A multifunkcionális csillagvizsgáló része lett egy 54 fős planetárium, két foglalkoztató terem, a távcsöves megfigyeléshez távcsőkupola, egy 25 méter magas kilátó, az oda vezető út mentén pedig öt interaktív információs pontot helyeztek el. Az éjszakai túrák útvonalát tanösvények biztosítják, az előcsarnokban állandó és időszaki kiállítások kapnak helyet. A Zselici Csillagpark központi épületét körbefogja egy többlépcsős terasz, amely hosszan elnyúlik a csillagvizsgálón túlra is, ez kistávcsöves megfigyelésekre is használható, akár több fős csoportok számára is egy időben.
A tervezők nagy hangsúlyt fektettek az akadálymentesítésre, valamint arra, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjanak a természetes környezetben. Az esővizet a locsolásra és az illemhelységek öblítésére használják, egy fúrt kút biztosítja az ivóvíz-használatot. A fűtést és a hűtést geotermikus energiával oldották meg, s az épületben biológiai szennyvíztisztítás is működik. A beruházás közbeszerzési eljárás keretében valósult meg összesen 670 millió forintból, amelyet az Európai Unió is támogatott. 2012-ben kiemelt programmá nyilvánította a komplex fejlesztési programot először a nemzetgazdasági miniszter, majd a kormányfő is.
– A multifunkcionális létesítményt az építtető SEFAG működteti turisztikai, oktatási és kutatási célok megvalósítása érdekében, kiegészítve ezzel a vállalat természet közeli és aktív pihenés szolgáló idegenforgalmi kínálatát. A Csillagpark megvalósulása 9 munkahelyet teremtett, de a működés tapasztalatai alapján a létszám bővülhet a jövőben – mondta Barkóczi István, a SEFAG Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: a Zselici Csillagpark projekt elnyerte a szakmai zsűri egyik különdíját a 2014. évi Média Építészeti Díj pályázaton, amely Magyarország egyik egyedi és rendhagyó építészeti eseményének számít, ami szintén a projekt különlegességét bizonyítja.
A beruházás helyszínének kiválasztását döntően befolyásolta, hogy a Zselici Tájvédelmi Körzet 2009-ben elnyerte a Nemzetközi Csillagos Égbolt Park címet. A domborzati viszonyoknak és annak köszönhetően, hogy ez az ország egyik legritkábban lakott része, a fényszennyezés rendkívül alacsony, így a csillagok a környéken ragyognak a legfényesebben. A Csillagpark közvetlen közelében korábban már megvalósult a kardosfai Ökoturisztikai és Konferenciaközpont, amely szálláshely és vendéglátási kapacitással egészíti ki a csillagvizsgáló szolgáltatásait.
Barkóczi István hangsúlyozta: az idelátogatók éjszakai túrák, családi és iskolai programok keretében – csillagászok közreműködésével – ismerkedhetnek meg az égbolt látványosságaival és időszakos csillagászati jelenségekkel, amelyek fényszennyezett területeken nem, vagy alig látszanak. A planetáriumban saját készítésű előadásokat mutatnak be a természet, a környezetvédelem és a csillagos égbolt témakörében. A bemutatópontok a környék építészeti, táji jellegzetességeit, a környező természeti értékeket, a csillagok világát hivatottak bemutatni, a kilátóból pedig a Balaton-felvidék tanúhegyei, a Mecsek és a horvátországi Papuk hegység is látható tiszta időben.
web: www.zseliciutazas.hu
Facebook: https://www.facebook.com/zselicicsillagpark
Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!
Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.
A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.
A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.