Elég egy pillantást vetni a homlokzatra, hogy megértsük, miért is állnak sorba az emberek már a nyitás előtt a Szépművészeti Múzeum kerítésénél. Két olyan kiállítás várja őket a falakon belül, amelynek az anyaga még soha, sehol nem volt látható, így egyben. Munkácsy műveinek bemutatásáról korábbi cikkünkben már hírt adtunk (https://www.utazonet.hu/asztalos-inasbol-vilagnagysag-c1177.html). A rejtélyes két betű, MS mögött megbúvó személy alkotásairól ugyancsak igaz a páratlanságról szóló állításunk. Ráadásul az is lehet, hogy a titokról is fellebben a fátyol.
Amint arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk (https://www.utazonet.hu/van-unnepelni-valonk-c1187.html), a József Attila Színház még tavaly drámapályázatot hirdetett, „Csókol, Attila” címmel. A színház vezetősége már kezdetektől tisztában volt azzal, hogy egy ilyen drámapályázat nagyon érdekes és kétséges dolog is, különösen akkor, ha olyan személyiségről van szó, mint József Attila. Róla nagyon sokat tudunk. Fontos kérdés: vajon az életének melyik pillanatát ragadja majd ki az író. Mond-e valami újdonságot nekünk, vagy csak egy képeskönyvet kapunk? Talán lesz közöttük olyan, amit be lehet mutatni, de már az is nagyon hasznos, hogy egyáltalán foglalkoztak vele drámaírók.
Az „Experimentum” latin szó jelentése, kísérlet, próba. Ezzel a címmel nyílott meg a Nagy Pál és tanítványainak alkotásait bemutató tárlat Budapesten. A Műcsarnok ezzel a kiállítással nemcsak Nagy Pál Magyarországon eddig kevéssé ismert munkásságát mutatja be, de az erdélyi művészeti szemléletváltást képviselő tanítványainak tevékenységére is fókuszál, egy egész művészgeneráció gondolkodását összekapcsolja a tanár Nagy Pál pedagógiájával.
A tárlatlátogató közönség számára ismeretlen világba kalauzolja el a nézőt a Koreai Kulturális Központban megnyílt legújabb kiállítás. A Munbangsau kalligráfia csoport - immár ötödik kiállításán - Jun Dongdzsu (1917-1945) költészetének kíván emléket állítani. Olvashatók a helyszínen a költő verseinek magyar fordításai és ezek eredeti koreai nyelven és írásjegyekkel leírt ábrázolásai képezik a kiállítás anyagát. A figyelmes szemlélő azt is felfedezheti, hogy ugyanazon vers leírásképei el is térhetnek egymástól.
Lehetséges, hogy első pillanatban kevéssé érthető a cím utolsó szava. Valószínűleg nem mindenki látta – vagy már elfelejtette – a nálunk 2001 júniusában bemutatatott amerikai, zenés, számítógépes, animációs filmvígjátékot. Az első volt, ami Oscar-díjat nyert a saját kategóriájában. Főhőse egy ogre, egy fura, mogorva lény, aki egy mocsárban lakik. A történetet 2008-ban színpadra vitték, musical lett belőle, több dalából pedig világsláger. A József Attila Színház és a Margitszigeti Színház együttműködésével a SHREK musical bemutatóját augusztus 1-én és 2-án láthatja a közönség a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Az előadás ősszel átkerül majd a József Attila Színház épületébe.