- elérhetőségeink telefon: +36 20 539 6061
e-mail: utazonet@utazonet.hu
Cegléd – Nyársapát – Csemő határán, a 441-es útról Csemő felé letérve, az egész évben nyitva tartó Bognár Gokart Parkot találjuk. Kitalálója, Bognár István 1977-ben maga is gokart versenyző volt, tervezett is járművet. Amikor nyugdíjas lett, megvásárolt egy területet, ahol 1883-tól 1973-ig egy tanyasi iskola volt. Az eredeti pedagógus szolgálati lakás ma is áll. A több, mint négyhektáros területnek csak egy része a pálya, máshol sétálni, kikapcsolódni lehet. Maga a pálya 823 méter hosszú, nyolc különböző vonalvezetést tesz lehetővé. A tájépítészek nem engedték a talaj egyenetlenségeit eltüntetni, így az 1,67 méter szintkülönbség is megmaradt. A versenyezni kívánókat 14 működőképes kocsi várja, ám általában egyszerre csak 5-6 futhat, biztonsági okból. A pályát is és a járműveket is kétévente ellenőrzik külső szervezetek, mindenben megfelel az Unió előírásainak. Ez a park olyannyira családi vállalkozás, hogy a család ott is lakik. Így minden nap 10 órától este nyolcig tarthatnak nyitva.
Alaprajzát tekintve ez a barcelonai Forma-1 pálya kicsinyített mása. A látványtervek a Szent-István Egyetem Építészmérnöki karával együttműködve készültek el. Az építkezés 2004-ben kezdődött és fokozatosan, több lépcsőben bővülve érte el mai alakját, mely ebben a formájában az egyetlen Magyarországon. A pálya átadása 2012. június 23-án ünnepélyes keretek között történt. Minden évben hazai gyerek és felnőtt gokart versenyeket szerveznek amatőr szinten. Rimo GX 200, BIZ GX 200 és GX 120 típusú gokartokat használnak, a BIZ kocsikat Angliából rendelik. A tervek között további fejlesztések is szerepelnek, melyek megvalósítása 2024-re várható.
Az Újszilváson működő Bolyhos Pálinkafőzőről korábban már esett szó (http://www.utazonet.hu/muzeum-a-palinkafozoben-c527.html). Ám itt a műszaki újdonságok iránt fogékonyak is találnak érdekességet. Helyi ünnepségen adták át, állították szolgálatba 2011. november 23-án azt a telepet, ami akkor Magyarország legnagyobb naperőművének számított. Napkövető rendszerben ma is a legnagyobb, 400 kWh csúcsteljesítménye van. Egy évben ez 630 ezer kWh teljesítményt jelent, ami elegendő az újszilvási Önkormányzat teljes intézményrendszere és az egész közvilágítás elektromos energiával való ellátására. A beruházás a közép-magyarországi Operatív program keretében 70 százalékban EU támogatással jött létre. A 30 %-ot, 185 millió forintot önkormányzati saját erő és vállalkozói hitel adta, mely a számítások szerint tíz év alatt megtérül. A napelemek élettartamára a gyár 25 éves garanciát vállal, ebből 15 éven keresztül 90 százalékos a hatékonyság, utána 80 %-on működik tovább. A rendszer automatikus, a forgató részét évente kétszer kell karbantartani, az őrzésen kívül más munkát nem igényel. A panelek alatti terület tisztán tartására természetes fűnyírókat, rackajuhokat használnak.
A Gödöllői Dombság déli lankáin, meszes löszös talajokon, Cegléd és Ceglédbercel legkiválóbb dűlőiben, tizenhárom hektáron termeli szőlőit a Kökény és Fia Családi Borászat. Célkitűzésük, hogy az igényes borfogyasztók közvetlen, házi szállítója legyenek. A közbeiktatott kereskedelmet megpróbálják kizárni. Kínálatukban Cserszegi Fűszeres, Chardonnay és Kékfrankos szerepel, némi Zöld Veltelini, Bianka, Zalagyöngye, Zweigelt, Pinot Noir és Cabernet Sauvignon mellett. A paletta tehát elég színes. Minőségüket jól jelzi a franciaországi rosé világversenyen elnyert több arany- és ezüstérem, valamint a Vinagorán kapott, ugyancsak arany- és ezüstérmek. Számos más nagy versenyen is sok díjat nyertek. Ennek ellenére boraikat nemcsak palackban, hanem kimérve is árusítják – még Szlovákiában is!
A Borászat központját meggy ültetvények veszik körül,. A kézzel szüretelt termést elsősorban exportálják, de a szüret idején helyben is lehet vásárolni a friss gyümölcsből. A gyümölcs más részét feldolgozzák, részben meggyszörpöt készítenek belőle, részben fagyasztják és a magozott meggyet a konyhán használják fel. Mindezek mellett készítenek szőlőmag-olajat és bodzaszörpöt is. A fő termék azért mégis csak a bor. A ládába szüretelt szőlőfürtök, az előválogatás és a kíméletes feldolgozás után irányított erjesztés során alakulnak borrá. A borokat részben acéltartályokban részben különböző méretű fahordókban érlelik tovább és a fejlődésük alatt a lehető legkevesebbszer mozgatják, mielőtt a palackba kerülnek. Minden munkaművelet a családtagok személyes felügyelete mellett történik, így tudják garantálni a pincéből kikerülő termékek magas minőségét.
Valójában ez az elnevezés nem is egészen pontos. A kor nagyjából igen, de hogy sportág? Akkor még biztosan nem volt az. Sokkal fontosabb volt. Ma úgy hívjuk muaythai, de ezt hallván hányan tudják – úgy nagyjából – mit is takar ez a szó? Nem is igen volna értelme erről fejtegetésekbe bocsátkozni, ha a napjainkra sporttá vált egykori harcművészet magyar képviselői a közelmúltban nem értek volna el figyelmet érdemlő sikert.
A Múzeumok éjszakáján két rendezvénynek is otthont adott Budapesten a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templom. Nem meglepő, hogy az évenként megrendezett és roppant népszerű rendezvényhez a főváros legöregebb temploma is csatlakozott, hiszen ez az épület már önmagában felér egy múzeummal. Az altemplomban megtartott második előadás a fővárosi fürdőkultúráról szólt és bár témája – első hallásra – nem nagyon illet a helyszínhez, rövidesen kiderült; az előzetes feltételezés téves volt, két okból is.
A történelem, a tiszti pálya, a katonaélet iránt érdeklődők számára sok új, érdekes információt nyújthat egy frissen megnyílt kiállítás. A Ludovika Akadémia történetét feldolgozó állandó múzeum nem egyszerűen hadtörténelmi jellegű kiállításnak ad helyet, hiszen középpontjában nem az események, hanem elsősorban az emberek állnak. Az előzetes bejelentés nélkül látogatható kiállítás helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Szárnyépület, (1083 Budapest, Ludovika tér 1.) Az esetleg változó nyitva tartás idejéről a https://www.uni-nke.hu oldalon lehet tájékoztatást kapni.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán működő Ludovika-történeti Kutatóműhely, 2020-ban, Zrínyi Miklós születésének 400. évfordulója alkalmából már rendezett egy kiállítást, Zrínyiek a haza szolgálatában címmel. Most az Egyetemen egy újabb kiállítás nyílott, a Kutatóműhely Zrínyi-Újváron folytatott feltárási munkáinak eredményéből. A kiállítás szeptember 20-ig látogatható az Egyetem Hungária körúti Kari Könyvtárának épületében.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar, Határrendészeti Tanszék, valamint az Innovációs és Technológiai Iroda tervezésében – szervezésében, határforgalom-ellenőrzést segítő rendszer tesztelésére került sor Csongrád-Csanád megyében, a magyar – román határszakasz egyik igen forgalmas pontján, a csanádpalotai határátkelőnél. Az eseménynek Magyarországon túlmutató, nemzetközi jelentősége van.