- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
A külvilág mai körülményei akkor nem voltak előre láthatók, de ezt az évadtervet már az 2017-es pályázatában is megjelöltem – kezdte a bemutatást Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója. Már akkor is a Szláv évad szerepelt a sorban a jelen időszakra vonatkozóan. Most sokan, sokféle értelmezést adhatnak neki. Ez így kifejezetten a művészet analógiája: valaki megalkot valamit, valakik azt előadják, valakik pedig erről annyifélét gondolnak, ahányan foglalkoznak vele. A szimbólum persze nem véletlen, A háttérben egy picassói alap sejlik föl, de a színe a szláv nemzetek színeiből áll össze – ugyanis nem orosz szezont hirdetünk! Igaz, az orosz kultúra arany és ezüst korszakai fontos szerepet kapnak benne. A Borisz Godunov ős változata sohasem szólalt meg még nálunk, de lesz cseh, lengyel zene, összességében legalább negyven olyan művet játszunk az évadban, amelyikben van szláv érintettség – erősítette meg az igazgató.
Az Opera 140. szezonját két előadás nyitja meg. A Cosi fan tutte rendezője a korábban házi őrizetből dolgozó Kirill Szerebrennyikov, a mai orosz színház- és filmművészet egyik jelentős alkotója lesz. Soha nem volt még színpadunkon a lengyel Karol Szymanowski, Roger Király című operája, a kassai társulat hozza el nekünk. A diák sorozatban kap helyet Donizetti operája, A csengő, története kicsit pikáns, de középiskolásoknak szól majd - magyarul. Az évad egyik szenzációja lehet a kortárs operairodalom legtöbbet játszott szerzője, Eötvös Péter első magyar nyelvű, új operája, a Valuska. Maga vezényli, olyan énekesek közreműködésével, akikhez ő ragaszkodik, nekik írta a szerepet. Különös, bekötött szemű szeánsz lesz az Artaban bemutatója, arról a negyedik napkeleti bölcsről, aki elkésett, sosem ért oda a betlehemi jászolhoz, csak 33 évvel később a keresztfához.
Magyar művészek eddig nem vitték még színre a Ruszalkát, Szikora János rendezi és Kesselyák Gergely vezényli majd a klasszikus, mesés előadást az Operaházban. Az utóbbi idők igen kitűnő koreográfusa, Venekei Marianna, A csodálatos mandarin bemutatásával egészíti a Bartók, tánc-triptichont, mely a jövő évadban a Táncszvit bemutatásával válik teljessé. A Don Giovanni is illik a szláv sorba, mert a prágai színházban adták elő először! A sokszorosan díjazott német rendező, Klaus Guth 2008-as, egészen megdöbbentő színpadra állítását láthatjuk majd. Daniel Auber, Fra Diavolo című operáját Szinetár Miklós 70 évvel ezelőtt rendezte, most viszont a Zeneakadémiáról frissen kikerült fiatalokkal, saját változatában viszi színre 2024-ben - magyarul. Bemutatásával őt is, az opera iránti, sok évtizedes, törhetetlen szeretetét, tudását ünnepeljük!
Decemberben, a Nabucco koncertszerű előadásában lép fel a világsztár Plácido Domingo, a magyar közönség egyik kedvence. Szintén, koncertszerű előadásban következik majd a régen nem látott Trubadur, Anna Netrebko és férje, Yusif Eyvazov főszereplésével. A sevillai borbély bemutatója a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon lesz, ugyancsak jövőre. Az évad érdekessége, hogy most először tart 12 hónapon át. A tavalyi nyár megmutatta, hogy erős marad a közönség érdeklődése, elfogynak a jegyek. Egy ötös sorozatot alkot a Sztárestek zongorával. Az öt művész - köztük orosz, lengyel, lett előadó – a műsor első részében dalokat, második felében áriákat fog énekelni. Az Operaháznak hét, aktív, Kossuth-díjas művésznője van: Tokody Ilona, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Kolonits Klára, Sümegi Eszter, Miklósa Erika és Rost Andrea Az ő sorozatuk különlegessége, hogy maguk választhatták meg, miket énekelnek.
Almási-Tóth András művészeti igazgató és Kocsár Balázs főzeneigazgató néhány érdekességre hívta fel a figyelmet. A Pillangókisasszony Dubaiban bemutatott vendégjátéka után majd az Operaházban, koncertszerű előadásban, különleges szereposztásban kerül a közönség elé. Az Olasz nő Algírban, Szabó Máté legendásan vicces rendezésében kap helyet a programban, csakúgy, mint a nemrég bemutatott János vitéz – ezúttal az Erkel Színházban. Szeptember 27-én, az évadnyitó „Opera 186” hangversenyen Magyarország első zenekari létét hangsúlyozzák, Glinka, Rahmanyinov, Csajkovszkij műveket adnak elő. Jövőre, március 18-án pedig, az Ybl 210 Gálakoncerten Glazunov, „Évszakok” című balettzenéje és Rimszkij-Korszakov, Seherezádé szimfonikus műve szerepel. Változatos műsort kínál a két „Szlávok” hangverseny is.
Solymosi Tamás, az Operaház balettigazgatója úgy látja, gazdag szezon elé nézhetnek a balett kedvelői. Időrendben a Don Quijote, a Spartacus, A Diótörő – ez 43 előadásban – mindegyik többszörös szereposztásban lesz látható. Az Anyegin sikere is töretlen már jó néhány éve, A fából faragott királyfi premierje viszont nemrég volt. Élvezni igazán a „fekete öves” balett rajongók fogják. Ugyancsak sok szereposztásban, több előadásban tér vissza a színpadra a Mayerling, a repertoár egyik ékköve. Ezt követi és vonzó sorozatot jelent majd néhány „új-régi darab”, a Paquita-szvit, a mókás, jó humorú – Mozart zenéjére készült - Hat tánc, nem csoda, hogy a művészek is nagy lelkesedéssel táncolják. Kortárs koreográfus műve a Ravel zenére alapozó Walking Mad, mely ugyancsak sikerre számíthat.
Boris Eifman az a sztárkoreográfus, akiről azt szokták mondani: olyan, mint a jó bor, minél idősebb, annál jobb. Ifj. Johann Straus zenéjére ő állította össze „A Pygmalion hatás” koreográfiáját. Új stílusban mutatja be az ismert történetet. A táncosoknak itt bizonyítani kell, hogy nemcsak a klasszikus balettben nagyszerűek, hanem a versenytáncokban is! A sorozat záró klasszikusa A kalóz lesz, a bemutatásának egy még nem teljesen megszokott vonzata is van. A jól ismert Hattyúk tava előadása mellett, az utánpótlást nevelő Nemzeti Balett Intézet bemutatta a Kishattyúk tavát, a növendékek előadásában. Most a mintát a Kiskalóz előadása követi, ahol a gyerekek mutatják be a darab szépségeit. Hasonló lesz a helyzet a másik nagy balett klasszikus a Csipkerózsika esetében is. Csajkovszkij második mesebalettje nyomán a gyerekek ezúttal a KisCsipke szerepeiben mutatkozhatnak be.
Van újdonság a bérlet- és jegyvásárlások terén is. Tulajdonosaik március 27-től újíthatják meg bérleteiket, az általános bérletvásárlás március 29-től május 31-ig tart, május 3-tól kezdődik a jegyek elővásárlása. Március 27-től május 3-ig érdekes új lehetőséget kínál az Operaház. Ebben az időszakban a keddi előadásokra Ked(d)vező elnevezéssel, a páholyokba 25, a többi helyekre 20 % engedménnyel lehet jegyeket venni. Indul az OPERA Hűségprogram. Résztvevői, a regisztrált vásárlók, pontgyűjtésük eredményeként további kedvezményekhez, exkluzív ajánlatokhoz juthatnak. Áprilisban kezdi meg működését az OperApp telefonos applikáció. Megkönnyíti a jegyvásárlást, használatával egyszerűen követhetők a gyűjtött pontok, érkezéskor pedig a megváltott jegyek QR-kódos bemutatását teszi lehetővé.
Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.
A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.
A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.
A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!
Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.