2024. április 23. kedd, Béla napja
Kilencven város, tizenöt hónapban
Révay András
2018.03.24 19:25
Utazási iroda reklámja is kezdődhetne ezekkel a számokkal, ám most egészen másról van szó. Erényt kovácsol a szükségből a Magyar Állami Operaház. Mivel az Andrássy úti Ybl-palota a felújítás miatt még legalább egy évig zárva lesz, a régi és új játszóhelyek átadásáig az Opera együttesei tovább turnéznak. A megyeszékhelyek és a külhoni magyarlakta települések mellett felkeresik - többek közt - New Yorkot, Berlint, a V4-ek fővárosait és Puccini életének több fontos olaszországi helyszínét. Ezúttal ugyanis Puccini Itáliájába kalauzol az Opera új évada.

 A jövő évadról szólva, a számoknak még egyáltalán nincs vége: 16 bemutató, köztük három ősbemutató, 60 repertoárdarab, valamint az Eiffel Műhelyház és a korszerűsített Andrássy úti dalszínház megnyitása is szerepel a Magyar Állami Operaház 2018/19-es szezonjának kínálatában. „Puccini Itáliája” tematikus évad lesz. A múlt század fordulójának olasz komponistáit helyezi középpontba, kiemelten kezelve a szezon névadójának munkásságát. A 20. század egyik legnépszerűbb, és egyben utolsó operakomponistájának világszerte játszott művei közül A nyugat lánya az orosz és német nyelvterületen keresett fiatal rendező, Vaszilij Barkhatov színrevitelében lesz látható. Új köntösben tér vissza a Manon Lescaut (rend.: Szabó Máté), míg az Edgar (rend.: Tulassay Ádám) először kap színpadi kiállítást az Operában. A fecske (rend.: Anger Ferenc) pedig ez alkalomból debütál az intézményben. A kortársak közül Ponchielli Gioconda című alkotása látható ugyancsak Anger Ferenc rendezésében.

 Két igazi csemege is várja az Erkel Színház közönségét az új évadban. Mindkettő koncertszerű változatban szólal meg. Előbb – december 17-én, mindjárt összehasonlításra is alkalmat kínálva - Leoncavallo Bohémek című műve, mely Puccini és Leoncavallo korábbi barátságát sírig tartó rivalizálássá változtatta. Decemberben ugyanis Puccini Bohémélet-e is színre kerül, hatszor! A másik koncertszerű előadás Alfano Zilah hercege című darabja, főleg számunkra lesz különleges, mert a Bakony erdeiből kibontakozó cselekmény igazi huszáros-cigányos történet! Az évadot 2019-ben is a májusi tematikus fesztivál koronázza meg, amely egybeesik az Operaház újranyitásával. Az egy hónapos PucciniFeszten, a világon egyedülálló módon, a zeneszerző minden operája felcsendül, emellett dalest, egyházzenei hangversenyek, balettelőadás, filmvetítések, verista operaszerzők művei és az Énekkari Művészek Minifesztiválja színesíti a programot, amelynek zárásaként Vittorio Grigolo ad áriaestet. Napjaink vezető olasz tenorjának ez lesz az első magyarországi fellépése.

A kultúrember élvezetei mindig összetettek, szükség van inspirációra – hangsúlyozta az új évadról szólva Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója. Ugyanakkor kivételes évad előtt állunk, hiszen zárva van az Operaház! Elveszítjük az össze bevételeit, miközben kiköltözünk Budapest 21 különböző helyszínére, ami nem lesz ingyen. Tehát sötét, fekete évad kellene legyen, de mi ezt nem engedjük, előre menekülünk! Minden erőnket arra koncentráljuk, hogy túléljük ezt az évadot, de úgy, hogy az évad lényege majd az utazásról és az egy pályára koncentrált, hazai játékról szól. Összesen 90 helyen játszunk az elkövetkező 15 hónapban és lehet, hogy ez még több is lesz. Ez missziós évad is lesz. Mivel nincs igazi otthonunk, az időt használjuk fel arra, hogy a magyar kultúrát megmutassuk külföldön, belföldön pedig újabb híveket szerezzünk az egyébként oly nehezen reklámozható opera és balett műfajának. Lesznek előadásaink Kézdivásárhelytől Pozsonyig, Kassától Újszékig a Kárpát-medencében, Európán kívül pedig Jordániában, Ománban, Dél-Koreában, egyedül Japánban 17 helyen.

 Az évad ismertetésének egyik szenzációja volt egy eredeti – Puccini dedikálta - fénykép bemutatása, mely a napokban a Magyar Állami Operaház tulajdonába került és egyszer majd a megvalósuló Opera múzeumban nyeri el állandó helyét. Ám ezen is túltett a bejelentés a New-York-i turnéról. Október 30. és november 11. között New Yorkban készül nagyszabású bemutatkozásra a Magyar Állami Operaház és a Magyar Nemzeti Balett, ahol a Lincoln Center részét képező David H. Koch Theaterben hat opera- és balett esttel is vendégszerepel, köztük több Amerikában először látható nagyszabású produkcióval, mint Erkel Bánk bánja, Vajda János Mario és varázsló című műve, vagy A hattyúk tava és a Don Quijote Rudi van Dantzig és Michael Messerer-féle koreográfiája, az Opera Zenekar pedig önálló hangversenyt ad a Carnegie Hallban. Goldmark Károly világhírű operája, a Sába királynője 1906 óta nem szerepelt New Yorkban színpadon. Több mint száz év után, most tőlünk kapja majd meg ott a közönség!

 Új helyszínnel is gazdagodik a Magyar Állami Operaház. A MÁV hajdani Északi járműjavítójának épületeiben létrehozott Eiffel Műhelyházban 2019. január 27-én, Mozart születésnapján a művészek egy Mozart-ősbemutatóval avatják fel az itt épülő Bánffy-termet. A kairói lúd, avagy a rászedett vőlegény - Ókovács Szilveszter ötlete nyomán - a zeneszerző két befejezetlen vígoperájából készült darab, amelyet Toronykőy Attila visz színre. Az Eiffel Műhelyház legalább tíz funkciót tölt majd be: helyet kap benne egy 400 férőhelyes színházterem egy mobil, falba betolható nézőtérrel, egy próbacentrum, gyártóüzem, raktárbázis, ahol kényelmesen tárolható a Magyar Állami Operaház 20 milliárd forint értékű díszlete, egy képzőhely stúdióval és zeneiskolával, valamint egy látogatóközpont. A műhelyház különböző szolgáltatásoknak is helyet ad, így lehetőség nyílik az Operaház 400 ezer jelmezének kölcsönzésére, az állami színházak részére díszlet – és jelmezgyártásra, a munkatársak kikapcsolódását szolgálja egy rekreációs központ, a látogatóknak pedig családi sétatér létesül.

 A beruházások és a turnék hatására az Opera budapesti évada viszonylag csonka képet fest. A 2018/19-es szezon első szeptemberi premierjét, Orff Carmina Buranáját követően, amit Bogányi Tibor karmester koncepciója nyomán, látványos vetítésekkel és táncbetétekkel állít színpadra az Erkel Színház, a II. János Pál pápa téren csak decemberben lesznek láthatók újra előadások. Ezután azonban a fővárosi közönséget tárt kapukkal várja az intézmény, amihez 40 féle bérletkonstrukciót kínál régi és új nézőinek. A bérletmegújításra 2018. március 26. és 29. között az Erkel Színházban, az interneten váltott bérletek esetében 2018. március 26. és április 2. között nyílik lehetőség, míg új bérleteket a Hajós utcai Opera Értékesítési Centrumban és az interneten április 3. és június 29. között válthat a közönség. A májusi nyitás után már az Operaház is megújulva várja látogatóit. A sok újdonság közül csak egy: a nézők „okosszékben” foglalhatnak helyet. A darabok szövegét nem a színpad fölé vetítik, mindenki az előtte álló szék támlájába épített képernyőn olvashatja majd.

Kapcsolódó témák

Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.

A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.

A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.

A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!

2016.10.30 20:35

Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.