2024. április 20. szombat, Tivadar és Odett napja
Különös művész, különös helyszínen
Révay András
2017.03.10 20:42
Budapest egy csendes zugában, a Fehér Holló Teaház és kávézóban, a VIII. kerületi Horánszky utcában nyílt meg egy szokatlan életpályát sajátjának mondható művész kiállítása. Képeivel a nézőt Ady és Léda városába, Párizsba csábítja egy kis sétára.

 Jean-Claude Louis Franciaországban, Elzászban született. Orvosi, tudósi pályafutását – az ott elért sikerei dacára - már évtizedekkel ezelőtt feladta, hogy szenvedélyének, a művészi fotózásnak élhessen. Miután 1990-ben az Egyesült Államokba költözött, eleinte a fák voltak kedvenc motívumai, de szívesen fényképezett növényeket, virágokat, tájakat. Az én esztétikám megkülönböztető – mondta egyszer magáról. Inkább elkészítem, mintsem hogy felveszem a képet. A valóság bemutatása helyett szubjektív perspektívába viszem át. Kevesebb dokumentációt, több fantáziát viszek bele. A színnel, fénnyel, árnyékkal, kontrasztokkal dolgozva arra törekszem, hogy a képek elnyerjenek egyfajta vizuális vonzerőt, legyen bennük varázs, költészet.

 A művészet kortalan – és erre találunk is bizonyítékot ezen a kiállításon. A most 78 esztendős Jean-Claude Louis hatvan éves volt, amikor újra a kezébe vette az ecsetet. Édesapja – aki nagyon tehetséges festő volt – a fiát tizenhat éves korától kezdve bíztatta, hogy kezdjen el festeni tanulni. Ám neki az érettségi után másfelé vitt az útja, nem folytathatta a festést és csak mintegy tizennyolc évvel ezelőtt állt ismét a festőállvány elé. Kezdetben a fényképek után dolgozott, az utazásai során készült képek segítségével előbb installációk készültek, majd egyre több festmény került ki a keze alól. Ma már önálló témákat, gondolatokat dolgoz fel, acryl festéket használva, kartonra fest. Művei – Franciaországon kívül - megtalálhatók Amerikában, Izraelben és Budapesten is, mert 1997 óta Magyarországon él. Kiállítása most április 1-ig látogatható.

Kapcsolódó témák

Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.

A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.

A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.

A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!

2016.10.30 20:35

Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.