A Kecskeméten élő és dolgozó Zsigóné Kati, népi iparművész fest tájképeket, lovas témájú képeket, kazettás mennyezetet, népi bútorokat, üveget. Készít hímzett terítőket, blúzokat, mellényeket. A kedvence mégis a tojás. Készült róla portréfilm „A tojásdíszítés királynője” címmel, de illik rá „Az ország nyuszija” elnevezés is. Sikerei alapján joggal nevezhető világhírűnek, hiszen Dubaiban a világ öt legjobb tojásdíszítője közé választották, egyszersmind ez azt is jelentette, hogy Európában is ő a legjobb. Hímes tojás kiállítása volt Brüsszelben, a Dán Kulturális Intézetben, Dubaiban és Herenden. A színvonalat jelzi, hogy itt a nemes porcelánokkal együtt állították ki az ő alkotásait! Hímes tojás és Húsvét témában három könyve is megjelent, az egyiket már német nyelvre is lefordították.
Bár most ismét megjelentek már a csoki nyuszik az üzletekben, ezúttal mégsem ebből az okból lépett a nyilvánosság elé. Úgy mondta: „Élete főművét” kívánja bemutatni és hangot adni kívánságának, mely szerint legfontosabb alkotásait szeretné biztos helyen tudni. A „Magyar Nemzet Tojását” és a kiállítását, aminek része az összesen 348 különböző, de értelmet hordozó jelet viselő „Beszélő Tojás”. Szívesen átadná ezeket a magyar államnak, egy múzeumnak vagy egy olyan városnak ahol az idegenforgalom élénkítésére keresnek eszközt. Tény ugyanis, hogy az ő gyűjteményének megtekintésére a világ minden tájáról érkeznek látogatók. Díszítő munkája során sok alapanyagra dolgozik, de ezek közül a kedvence a tojás. Leletek bizonyítják, hogy évezredekig fennmarad, de ettől függetlenül is összetartó erővel bír.
A most bemutatásra váró strucctojást azért nevezi élete főművének, mert elhatározta, újabbat addig nem fog készíteni, amíg az előző alkotások állandó, biztos helyre kerüléséről meg nem győződhetett. Ez a tojás a „Világunk Tojása” nevet viseli, és száz minta van rajta. Három évig készült. Igaz, maga a kézműves munka valójában csak néhány hónapot vett igénybe, a többi idő az anyaggyűjtéssel, válogatással, rendszerezéssel telt. A „legek” vannak rajta, akár a legek tojásának is nevezhetnénk. Olyan témák kerültek rá, melyek képesek a legtöbb emberhez szólni, a legegyedibbek, a legidőállóbbak. Bárki is néz rá, talál olyat, amire azt mondhatja: én azt ismerem, vagy pedig felteszi a kérdést: az mi lehet, hazamegyek, utánanézek. Emberek, tárgyak, építmények képei sorakoznak rajta.
Megtalálhatjuk negyven ismert, elismert ember arcképét. A legnagyobb tudósok, akik a legtöbbet tettek azért, milyenné lett most a világunk. Leonardo da Vinci, Mahatma Gandhi, Teréz anya, Gagarin, Mozart, Einstein, Edison, Semmelweis, Teller Ede, de tartozik a sorba élő is, mint például Bill Gates vagy Luis Alfredo Garavito. Ő a megtestesült rossz jelképeként kapott helyet, elég, ha annyit tudunk róla, hogy összesen 835 év börtönre ítélték Kolumbiában! Végső soron ugyanis ez az alkotás rólunk, emberekről szól, ezért negatív dolgok – éhezés, járvány, háború, természeti katasztrófák – is vannak rajta. Mivel mindennek rend a lelke és a népművészetben is, ahogy az életünkben, rendnek kell lenni, ezért a tojáson a motívumok elliptikus sorba rendeződve helyezkednek el.
Helyet kapott rajta néhány világcsoda, a Gizai piramisok, a kínai Nagy Fal, a Tádzs Mahal és szerepelnek az emberek életét befolyásoló tudományos témák: a repülés, a DNS, a film, az Ájurvéda, különféle fogalmak, mint a család, a béke. A Világunk Tojásának üzenete is van. Az, hogy segítsük egymást és féltőn óvjuk bolygónkat! Tudjuk: az ember csodákra képes, de az is igaz, hogy a legkártékonyabb lény a Földön! Kiirtja saját magát! Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a végfázisba érkeztünk, sokkal jobban kellene vigyáznunk a természetre. Ne a másikra várjuk – ő vigyázzon – vegyük tudomásul: elsősorban nekem kell vigyázni! Vissza kell fognunk a pénz, a kapzsiság, az ego mértéktelen szeretetét és helyükbe tenni a valódi értékeket, a segítségnyújtást a rászorulóknak.
Ez a tojás szeretné ráirányítani a figyelmet, hogy nincs hová mennünk. Mivel – jelenlegi ismereteink szerint – elérhető távolságban csak egyetlen élhető bolygónk van. Csak a Föld! Ráadásul sajnos igaznak látszik az a következtetés is: a jelenlegi viselkedésünkkel, szemléletünkkel, ha lenne másik, onnan is kiirtanánk magunkat. Úgy kell vigyázni a minket körülvevő természetre, mint ahogyan az egészségünkre. Mindkettőt ingyen kaptuk, de büntetlenül egyiket sem rongálhatjuk! Annyi ismeretet hordoz ez a tojás, amiből nemcsak a ma élők, hanem a jövő nemzedék is tanulhat. Rajta van szinte minden nemzetiség. Felismerhetjük a gondolataikat, a jeleiket, amiket használnak, hozzá még tizennégy vallás szimbólumait, hiszen a világon nem kizárólag keresztények élnek.
Végül szóljunk arról is: nem csekély valós, anyagi értéket is hordoz ez a tojás. Jól meghatározható helyeken, tizenhat darab - aranyba foglalt - gyémánt ékesíti! Az arany a régi tanítások szerint a legmagasabb szintű tudást szimbolizálja, a tapasztalatok rendszerezése után nyert bölcsességet. A Nap szimbóluma. Nem vitás, ezekre mostanában nagyon is szükségünk van! A gyémánt szó a görög „adamas” szóból ered, melynek jelentése legyőzhetetlen, így a gyémánt az örök kötelék jelképe, de arra is kényszerít bennünket, hogy megtaláljuk a helyes utat – ennek a jelentőségét sem kell sokat magyarázni. A gyémántok elhelyezésének szerepe is van. Egyik részük pontosan mutatja a Föld kontinenseinek elhelyezkedését, mások pedig a Naprendszer bolygónak helyét jelzik. Joggal viseli tehát ez az alkotás a „Világunk Tojása” nevet, és ha előtte állunk, van miről elgondolkodni.
Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.
A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.
A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.
A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!
Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.