2024. április 19. péntek, Emma napja
Csodálatos képek születtek Csaba királyfi csillagösvényéről
Kiss Kriszta
2015.07.13 12:31
Nem mindennapi képek készültek a Tejútrendszerről a Zselici Csillagparkban, amely június elején nyitotta meg kapuit Kaposvár mellett. Az alacsony fényszennyezésnek hála olyan ragyogóan látni a csillagokat, mint kevés helyen Európában.

Már Cipőt, a Republic legendás frontemberét is megihlette a 67-es főút felett látható csillagos égbolt. Nem véletlenül! A Kaposvár és Szigetvár között fekszik a Zselici Tájvédelmi Körzet, amely hazánkban elsőként nyerte el a Nemzetközi Csillagos Égbolt Park címet. A domborzati viszonyoknak és annak köszönhetően, hogy ez az ország egyik legritkábban lakott része, a fényszennyezés rendkívül alacsony, így a csillagok a környéken ragyognak a legfényesebben.

Ezt bizonyítják azok a fotók is, amelyeket Szellő Gábor készített a Zselici Csillagpark felett.

A Zselici Csillagpark június elején nyitotta meg kapuit. Planetárium, foglalkoztató termek, a távcsöves megfigyeléshez kupola, egy 25 méteres kilátó és interaktív információs pontok várják a vendégeket. Nappal a naptávcsövet lehet használni, de éjszakai túrákra is lehetőség van, ezeken csillagászok működnek közre. A központi épületet egy többlépcsős terasz öleli körbe, ez biztosít helyet a kistávcsöves megfigyelésekre és az éjszakai fotózásra, akár több fős csoportok számára is. A kilátóból a Balaton-felvidék tanúhegyei, a Mecsek és a horvátországi Papuk hegység is látható tiszta időben.

A teljesen akadálymentesített komplexum a Somogy megyei Kardosfán található, Kaposvártól 20 kilométerre.

 

 

Kapcsolódó témák

Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.

Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!

Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.

A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.

A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.