A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. a cirkusz varázsát megfogalmazó, pozitív hangvételű dalok születését kívánta elősegíteni a Kötéltánc elnevezésű pályázata kiírásával. Összesen 59 pályázat érkezett a szeptember 30-i beadási határidőig és a résztvevők a legkülönbözőbb zenei stílusokban nyújtottak be szerzeményeket. A Fővárosi Nagycirkusz szakmai zsűrije tíz dalt juttatott egyenes ágon a döntőbe, további két dal pedig a közönségszavazatok által jutott a végső mezőnybe. E kettőnek a kiválasztására október 28. és november 10. között online szavazhatott a közönség, összesen 1641 szavazat érkezett a pályaművekre. A november 26-i nyilvános koncerten, a döntő estéjére felkért zsűri tehát 12 dalt értékel majd. A koncert-showra jegyeket a Fővárosi Nagycirkusz honlapján keresztül (www.fnc.hu) lehet váltani.
Nem először fordul a Fővárosi Nagycirkusz más művészeti ágakhoz, tavaly irodalmi pályázatot írtak ki „Csoda a Cirkuszban” címmel, ezen nagyszerű versekkel, novellákkal pályáztak sokan. A mostani pályázaton is szép díjak várnak gazdára. Az első helyezett egymillió forintot, a második ötszázezret, a harmadik 350 ezer forintot kap majd. A gálán helyet foglaló közönség szavazatai alapján pedig a közönség-díj nyertese szintén félmillió forinttal lesz gazdagabb. A Koncert-showt bemutató tájékoztatón a döntőbe jutott dalok alkotói közül többen is jelen voltak. Blum József, „A légtornász” című dalát Four Fathers énekegyüttes adja majd elő. Cimmermann Kitti dala, „A Cirkusz valami más” nagyon vidám. A szerző úgy gondolja, hogy a dinamikus, pörgős zene az előadás végére illenék leginkább. A versenyszámok közé két angol nyelvű is bekerült. Ilyen lesz a Circus of the World, a Dániel Balázs Trió és Pleszkán Écsa műve. A győri nemzetközi fesztiválon a dalt már valószínűleg magyarul is előadják.
Lágyabb, andalítóbb stílusú a Dinnyés Dániel és Hegyi György által írott mű, „Ugye elkapsz majd”. Az előadója Nádasi Veronika lesz. A szerzők szerint a cirkusz rendkívül drámai műfaj és ezt kívánták érzékeltetni. A dalpályázat címével megegyező lett Jakobicz Eszter pályamunkája: Kötéltánc. A zsűriben volt, aki nagyon szerette, más szerint nem biztos, hogy pont a cirkusz világához illeszkedik. Az alkotó „gyakorló zeneszerzőnek” tekinti magát, korábban nem tanult zeneszerzést, zongora-szakon végzett. Most a másfajta kifejezés eszközét keresi. Bornai Tibor 3-4 éves lehetett, amikor először járt cirkuszban. Az általa vezetett Közös Éneklődési Kör előadásában hallhatja majd a közönség a „Cirkusztündér”-t, mely arról szól, hogy a Cirkusz egy csoda.
A 15 éves, perzsa születésű Nejad Flóra és a Talamba ütőegyüttes együttműködéséből született a „Benne a világ” dal. Előadásuk a hangzás mellett látványosságot is ígér. A második angol nyelvű versenyszám, az Anahit együttes Together című dala szintén vita tárgya volt a zsűri körében. Az énekes, Csányi Rita feladata lesz, hogy mindenkit meggyőzzön arról, jól illeszkedik ez a mű is a cirkusz világához. Kedves, szeretetre méltó dalnak tartotta a zsűri Vincze Lilla alkotását: Eljött a Cirkusz. A gyermeki lét örök élményét próbálta kifejezni benne, mert számára a cirkusz nagyon izgalmas, valódi varázslat, egy nagy család. A közönségszavazás még két dalt juttatott a gálaest műsorába. Az első, Orosz Mihály – Iványi Márta: Ilyen az ember című munkája, arra keresi a választ, milyen érzés mindig valami újabb határt feszegetni? A második pedig „Ki a manézsra lép” – egy gyönyörű, szimfonikus hangzású, nagy ívű ballada - Pejtsik Panna előadásában hangzik majd fel.
A zsűri elnöke Molnár György „Elefánt” – Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, az Omega együttes gitárosa, maga is artista volt három évig és a versenyzők között is rengeteg a kollégája. Fontos szempontnak tartja, hogy a különböző műfajokat nem szabad összekeverni. Mindegyik magas színvonalú alkotás. Egy közös van mindben: az akarat! Az artistákban szüntelenül élő akarat és a művészvilág más területén dolgozó zeneszerzőkben, énekesekben élő akarat közös, a fényt akarják láttatni és fényt akarnak adni az embereknek! A zsűri tagja lesz még Szakál László - a Fővárosi Nagycirkusz zenei vezetője, Szente Vajk - Jászai Mari-díjas színművész, rendező, Szomor György - Nádasy Kálmán-díjas rendező, színész, zeneszerző, dalszövegíró, Polyák Lilla – énekesnő, színművész, Varró Dániel – József Attila-díjas költő, és Keresztes Ildikó - énekesnő, színművész. A versenydalok már most is meghallgathatók a https://www.fnc.hu/szolgaltatasaink/koteltanc-dalpalyazat oldalon.
Két bolgár művész, egy szobrász és egy festő alkotásaiból nyílt közös kiállítás a budapesti Bolgár Kulturális és Tájékoztató Központban. Kettőjük együttes bemutatkozása cseppet sem véletlen, művészi felfogásukban ugyanis határozott rokonság figyelhető meg.
A budapesti Koreai Kulturális Központ látogatói már megszokták, hogy az itt megrendezett kiállítások mindig valamilyen különlegességet állítanak a középpontba. Nincs ez másként most sem, az Eszterházy Károly Egyetemmel közösen létrehozott, és december 16-ig látható YATOO című kiállítás esetében sem.
A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításain a 19. századi anyag mindig is fontos helyet foglalt el az épület legreprezentatívabb, első emeleti termeiben. Harminc év után ezt az állandó kiállítást most új szempontok szerint újrarendezték. Ráadásul a jól ismert remekművek mellett, közel egyharmad részben, olyan alkotásokkal is bővült, amelyeket eddig csak ritkán láthatott a közönség.
A szakembereket és a közönséget is egyaránt meglepő eredmény született a 2016-ban már huszonnegyedik alkalommal meghirdetett, „Az év természetfotósa” pályázat értékelése során. A pályázat történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés úgy a felnőtt, mint az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna!
Melyik városban van hazánk egyetlen diadalíve, hol találtak nálunk múmiákat, hová érkezett annak idején az első vonat, az első dunai gőzhajó és az első villanyvonat? Hol van Magyarországon a legnagyobb tokaji bor gyűjtemény? Mindezeken kívül még számos hasonló kérdést tehetünk fel, de talán már ennyiből is kitalálható: Vácról van szó.