2025. március 23. vasárnap, Emőke napja
Egy lépés a világhír felé
Révay András
2020.07.08 20:07
Januárban egyszer már hírt adtunk róla, hogy idén szeptembertől a Baross Imre Artistaképző Intézet egyik osztálya Pekingben folytatja majd a tanulmányait a világhírű Pekingi Nemzeti Akrobata Iskolában. (http://www.utazonet.hu/megvalosult-csodak-c860.html) Akkor még nem sejthettük, hogy egy világjárvány közbeszól és a programot módosítani, halasztani kell, de megvalósul!

Azt várjuk ettől a csapattól – mondta el még januárban Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár - hogy egy sikeres évet töltsenek Pekingben, amelyet majd két másik év is követhet. Hazahozzák és az itthoni cirkuszművészetbe beépítik azokat az alapvető ismereteket, előadó-művészeti készségeket, szemléletmódot, tökéletesíthető, és tökéletességre törekvő technikai tudást, ami a kínai cirkuszművészeket jellemzi és a sikerekhez hozzásegíti őket. Ez a lehetőség továbbra is fennáll, annyi változással, hogy a kiválasztott tehetséges növendékek képzése 2020. szeptember 1-jén Budapesten – a diákok anyaintézményében, a Baross Imre Artistaképző Intézetben – kezdődik meg és tart a pekingi kiutazásig, azzal a szándékkal, hogy a resztvevőket felkészítse a pekingi képzés tananyagtartalmának hatékony elsajátítására. A felkészítés a pekingi Iskola módszertani útmutatásával, koordinálásával történik.

Ez utóbbi bejelentést viszont már azon a bemutatón tette az államtitkár, ahol az ifjú növendékekkel is találkozhattak a sajtó meghívott képviselői és láthatták néhány perces produkcióikat a Fővárosi Nagycirkusz porondján. Elmondta ezt is; ezek a fiatalok azért tudnak ilyen kiemelkedő tehetségről tanúbizonyságot adni, mert valakik eljuttatták őket idáig. A köszönet először is szóljon azoknak a nevelő edzőknek, tánctanároknak, mestereknek, akik felismerték a bimbózó tehetséget, csiszolták fejlesztették a tudást, mely végül a gyerekeket idáig emelte. De ők ettől még nem lehetnének itt, ha nem állna mögöttük egy anyuka, egy apuka, egy nagyi, egy testvér, aki segítette őket és minden nap, amikor fáradtan feladták volna, bíztatta, kényeztette őket, jó szóval, szeretettel, jó éjszakát puszival.

Fekete Péter egy különleges tárgyat is hozott magával az Orvostörténeti Múzeumból. A „jövendő pálca” Kínában készült, az 1600-as években, akire ezzel rámutattak az ottani orvosok, az a beteg – hitük szerint – biztosan meggyógyul. Azért hozta el magával erre a bemutatóra, hogy ezzel a pálcával rámutathasson egyenként minden gyerekre, azt kívánva vele, hogy minden álmuk megvalósuljon! Meg is tette, de volt még egy ajándéka. Az utazó osztály minden tagja egyforma, piros pólót kapott, melynek hátán a tulajdonos neve áll. Bizonyára örök emlék lesz nekik, hiszen nem kis utat tettek meg, amíg ezt az ajándékot átvehették.

A cirkusz világában közismert tény, hogy Kína ma a világ cirkuszművészeti nagyhatalma. Az is egyértelmű, hogy az oktatási, képzési rendszerük - ami az elmúlt 2000 évben csak fejlődött és tökéletesedett – áll jelenlegi sikereik mögött. A Pekingi Nemzeti Akrobata Iskolát (Beijing International Art School), 1999-ben alapították. Közel 67 ezer négyzetméteres campus területén helyezkedik el. Igen sok modern edzőterem, hanglabor, számítógépes terem, festőműhely és multimédiás tanterem segíti a munkát, kollégium és 24 órás orvosi szolgálat áll a kínai és a külföldi diákok rendelkezésére. Világviszonylatban is egyedülálló lehetőséget kapnak majd a mi növendékeink, ezért rendhagyó volt a kiválogatás, a tehetségkutatás is. Több fordulón át, hosszú hónapokon keresztül, szakemberek egész csoportja választotta ki a résztvevőket a 2021 februárjától 2013 decemberéig tartó útra, mely – mindannyiunk reményei szerint - elindítja őket a világhír felé!

Kapcsolódó témák

Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.

A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.

A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.

A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!

2016.10.30 20:35

Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.