2024. április 26. péntek, Ervin napja
Házhoz szállítjuk a koreai kultúrát!
Révay András
2020.04.07 19:03
Érdekes megoldást találtak ki a budapesti Koreai Kulturális Központban. A Margit-híd budai hídfőjéhez közel, a Frankel Leó utcában működő intézet rendezvényeit mindig sokan látogatják, ám most ez lehetetlenné vált. A koronavírus elleni küzdelmet úgy támogatják, hogy előadásaikat mindenki számára elérhetővé teszik.

 Közleményükben hangsúlyozták: Azért, hogy mindenkit megóvjunk és megelőzzük a koronavírus terjedését, márciusban a budapesti Koreai Kulturális Központ is bezárt ideiglenesen, rendezvényeinket elnapoltuk. Szeretnénk egy kicsit elviselhetőbbé tenni a bezártságot, ezért áprilistól online programokat kínálunk a koreai kultúra kedvelőinek. Online koncertsorozatunkat a tavalyi év legnépszerűbb előadásaival nyitjuk. Minden hétfőn este 7 órakor megosztunk egy videót Facebook-oldalunkon és YouTube-csatornánkon. Reméljük, hogy közönségünk ugyanolyan izgalommal várja majd az előadásokat, mint amilyen izgalommal mi készítettük őket.

Műsor:

2020. április 13., 19: 00 FROMS: Vörös Homok, Howth

(Felvétel időpontja: 2019.11.19. Helyszín: Koreai Kulturális Központ)

2020. április 20., 19:00 Soojin Suh Chordless Quartet: Mr. Mickey

Felvétel időpontja: 2019.11.22. Helyszín: Koreai Kulturális Központ)

Lee Dakyo (zongora), Chung Hosung (cselló), Han Sangeun (koreai tánc)

(A dátumokat április 11. után hirdetjük meg.)

Fellépők:

FROMS: A koncert repertoárjában saját szerzeményeiket helyezik középpontba, melyekben a hagyományos koreai, a jazz és a klasszikus zene elemeit ötvözik. Játékukban olyan zeneiséget hoznak létre, melyben a zenei tradíciók és modernitás közötti határmezsgye dallamai csendülnek fel. Fellépők: Kim Jihye (dobok), Sita Chay (hegedű), Kim Seayool (piri, ének), Belle Chen (zongora)

Soojin Suh Chordless Quartet: A koreai kortárs jazz egyik különleges színfoltja, melyet az érzéki dobjátékáról ismert Suh Soojin vezet. A formáció 2018-ban megjelent Strange Liberation című nagylemezével tört be a köztudatba, s azóta is tevékeny résztvevői a koreai jazz világának. Fellépők: Suh Soojin (dob), Kim Young Hoo (nagybőgő), Song Hachul (tenor és szopránszaxofon), Ko Daniel (alt szaxofon) Chung Hosung (cselló): A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett. Jelenleg a Magyar Állami Operaház Zenekarának tagja, 2018-tól a zenekar címzetes szólamvezetője.

Lee Dakyo (zongora): Első diplomáját a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte zongoraművész-szólistaként (2016-2018), jelenleg második diplomáján dolgozik zongorakísérő-korrepetítor szakon.

Han Sangeun (koreai hagyományos tánc): Diplomáját a szöuli Nemzeti Művészeti Egyetemen szerezte, tagja volt a Csedzsu Táncegyüttesnek. Jelenleg különböző koreai táncokat tanít a budapesti Koreai Kulturális Központban.

 

Kapcsolódó témák

Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.

A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.

A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.

A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!

2016.10.30 20:35

Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.