2024. április 20. szombat, Tivadar és Odett napja
4 vidéki város Japánban, ahová el kell jutnod
Kiss Kriszta
2015.06.03 12:49
Japán? Tokió, Kiotó, Oszaka, Okinava, Hirosima; nagyvárosok telis-tele híresebbnél híresebb látnivalóval és izgalmas programokkal. De tudod, mi van még Japánban? Eldugott kisvárosok, melyek a nagyok árnyékában csendben meghúzódva őrzik a több száz éves japán tradíciókat, a természetközeli, egyszerre „kint is, bent is” épületeket, a szamurájok és gésák ősi, legendákkal teli világát.

Japán szépsége és kultúrája kétségkívül egészen egyedülálló. Ha vesszük a bátorságot, és eltávolodunk a konvencióktól és a szokványos turistacsalogató helyszínektől, egy percre bepillantást nyerhetünk egy egészen más, sokkal ősibb, tradicionálisabb és természetközelibb világba, mely ugyanannyira Japán része, mint a nyüzsgő nagyvárosok, a felhőkarcolók és a luxus. “A vidéki Japán teljesen elvarázsolt minket. Tatamin aludtunk, azt sem tudtuk, mit eszünk, és még rákérdezni sem tudtunk. Kizökkentett minket a hétköznapjainkból” – meséli Simon Karolina, a Japánspecialista vezetője, aki első kézből tapasztalta meg a vidéki Japán szépségeit.

 

1) A világ egyik legkreatívabb városa, Kanazawa

Mondhatnánk azt is, hogy a kézművesség kedvelőinek kötelező, de nem muszáj megnézni a várost, csupán érdemes. 2015 márciusa óta Tokióból a Hokuriku Shinkansen szuperexpresszel 150 perc alatt lehet elérni Isikava prefektúra fővárosát. Kanazawa az egyik leghangulatosabb japán város; a Japán Alpok, a tenger és festői folyók veszik körbe, talán emiatt is lehet, hogy művészeti élete ilyen gazdag. A város leginkább aranyfüstlemez-előállításáról híres, amit a helyiek kb. a 16. század óta azonos technológiával művelnek. Kanazawában járva a Yasue Aranyfüstlemez Múzeum mellett több helyi gyártó és művész műhelyébe is bepillanthatunk, és megnézhetjük, hogyan készülnek a többek között kozmetikai termékekben is használt, apró aranyfüstlemez-darabkák. Emellett a városban megelevenedik az ősi Japán is: szinte megelevenedik előttünk az ország gazdag, legendákkal teli történelme a szamuráj és gésa negyedben, valamint a Kenroku-en kastélyban és a hozzá tartozó mesés parkban, mely egyike Japán három legszebb kertjének.

 

2) A japán skanzen, Shirakawa-go

A Kanazawától mindössze 70 kilométeres távolságra fekvő apró település a skanzenek világát idézi; a városka házai egyedi látványt nyújtanak, szinte „csak tetőből állnak”. A Gassho stílusban épült 114 parasztházikót (Gassho Zukuri) az évszázadok során úgy alakították ki, hogy kibírják a térségre télen jellemző, nagy mennyiségű havat. Shirakawa-go 1995 óta világörökségi helyszín, a japán vidék hamisítatlan képviselője, amit az országra olyannyira jellemző hagyománytisztelet, nyugalom és békesség jár át. Érdemes meglátogatni a kilátót is, ahonnan megcsodálhatók a Japán Alpok minden évszakban csodálatos tájai.

 

3) A „Kis Kiotó”, Takayama

A kis faházakkal teli Takayama a japán hagyományőrzés egyik ékköve: azon kevés helyek közé tartozik, amelyek máig megőrizték eredeti arculatukat és ősi hangulatukat. A városban járva olyan érzés fog el minket, mintha egy letűnt korba érkeztünk volna meg; a régi kereskedőház, az élettel teli reggeli piacok, valamint a patinás fogadók hűen mutatják az ősi Japán egyedülálló arcát.Az erdővel körülvett, Kis Kiotónak is nevezett város a 16. században asztalosairól volt híres, akik a középkorban állítólag Kiotó palotáinak építésében is rész vettek. Mivel Takayama alig 50 kilométerre fekszik Shirakawa-gotól, a három várost (Kanazawa, Shirakawa-go és Takayama) akár egy kiránduláson is útba lehet ejteni.

 

4) A különlegesek között is páratlan, a Miyajima-sziget

A Szentély-szigetnek is hívott Miyajima-sziget „Japán három látképének” egyike. A szigetre érkezőket az Itsukushima-szentély fogadja, hátterében a Misen-heggyel.   Miyajima Hiroshimából könnyedén megközelíthető, az ōtorii, azaz a főkapu cinóbervöröse már messziről látható. Az Itsukushima-szentélyt a parthoz közel, cölöpökre építették – hogy dagálykor úgy tűnjön, a vízen lebeg –, a toriit pedig a parttól távolabb, a tengerben állították fel. Mindez azért fontos, mert a sziget kívülállók számára sokáig tiltott gyümölcs volt, az apró trükknek köszönhetően viszont zarándokok is látogathatták a szentélyt, hiszen az ilyenformán nem volt a szent hely része. Noha immár a turisták is megcsodálhatják a szigetet, annak tisztaságát megőrzendő mind a mai napig tilos a temetkezés, a várandós anyák pedig az íratlan szabályokat tisztelve visszatérnek a főszigetre. Miyajimán 1878 óta nem regisztráltak születést és halálesetet. Ha a szigeten járunk, a dagálykor szinte a vízen lebegő szentély meglátogatásán kívül érdemes kipróbálni a helyi ínyencségeket, a nyers vagy sült osztrigát, vagy épp a momijimanjūt, az édes babpürével, vaníliakrémmel, csokoládéval és más finomságokkal töltött, levél alakú süteményt.

 

 

További információ:

Simon Karolina

Kiutaztatási vezető

JTB Hungary

Tel: +3630/475-3350

E-mail: karolina.simon@jtbhungary.com

Web: www.japanspecialista.hu

Kapcsolódó témák

Az idei UTAZÁS kiállítás külföldi díszvendége Algéria volt. Mellette viszont szomszédos, közeli és igen csak távoli országok felkeresésére is egyaránt talált magának lehetőséget, aki azért látogatott a Vásárközpontba, hogy eldönthesse: eddig meg nem valósult tervei közül végül az idén melyiket választja vagy akinek még terve sem volt és most ötletet akart kapni a nyaralásához. Vizsgálódásaink során az újdonságokra helyeztük a hangsúlyt.

Látványos fesztivállal köszöntötték Budapesten a kínai Holdújévet, a közelgő Tavaszünnepet. Mivel erre a rendezvényre Magyarországon már harmadik alkalommal került sor, a szervező, a Magyar-Kínai Kulturális Egyesület, stílszerűen, háromnaposra tervezte az eseményt. Az ünnepség jelentőségét emelte, hogy idén van a magyar – kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének hetvenedik évfordulója is.

A kulturális és turisztikai együtt működés további elősegítése érdekében a kínai Shaanxi tartomány kormányzóságának Kulturális és Turisztikai Osztálya nagyszabású bemutatót tartott Budapesten, az InterContinental Szálló báltermében. A rendezvényen megemlékeztek arról, hogy Magyarország és a Kínai Népköztársaság között a diplomáciai kapcsolatok felvételének idén van a hetvenedik évfordulója!

Bár az utazás egyik célja egy kis vidéki kikapcsolódás volt, New York vonzereje leküzdhetetlen. Sorozatunk befejező részében oda látogatunk. A négy keréken másfélórányi távolság amerikai szemmel nézve macskaugrás, semmiből sem áll tehát egy-egy egész napot eltölteni a városban, melyről tudjuk: sohasem alszik. Látnivalókban pedig nem napokra, de akár évekre is ellát bennünket, csak győzzünk válogatni!

Ha az Egyesült Államokról esik szó, többnyire legelőbb New York, Washington, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco – a nagyvárosok jutnak eszünkbe. Pedig hát, tudjuk jól, az a hatalmas ország nemcsak városokból áll. E cikksorozat első két részéből már kiderült: utunk célja ezúttal Pennsylvania volt, és ott sem egy nagyváros.