő – hatvanhét lakásos ház építésére is. A rövid bevezető után került sor az alapkő lerakására, az ilyenkor szokásos fémhengerbe az épület terveit és a jelenleg használatban lévő magyar fémpénzeket helyezték el az utókor számára.
Különleges ünnepség színhelye volt a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom. Altemplomában mutatták be azokat a képeket, melyekkel a budapesti Lengyel Intézet, szent II. János Pál pápa születésének centenáriuma alkalmából, rendhagyó módon, a metróban állít emléket a Szentatya személyének és tanításának. A Metró Galériában a lengyel pápa tíz gondolatával találkozhat az utazóközönség. A pápától származó idézetek a róla készült ritka felvételeken olvashatóak.
Állításunk igazolására pedig egyetlen tény is elég. A címben említett rigó nem madár, hanem növény. Dísznövény, magyarul kúpvirág, tudományos neve Rudbeckia hirta, „Sárgarigó”. Szólni azért érdemes róla, mert több száz példánya is megtalálható Budapesten, a XIII. kerületben, a Gyöngyösi sétányon tartott bemutatón.
Várhatóan úgy egy hónap múlva új szálloda nyílik Budapesten, a VIII. kerületi Népszínház utcában. Merész dolognak tűnik ez ebben a járványdúlta időben, amikor vendég alig van és inkább zárnak, mint nyílnak hotelek. A négycsillagos Montage Fashion Hotelben mégis szinte már majdnem minden kész a szállóvendégek fogadására.
Akár ez is lehetett volna a 79. OMÉK jelmondata, az igazságot ugyanis híven tükrözi. Kiállítóiban és látogatóiban egyaránt vegyes érzelmeket keltett. Mindjárt a belépéskor zavarba jöttek. Az épületeken belül ugyanis - a többi kiállításnál megszokottól eltérően – egyáltalán nem volt semmiféle jelzés, számozás, útbaigazítás! Sem a pavilonok sarkán, sem a közöttük lévő utak felett. Mindenki ténfergett, tekergett, amíg véletlenül rábukkant arra a kiállítóra, akit keresett.
Az épület alapkövét 2017 áprilisában rakták le, 26 hónap múlva pedig a hivatalos átadására kerülhetett sor. Már a terveit is kimagasló minőségűnek ítélte, és díjazta az építészszakma, leglátványosabb megoldása, hogy egy zöld domb alá süllyesztették az üzleteket. A 4,3 milliárd forintos önkormányzati beruházásban felépült Klapka Központ a legkorszerűbb építészeti elképzelések megvalósítása mellett a környezettudatos gondolkodást is tükrözi.