- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
Nézd meg, hogy mibe harapsz!
Hivatalos látogatásán II. Erzsébet királynő jó étvággyal elfogyasztotta az asztalára helyezett ételt, megtörölte a száját, majd rákérdezett, hogy mit is evett pontosan. Ekkor árulták el, hogy egy méretes rágcsálót szolgáltak fel neki, amelyet „gibnutnak” neveznek. Íze állítólag a nyúléhoz hasonlít. Az emlékezetes eset óta az állatot Royal Ratnek, vagyis királyi patkánynak nevezik. A Kutyaütők főszereplőjének egy egészen másfajta állattal, egy macskával gyűlik meg a baja, igaz, annak pisztoly van a kezében.
Csak óvatosan
Belize City a harmadik helyen áll a világ legveszélyesebb városainak listáján. Bár elméletileg béke honol az országban, a városban folyamatosak a bandaháborúk. A déli negyed a legkeményebb környék: itt több ember halálát okozzák a golyók mint a rák és a szívroham együttvéve. A sorozat főszereplői egy elegáns, a külvilágtól elzárt villában tengetik napjaikat. Így van ezzel a Belize-ben élő több tízezer amerikai és angol milliomos is, akik élvezik az örök nyarat és az olcsó árakat.
Sehol egy gyorsétterem
Belize egy természeti paradicsom, nagy része védett területnek számít, évi 1 millió turista érkezik látogatóba a 300 ezres kis országba, hogy lássa a türkizkék tengert és az érintetlen dzsungelt. Amit biztosan nem találnak, az viszont gyorsétterem: az egész országban egyetlen McDonalds, Burger King, KFC és Starbucks sincs.
Teljes a bábeli kavarodás
Belize az egyetlen ország Közép- és Dél-Amerikában, ahol az angol a hivatalos nyelv. Ettől még a kreolt, a spanyolt és az ősi maja nyelv különböző változatait is megértik, sőt, az itt élő amisok a német nyelv egy 17. századi változatával színesítik a nyelvi palettát.
Egy rom a legmagasabb épület
Belize nem a felhőkarcolóiról híres: a legmagasabb épülete egy maja piramis. Aki szeretné ősi kultúrák nyomait felfedezni, amúgy is jó helyen jár: 900 romot lehet fellelni a kis országban.
Ha kíváncsi a Belize-ben zajló kalandokra, nézze a Kutyaütőket (Mad Dogs) március 30-tól minden szerdán az AXN műsorán. A műsor promója az alábbi linken érhető el.
https://www.youtube.com/watch?v=zDBJC5oF11o&ab_channel=AXNMagyarorsz%C3%A1g
A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán működő Ludovika-történeti Kutatóműhely, 2020-ban, Zrínyi Miklós születésének 400. évfordulója alkalmából már rendezett egy kiállítást, Zrínyiek a haza szolgálatában címmel. Most az Egyetemen egy újabb kiállítás nyílott, a Kutatóműhely Zrínyi-Újváron folytatott feltárási munkáinak eredményéből. A kiállítás szeptember 20-ig látogatható az Egyetem Hungária körúti Kari Könyvtárának épületében.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar, Határrendészeti Tanszék, valamint az Innovációs és Technológiai Iroda tervezésében – szervezésében, határforgalom-ellenőrzést segítő rendszer tesztelésére került sor Csongrád-Csanád megyében, a magyar – román határszakasz egyik igen forgalmas pontján, a csanádpalotai határátkelőnél. Az eseménynek Magyarországon túlmutató, nemzetközi jelentősége van.
A Március 15. téren található Belvárosi Plébániatemplom rekonstrukciója a templom régészeti feltárását követően 2014 júliusában kezdődött meg és most újabb állomásához érkezett. A munkálatok folyamán elkészült a templom bejárati előtere, a sekrestye, befejeződött az ún. Mátyás oratórium restaurálása, és 2019-2020-ban teljes megújuláson ment keresztül a két barokk torony.
Ne lepődjön meg senki, aki a cím olvastán egy szót sem ért! Bár bizonyára vannak, akik értik, de errefelé nincsenek túl sokan. Pedig egyszerű. A négy szó jelentése: 1 – 2 - 3 – 4 – csakhogy törökül! Az ok pedig, hogy erről szó esik, egy érdekes új tanfolyam, a Budapesti Török Kulturális Intézet, a Yunus Emre Enstitüsü szervezésében.