A Kerületünkben hosszú évtizedekre nyúlik vissza a drog-prevenciós tevékenység – mondta el a vetítés kezdete előtt Holopné Schramek Kornélia alpolgármester, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) elnöke. Az önkormányzat vezetése mindig is fontosnak tartotta, hogy az ezen a területen munkálkodó intézmények és civil szervezetek egyik fő jellemzője legyen az összehangolt együtt gondolkodás és a kimagasló együttműködés. A Kábítószerügyi Egyeztető Fórum is azt a filozófiát képviseli, hogy csak akkor tudunk eredményeket elérni a drog-prevenció területén, ha mindazok a szervezetek, akik ezen a területen feladatot vállaltak, egymás munkáját kiegészítve, még jobban megismerve és elismerve végezzék a tevékenységüket. A KEF működtetése bizonyítja, hogy akkor sikeres a prevenció, ha az összehangolt szakmai tevékenyég koordináltan működik.
A XIII. kerületi Önkormányzat Prevenciós Központjának és a Nyírő Gyula Kórház - OPAI Drogbeteg Gondozójának együttműködésében 2017 decemberében nyílt meg a nemzetközi szinten is egyedülálló drogprevenciós „Tudat-törő” szabaduló szoba. A szoba alkotói már akkor elmondták, hogy folytatják az innovatív prevenciós munkát. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának pályázatával az Önkormányzat munkatársai - többekkel együtt - elkezdtek dolgozni a szintén egyedülálló interaktív drogprevenciós kisfilm tervén. Rendkívülisége abban rejlik, hogy a nézők képesek irányítani, befolyásolni a történet alakulását. A filmet prevenciós szervezetek, pedagógusok, önsegítő csoportok szociális munkások, védőnők, iskolapszichológusok ingyenesen elérhető eszközként használhatják mindennapi munkájuk során. A jól működő szabaduló szobát az elmúlt 9 hónapban több mint 2000 fiatal látogatta meg 4-5 fős csoportokban az ország számos részéről. Sikerességét alátámasztja, hogy továbbra is rengeteg jelentkező van programra.
Az együttműködés fontosságát megerősítette Majzik Balázs, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Drogmegelőzési Programok Osztályának mb. osztályvezetője. Könnyű azt belátni – mondta – hogy minél több szálon fut egy ilyen munka, annál sűrűbb háló jöhet létre. Az évek óta rendszeresen végzett felmérések sajnos bizonyítják, hogy a fiatalok közül minden ötödik ki is próbált már valamilyen kábítószert. Elkerülhetetlen a döntés, mert az életben, valamiben mindig dönteni kell, Jól dönteni viszont csak akkor tudunk, ha önmagunk vagyunk. Fontos tehát az önismeret! Dr. Kapitány-Fövény Máté, a Nyírő Gyula Kórház – OPAI Drogbeteg Gondozó és Prevenciós Központ pszichológusa arról is szólt: egy hasonló norvég központ már jelentkezett, szeretnék átvenni a filmet. „Tudat-törő” szabaduló szoba pedig már több is működik az országban a XIII. kerületi mintájára.
A film készítői a XXI. századi kihívásoknak próbáltak megfelelni. A főszereplő arca – szándékosan – nem látszik, helyzetével könnyebb így azonosulni. A www.melyikuton.hu oldalról szabadon letölthető filmen látjuk: egy lány életét szülői viszályok teszik nehézzé. Elmegy egy házibuliba, ahol szinte mindenkit ismer. Kínálják ezzel-azzal, döntenie kell – elfogadja vagy sem. Ilyenkor a film megáll, a nézők választhatnak, melyik úton folytatódjék a történet, melynek négy, különböző befejezése van. Olykor a képsor alján megjelenik egy színes sáv, a főszereplő tudatállapotát mutatja, a tiszta éber tudattól a súlyos helyzet kialakulásáig – ahogy a nézők kormányozzák az eseményeket. A forgatókönyv írói figyelembe vették fiatalok tapasztalatait hasonló helyzetekben. Megpróbálták jól észrevehetővé tenni, mikor célszerű segítséget, mentőt hívni. A film végén pedig megmutatják azoknak az ellátóhelyeknek az elérhetőségét, ahol a tizenéves korosztály még a gondok kialakulásának kezdetén segítséget kaphat.
Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg 2022. november 28. és december 3. között az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága tizenhetedik ülésszakát. Az itt meghozott döntés nyomán első alkalommal került egy lófajta és annak tenyésztési hagyományai az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
Az idehaza mellőzött, külföldön világhírűvé vált magyar tudósok – sajnos eddig sem rövid – névsora 2020-ban újabb taggal bővült. Az Amerikai Egyesült Államokban 1985 óta élő kutatóbiológus szinte egyik percről a másikra került a figyelem középpontjába, vált híressé. A Kínában 2019-ben tapasztalt első megbetegedések után kitört járványt a WHO már 2020. március 11-én világjárvánnyá nyilvánította. Megfékezése eleinte reménytelennek tűnt, mígnem a nagy lendülettel folyó kutatások során felbukkant egy magyar név: dr. Karikó Katalin. Az ő szabadalma alapján készült el 2020-ban, a világon elsőként, a klinikailag is bizonyítottan hatásos oltóanyag a SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen!
Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.
A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.
A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.