2024. április 23. kedd, Béla napja
Tiszta levegő, nyugalom – II. rész
Révay András
2016.03.03 23:52
Zalakaros neve gyógyfürdőjéről vált ismertté az országban. Ugyanakkor a településen élők sokat tesznek azért, hogy a látogatóknak a fürdésen túl, többet is nyújtsanak. Az elmúlt években a szolgáltatások folyamatosan bővültek úgy, hogy az a fiataloknak, a gyermekes családoknak és az idősebbeknek is kielégíthesse az igényeit.

 A mienk egy olyan nyugodt település, amelyik számtalan természeti szépség közvetlen közelében fekszik – hangsúlyozta Czirákiné Pakulár Judit, Zalakaros turizmusért felelős alpolgármestere. Közel a Kis-Balaton és a mellette lévő települések is tartogatnak érdekeset, látványosat, meghatót. Mindenhol érdemes valamit kipróbálni, a vidék akár egy egész hétre való programot kínál. Hévíz vagy Szigliget is meglátogatható, egynapos kirándulás keretében, Zalakaros tehát nagyon szerencsés helyen van. Még Budapestről is elérhető másfél óra alatt! Itt a helyszínen is van újdonság, elkezdődött egy új városközpont felépítése. A fürdő elhasznált termálvizét egy mesterséges tóba vezették. Már régóta gondolkodtak rajta, hogyan lehetne ezt a vizet hasznosítani, távfűtésre ugyanis a magas ásványianyag-tartalma miatt nem használható.

 Mivel a víz meleg, a tó télen sem fagy be. A Veszprémi Egyetem munkatársainak segítségével olyan élővilágot – például tavirózsákat – telepítettek bele, hogy önmagában is látványos legyen, de lehetőség szerint hasonlítson a Kis-Balatonra. A környezete még nem teljesen kész. A szolgáltatásokat nyújtó épületek már állnak, kiépítettek körülötte egy tanösvényt, közvetlenül a tópart melletti rész parkosítása majd csak tavasszal lesz lehetséges. Áll már Magyarország legnagyobb száraz csúszdája, mely nyáron valószínűleg a gyerekek nagy kedvence lesz. Itt nem vízbe, hanem puha homokba érkeznek a lecsúszók. A tóterület kialakításával az volt a cél, hogy „lassuljunk le”, üljünk le, élvezzük a természet hangjait. Kapcsolódjunk ki a nagyvárosi forgatagból! Már a jelszava is megvan: „Harmóniában a természettel, harmóniában önmagunkkal.” Az önkormányzat tervei között szerepel gyógyhelyi pályázat benyújtása annak érdekében, hogy felépíthessenek egy fedett rendezvényteret, ahol még színházi előadásokat, konferenciákat is tarthatnak.

 Nem minden érték piacosítható – hívta fel a figyelmet Ódor László, a szomszédos Zalamerenye polgármestere, aki maga is vidékfejlesztési szakember. A mindössze kétszázkét lakosú kis falu is különleges értékeket rejt, és ezzel jól kapcsolódhat a zalakarosi „turisztikai attrakciókhoz”. A levegő minőségét jelezi, hogy ez az ország legerdősültebb területe. Ebből adódóan itt a vadételek is a helyi konyha elengedhetetlen elemét képezik. Csakúgy, mint a diótorta és néhány helyen még a patakokban fogható rák is. Látványosságuk kettő is van. Az egyik a XVIII. században épült – bátran mondhatjuk – szinte egyedülálló, 1760-ban felszentelt templom. Késő reneszánszkori belső felszereltsége jó állapotban maradt meg. A templom karbantartásáról folyamatosan gondoskodnak, a tető felújítása épp a közelmúltban készült el.

A falu határában egy ipartörténeti ritkaság áll, a Veszprémi Érsekség és a Pálos Rend egykori malma. Első említése az 1400-as évek összeírásában fordul elő, jelenleg a falu lakói az utolsó tulajdonos család után csak Zsohár-malomként emlegetik. A malom történetéről rengeteg levéltári dokumentum maradt fenn. Napjainkra egy vállalkozó, Szabadics Attila kívül-belül, gépészetileg és minden szempontból is korhűen helyreállította, az 1903-ban volt állapotának megfelelően. Még az ablakok helyzete is eredeti. A malom 1786-ig a feloszlatásig volt a Pálos Rend tulajdonában, utána – 1967-ig - magánkézben működött. A legutóbbi évtizedekben az épület szinte a pusztulás szimbólumának látszott, most viszont kezd a falu egyik új kulturális központjává alakulni. Tavaly már sikeres karácsonyi műsort is tartottak az emeletén. Bátran elmondhatjuk, hogy a „közösségi lélek” gyógyítása kezdődött meg benne.

 Fokozatosan egyre nagyobb jelentőségre tesz szert a Zalakaroshoz szintén közel fekvő Nagyrada. A ma Cézár Pincészet néven ismert vállalkozás 2000-ben kezdett itt szőlőt telepíteni száz hektáron. A terület 60 százalékán Merlot és Cabernet Sauvignon található, e két fő fajtán kívül Cabernet Franc, Syrah, Pinot Noir és Malbec alkotja a fajtaválasztékot. A pincészet rendszeresen tart bemutatókat a Vénusz és az Aphrodité szállodákban. Ilyenkor a jól ismert és megszokott palackok mellett a bort „bag in box” csomagolásban is elhozzák. Érzékeltetni szeretnék ezzel, hogy a korszerű „dobozolás” cseppet sem megy a minőség rovására, a fogyasztó árat viszont csökkenti. Ezeknek a meghonosítását Magyarországon ők kezdték először! Készítenek Zöldveltelíni alapú, Rajnai Rizling, Olaszrizling és Rizlingszilváni cuvée-t, melyben még egy kis Cserszegi Fűszeres is van. Kellemes, könnyed, baráti beszélgetésekhez ideális. A megszokotthoz képest kicsit testesebb cuvée-jük roséból is van, Syrah, Merlot és Cabernot Sauvignon adja. A Cabernet Franc 11 hónapot töltött barrique hordóban, ebből palackos változat is készül. A desszertekhez félédes Irsai Olivért ajánlanak.

(folytatjuk)

www.hotelvenus.hu

Kapcsolódó témák