Április 29-én a világhírű Chamber Orchestra of Europe magyar gyökerű, de európai hatású művekből összeállított koncertje nyitja meg a 2024-es Budapesti Tavaszi Fesztivált. A Budapesti Olasz Kulturális Intézet patinás termében felcsendülő művek színes áttekintést adnak a magyar gyökerű európai zenei hagyományból. A koncerten fellépő együttes különlegessége, hogy kiváló muzsikusai a kontinens tizenöt országából érkeznek. A kezdetben Claudio Abbado, majd Nikolaus Harnoncourt által mentorált együttes jelenleg a kismartoni Esterházy-kastély rezidens zenekara, onnan jönnek Budapestre. Műsorukban Haydn, Liszt, Bartók művei mellett a Nobel-díjas Seamus Heaney Májusi máglyák című verse is szerepel, mely - az eredeti verssel együtt - most először hangzik el nyilvánosan magyarul.
A Budapest Jazzfest már harmadik éve hozza el nekünk a műfaj legkiválóbbjait, akik a Jazz Világnapján, április 30-án, a Városháza Parkban, szabadtéri gálakoncerttel ünneplik meg a húszéves csatlakozást. A Németországból érkező Rimini Protokoll egy formabontó produkcióval érkezik Budapestre. Mit jelent valójában Európa? Az Európa házhoz megy című előadás magánlakások nappalijában testközelbe hozza a legtöbbünk fejében elvont fogalomként élő Európa eszmét. Ez a fesztivál, ami városszerte zajlik, koncerttermekben, klubokban, köztereken olyan, melyre az egész világ felfigyelhet és tartósan visszateheti a fővárosunkat a zene világtérképére, általa valóban a zene fővárosává válhatunk!
A katalán rendező, Roger Bernat/FFF társulata parlamenti szavazást imitáló vitaszínházra invitál a Trafóba, ahová az ÉnBudapestem applikációval 20 százalék kedvezménnyel válthatunk jegyet. Olyan előadásokat készít, amelyekben a közönség lép színpadra és lesz a főszereplő. Egy másik, a táncot, zenét és utcai művészetet ötvöző francia társulat, a Cirque Inextremiste izgalmas interaktív előadásában a főszereplő a bizalom és szintén a néző. Élni bizony kockázatos - ez ad neki sajátos ízt és színt. A bizonytalansággal, nehézségekkel való szembenézés arra késztet, hogy elgondolkodjunk tetteinkről és kapcsolatainkról. A résztvevőknek ebben az előadásban nem egyedül, hanem együtt, csoportosan kell majd mindezzel megküzdeni.
A valódi meglepetésnek számító Freeszfe Egyesület célja, egy olyan autonóm alkotóműhely létrehozása, amely méltó a volt Színház-és Filmművészeti Egyetem hagyományaihoz. A béke szigete, avagy a HUXIT című előadás művészeti vezetője Schilling Árpád. A történet egy disztópikus, negatív elmélkedés. Mi lenne, ha 2034-et írunk? Nyolc év telt el a HUXIT óta. Ebben az új világban, Budapest szívében működik a Nemzeti Rekreációs- és Integrációs Központ, ahova az emberek önkéntes alapon azért jelentkeznek, hogy segítséget kapjanak rossz beidegződéseik, gondolkodásuk és viselkedésük megváltoztatásához, annak reményében, hogy így sikerül megfelelően visszaintegrálódniuk a társadalomba. A performansz során a nézők is bejárják a Központ tereit, megismerhetik a Béke Szigetének lakóit és történetüket.
Az idei fesztivál azt is bemutatja, hogy Budapest nyitott a világra, szolidáris azokkal, akik konfliktusos helyzetek áldozatai, kiáll azok mellett, akik küzdenek a szabadságukért. A 2019-ben Kievben alapított társulat a Hooligan Art Community, Bunker Cabaret című előadásában ukrán művészek mutatják meg, hogyan vitték el a színházat és a zenét, a háború kitörését követően, az ukrajnai bunkerekbe. Az Örkény István Színházban Susan Sontag Alice az ágyban című drámáját mutatja be a Szarajevói Háborús Színház, melyet az ostrom kezdete után néhány nappal, 1992. május 17-én alapítottak. A különleges szerkezetű művet William James filozófus és Henry James író korán elhunyt zseniális nővéréről, Alice Jamesről, Balázs Zoltán Arany Maszk-díjjal elismert rendezésében láthatja először a magyar közönség.
Számos társadalmi kérdéssel foglalkozó produkció is megtalálható az idei fesztivál programjai között. Rezes Judit, Tihanyi Ildi és Gerlóczi Judit egy különleges, Fenntartható divatőrületek című divatbemutatón, a kifutón mutatják meg, hogy mennyi lehetőség van megunt és elhasznált ruhadarabjainkban. A Silver boom című interaktív városi performansz arra keresi a választ, hogy mikor és miért válik a kor előrehaladtával láthatatlanná a női test. Anna Anderegg koreográfus, rendező a mélyére ás a városi tér, a nemek és az életkor közötti kapcsolatnak, a városi mozgásnormáknak, feltárja a résztvevő nők bölcsességét, életét, akárcsak azt, hogy mit tanulhatunk társadalmi szinten a tudatos testektől. Köztéri előadásában helyi, hatvan év feletti nőkkel közösen keresi a választ ezekre a kérdésekre.
Az elmúlt 20 évben a kulturális és közösségi összművészeti terek, a romkocsmák, nagyban formálták Budapest városképét, és ma is szerves részét képezik a pezsgő és sokszínű fővárosi életnek. Az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon a hőskorszak és az új generáció jeles képviselői is szerepet kapnak egy este erejéig, hogy a bulinegyed szűk utcái, zárt falai közül kihozzák a szabadba a klubhangulatot, minőségi zenei és művészeti színpadi produkciókkal fűszerezve. Május első két hétvégéjén vár mindenkit a Klubfesztivál a Városháza udvarában! A fesztivál nemcsak különleges programjaira, hanem új helyszínekre is hívja az érdeklődőket. A programok egy részének a 2023-ban újranyílt Merlin, illetve a város új köztere, a Városháza Passzázs ad otthont.
Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.
A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.
A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.
A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!
Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.