- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
Valójában hármas ünnepségre került sor október 22-én a templomban. A pápa 1920. május 18-án született, idén tehát százéves. Utóda, XVI. Benedek, 2011-ben boldoggá avatta és ennek emléknapját október 22-ben jelölte meg. Ez tehát a „liturgikus emléknapja”, hozzá igazították a képek megjelenítését a metrókban. De ez a nap kifejezetten magyar szempontból is nevezetes. Ekkor született Doborjánban Liszt Ferenc, 1811. október 22-én és neki pedig ehhez a templomhoz van közvetlen kapcsolata. Lakott a plébánián – hiszen maga is abbé volt - és vezényelte műveit a templomban. Szent II. János Pál pápa különleges egyéniség, a nem hívők, nem katolikusok szemében is köztiszteletben álló személy volt. Karol Józef Wojtyła bíborost 1978. október 16-án választották pápává, 455 év óta ő volt az első nem olasz származású és a legelső szláv nemzetiségű pápa. Tevékenységét végigkísérte a népek és vallások közti egyetértés elősegítése. Ő hívta össze 1986-ban Assisibe az első Vallásközi Imatalálkozót, melyet azóta is megrendeznek minden évben és a legkülönbözőbb – nem keresztény – vallások képviselői is részt vesznek rajta.
A Metró Galéria képeinek bemutatásán az altemplomban megjelenteket elsőként Joanna Urbańska, a budapesti Lengyel Intézet igazgatója köszöntötte. Elmondta: a budapesti 2-es, 3-as és négyes metrókban egy hónapig lesznek kint azok a képek, ahol a pápát Adam Bujak, a Szentatya fotósaként is számon tartott, kiváló lengyel fotóművész lencséjén keresztül láthatjuk. Ezzel is hozzá kívánnak járulni szent II. János Pál pápa emlékének, személyének, tanításának, lelki örökségének népszerűsítéséhez. Bizonyos, hogy a tőle származó, inspiráló, elgondolkodtató idézetek, szebbé, gazdagabbá fogják tenni az utasok metróban töltött idejét. A budapesti esemény egyben a lengyel V4-es elnökségnek is kiemelkedő programja, hiszen II. János Pál, nemcsak a Közép-európai régiónak, de az egész világnak egyik legkiemelkedőbb pápája volt.
Három nagy lengyelt szoktunk megnevezni – emelte ki az ünnepséget megnyitó Jan Dziedziczak államtitkár, a külföldön élő lengyelekért felelős kormánybiztos: Kopernikuszt, Chopint és II. János Pál Pápát. A pápa Lengyelország legnagyobb adománya volt a világ számára – jobbá változtatta a világot! Ez a nap kapcsolatot is jelent közte és a magyar nemzet között. A pápa életrajzírói megemlítik, hogy az ő édesapja az osztrák-magyar hadsereg tisztje volt és királyának, IV. Károlynak tiszteletére adta fiának a Karol – tehát Károly nevet. Amikor a pápa Zita királynéval találkozott, „Üdvözlöm, szüleim királynéja” szavakkal köszöntötte. Talán az is érdekes, hogy a király volt az utolsó személy, akit II. János Pál 2004. október 3-án boldoggá avatott, valamint, hogy mindkét magyarországi látogatására Lengyelországból érkezett és mindig kiemelte, hogy ez mennyire szimbolikus. Túl a hiten, ő egy olyan univerzális humanista tekintély volt, aki manapság nagyon hiányzik – hangsúlyozta az államtitkár.
Dr. Osztie Zoltán, a templom főplébánosa arról beszélt: szent II. János Pál pápa üzenete három szóban foglalható össze. Igazság, Szeretet, Szabadság – egyik sem létezhet a másik nélkül! Ezeknek napjaink Európájában sajátos és fontos üzenete van. A Lengyel intézet molinóján van még egy mondat: Minden, ami lengyel – és ehhez pedig azt fűzhetjük hozzá, hogy mi azt szeretjük! Igaz barátság köt össze bennünket, ami nem nemcsak szólam, hanem élő valóság! A templom előtt van két gyönyörű szobor is, amelyeket a Belvárosi Lengyel Kisebbségi Önkormányzat állított, most pedig közösen emlékezünk az egyik legnagyobb pápára, aki óriási erkölcsi és vallási tekintély volt és az még ma is a világ számára. Gondolatait kötelességünk képviselni!
A nap harmadik ünnepsége este zajlott – Liszt Ferenc emlékére. A máris több díjat nyert orgonaművész, Mészáros Zsolt Máté, az elmúlt években a fiatal magyar orgonaművész generáció meghatározó szereplőjévé vált. Koncertjein elsősorban a romantikus, XX. századi és kortárs zeneszerzők nagyszabású műveit szólaltatja meg, de repertoárja az orgonairodalom teljes vertikumára kiterjed. Rendszeresen készít orgonaátiratokat is, melyekből most, a nagy előd, Liszt Ferenc 209. születésnapján megtartott templomi hangversenyén is hallhatott a közönség. A stílus nem áll távol tőle, hiszen korábban, Liszt születésének 205. évfordulója alkalmából szervezett hangversenyein előadta a mester összes szólóorgonára írott művét, fontosabb egyházzenei kompozícióját. Ezen az estén a Liszt művek közül a B-A-C-H prelúdium és fúga, a Desz-dúr consolation, a Bevezetés a Szent Szaniszló oratóriumból, valamint az „Ad nos ad salutarem undam” fantazia és fúga hangzott el.
Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében a Budapest Brand nZrt. és a Magyar Cukrász Ipartestület idén egy különleges tortapályázatot hirdet Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára. Célja egy olyan ünnepi tortával tisztelegni Budapest születésnapja előtt, ami alapanyagaiban a múltat, megjelenésében a jelent képviseli.
Már 45 éve, hogy a Szent Korona újra és végérvényesen hazatért. A Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete azóta minden ötödik évben megünnepli ezt az eseményt. Idén január 6-án tartottak ünnepi megemlékezést Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Templomban, melyen részt vett David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete is.
Ez a kopott ház Budapesten, a XIII. kerületben, a Hun utca és Lehel utca sarkán áll. Bármelyik irányból is jönnénk, elmegyünk mellette, nincs miért felfigyelni rá. Most néhány napig ez másként lesz! A Hun utcai oldalon, a ház falán emléktábla van – egy ideig még friss koszorúk díszítik. Illyés Gyula születésének százhuszadik évfordulóján helyezték el őket, a XX. századi magyar irodalom egyik legnagyobb alakja ebben a házban élt és dolgozott.
A Főváros centenáriumi ünnepsége keretében, 1973-ban, Debrecen városa parkot ajándékozott Budapest XIII. kerületének. A hajdúsági városban készültek a tervek és onnan hozták akkor a növényeket is, amikkel a parkot betelepítették. Bár azóta, az elmúlt években történtek benne kisebb javítások, a kerület Önkormányzata tavaly a teljes felújítás mellett döntött. A munka július végén befejeződött.
Budapestről, májustól októberig újra közvetlenül elérhetővé válik Kanada legnagyobb városa, Toronto. Az Air Canada légitársaság Boeing 787-9 Dreamliner gépei hetente összesen 894 helyet kínálnak majd az utasoknak. A heti három járat szerdán, pénteken és vasárnap, 13 órai felszállással indul Budapestről, míg Torontóból vissza kedden, csütörtökön és szombaton, 20:50-es felszállással indulnak a járatok a magyar fővárosba. Az első május 3-án, kedden indul Torontóból, Budapestről pedig május 4-én utazhatunk először közvetlen járattal az észak-amerikai világvárosba.