A 2023-as esztendő első díszbemutatója, egészen különleges rendezvény volt. A nézők között ugyanis helyet foglaltak azok az artisták, cirkuszművészek és családtagjaik, akik hosszú évtizedeken keresztül megalapozták a világban a magyar cirkuszművészet hírnevét. Most nem ők léptek fel. Amikor hónapokkal ezelőtt az energiaválság kitört, itt is döntést kellett hozni – emlékeztetett rá Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója. Bezárja-e a cirkusz a kapuit, ahogyan azt több színház és más intézmény teszi, hiszen a fűtés, az energia ára itt is a tíz- tizenötszörösére ment fel! Ez az épület Közép-Európa egyetlen cirkuszközpontja és a legszélesebb társadalmi rétegek látogatják. Úgy döntöttünk: nem zárjuk be az épületet, és ha nem tudjuk tartani a meleget, behozzuk a hideget! A nézőknek a szünetben inkább adunk egy forró teát, de előadás nem maradhat el!
Bebizonyítjuk, hogy a cirkusz képes olyan üzeneteket megfogalmazni és átadni a közönségnek, amire igen nagy szükség van megtépázott és megfáradt lelkületű világunkban! A Fővárosi Nagycirkusz ajtaja nyitva van a világon minden művész előtt, akinek gondja van! Az Ukrajnából érkezett, menekült fiatal artistanövendékek már több, mint nyolc hónapja itt élnek velünk. Ez az előadás is a befogadás része. Munkát akartunk adni barátainknak, így tehát most az ukrán Kabakov cirkuszi társulatnak segítünk, JÉGKIRÁLYSÁG című előadásukat mutatják be. Utoljára 2017-ben borult jégbe a manézs, az akkori igazán nagy sikerre való tekintettel – és az intézmény időleges bezárásának elkerülése érdekében - most újra jégcirkuszi előadással várjuk a közönséget – hangsúlyozta a műsor kezdete előtt a főigazgató.
A Jégkirályság sem más, mint a mi világunk, ott is örök harcot vív egymással a jó és a rossz, a fény és a sötétség. Évszázadok óta ismert meséje is erről a harcról szól. Hogyan lehet legyőzni a rosszat? Hogyan tudunk békét találni a világban – és magunkban? Hogyan jön minden sötétség után fény, minden éjjel után nappal, minden tél után tavasz? Ebben a királyságban mindent hó és jég borít és lakói fehér sasok után kötik szánkóikat. Azzal szállnak át egyik várból a másikba, hiszen vagyonuk van bőven. A jégcsapok gyémántokká, a holdfény gyógyító holdkövekké és a sűrűn hulló hó másnap reggelre jade kristályokká változik. A szomszéd királyság trónján egy csodaszép tündérboszorkány (Olena Huzhova) ül – természetes, hogy a jégkirály beleszeretett. Egy fehéren szikrázó bűbáj-gyémántot is átadott neki szerelmi zálogul.
Az esküvőre mindenki hivatalos volt, még a fekete párduc lánya is. A királynő a világ leghíresebb divattervezőit hívatta. Megkezdődött a készülődés, mert óriási vendégsereg jelezte jöttét. Eljött a Karib-tengerről a híres kalóz, Hook kapitány (Volodymyr Gorodetskyy), azt pedig tudjuk, hogy minden kalóznak legalább egy papagája van, az vigyáz az aranytallérokra. Nos, ő négyet is hozott. Egy hófehér kakadu és három gyönyörű, színes tollú arapapagáj kísérte. A papagájok nemcsak az emberi beszédet tudják utánozni, ennél sokkal intelligensebbek. Képesek a szavakat jelentéstartalmuk szerint használni és bonyolult cselekvéssorra is megtaníthatók. Akár a kalózhajó felépítésében is segíthetnek, hordják a keresztrudat az árbochoz.
A lakodalmas népet szórakoztatni is kell és egy érdekes előadásból nem hiányozhatnak a zsonglőrök sem. A nézőtérről szinte követni sem lehet, ahogy a kilenc buzogány egyszerre repül, forog a levegőben, de végül mind valamelyik művész kezében köt ki. Persze ők is korcsolyáznak, mindegyikük máshol van, amikor eldobja és máshol, amikor elkapja a buzogányt, amelyek valahogy pontosan tudják, hová kell leesniük. A gyerekek körében viszont valószínűleg Tetiana Drobot és az ő öt kiskutyája aratja majd a legnagyobb sikert. Ha az egyik gurigázik egy hordóval, a másik közben belül keresztülfut rajta. A kutyusok igen fürgék, nem okoz gondot nekik, ha akadályon kell átugrani, amelyik lustább, az viszont inkább átbújik alatta.
A mese persze ezért mese, hogy szerepet kapjon benne a gonoszság is – hát nem lesz ez másként itt sem. Le kell győzni a gonosz szomszédot. Összefognak Jégkirályság lakói, kiállnak királyukért és országukért, de sajnos, ők kevesen vannak. Szerencsére érkezik a segítség, a legendás testvérpár, akik nem ismernek félelmet, hiszen sárkányokat és óriásokat is legyőztek már. Itt, most rájuk van szükség. A többszörös fesztiváldíjas, Hortobágyi Károly-díjjal, valamint Érdemes Művész kitüntető címmel elismert Rippel Brothers (Rippel Ferenc és Rippel Viktor) karrierjük során eddig kilencszer állítottak fel világrekordot. A magyar cirkuszművészet nagyköveteként, több mint tízezer alkalommal léptek fel a világ különböző színpadain. Segítségükkel visszatér a béke és az öröm Jégkirályságba.
A díszelőadás végeztével még egy eseményre került sor. A cirkuszi előcsarnok emeletre vezető lépcsősorának fordulójában egy olyan kiállítást nyitott meg Fekete Péter főigazgató, ami ezen a helyen csak rövid ideig lesz látható. Utána felkerül a Cirkusz honlapjára. A Circus Museum Flash című kiállítás tisztelgés dr. Alain Frére úr, a magyar cirkuszkutatás támogatója előtt. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Európa vezető cirkuszi központja kíván lenni és ez nagy felelősséggel jár. Tudományos, muzeális, könyvtári szakmunkát végez, új utakat jár és egy ilyen a Circus Flash Exhibition. Dr. Alain Frére a Monte Carlo-i Nemzetközi Cirkuszfesztivál társalapítója. Magángyűjteményében rengeteg magyar vonatkozású tárgy található és ebből néhányat most nekünk ajándékozott. Az egyik ilyen a Francki Cirkusz egyik 1961-es műsorának plakátja. A műsorban 42 magyar artista és egy cigányzenekar is szerepelt. A kiállításról készült videofelvétel összesen nyolc percig tart, lényege, hogy mindent, amit ebben a témában mondani akarunk nagyon intenzíven, az online tér felé rögzítve mondjunk el. A tervek szerint néhány hetente új – Flash – kiállítás készül. A cirkusz iránt érdeklődők rövidesen majd online érhetik el.
Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.
A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.
A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.
A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!
Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.